281 sport 3 Stefan Groothuis toont zich Servië schrijft tennisgeschiedenis Timmerman wint ook op kunstijs Skiester Vonn wint seizoensopening Stam/Van Bon derde bij Zesdaagse Zürich Frankrijk boos op Servische 'imbecielen' DUBBELE ZEGE Stefan Groothuis beleeft een prima weekeinde bij de wereldbeker schaatsen. In Changchun wint hij twee keer de duizend meter in een baanrecord. maandag 6 december 2010 enschede Schaatser Karlo Timmerman nam zijn goede vorm op natuurijs zater dag mee naar de kunstijsbaan in Enschede. Na zijn zeges deze week in Haaksbergen en Veenoord won hij daar ook de zevende wedstrijd van KPN Marathon Cup. Hij was de snelste van een kopgroep van ze ventien man. Ingmar Berga eindig de als tweede. Christijn Groene- veld werd derde. Middelburger Er- win Mesu werd 23e. Met zijn zege verstevigde Timmerman zijn lei dende positie in de tussenstand. lake louise Skiester Lindsey Vonn heeft in het Canadese Lake Louise de eerste Su per G van het seizoen gewonnen. De Amerikaanse bleef de Duitse Maria Riesch en haar landgenote Julia Mancuso voor. Voor Vonn was het al haar elfde zege in de Su per G. Het was de eerste keer dat ze een Super G domineerde in La ke Louise, waar ze eerder in andere onderdelen wel succesvol was. In Canada boekte Vonn haar eerste seizoenszege. Ze heeft nu 34 we reldbekerwedstrijden gewonnen. zurich De Nederlandse baanwielrenners Danny Stam en Leon van Bon zijn derde geworden bij de zesdaagse van Zürich. Het duo eindigde kort achter de Zwitsers Franco Marvulli en Alexander Aeschbach, die twee de werden op een ronde van de winnaars Robert Bartko en Danilo Hondo uit Duitsland. Voorafgaand aan de slotdag had het Belgisch/Zwitserse koppel Iljo Keisse en Tristan Marguet nog een ronde voorsprong op de concurren ten, maar konden die niet met suc ces verdedigen. Ze werden vierde. lilleham'mer Dubbele zege Morgenstern Thomas Morgenstern heeft de we reldbekerwedstrijden skispringen in Lillehammer naar zijn hand ge zet. De Oostenrijker was op zater dag en op zondag de beste. Morgen stern nam daardoor de leiding in het wereldbekerklassement stevig in handen. Na vier wedstrijden gaat Morgen stern aan de leiding met 325 pun ten. De Fin Ville Larinto volgt met 252, de Oostenrijker Andreas Kofier staat op de derde plaats met 250 punten. belgrado Captain Guy Forget van Frankrijk heeft na de finale om de Daviscup hard uitgehaald naar de Servische fans. „Het zijn imbecielen", aldus de Fransman. „Een deel van de me nigte heeft zich echt misdragen." In de laatste partij rekende Viktor Troicki in drie sets af met Michael Llodra. Volgens Forget kwam dat mede doordat Llodra iedere keer uit zijn concentratie werd gehaald. „We moeten hiertegen optreden. Anders wordt het net als bij voet bal, waar fans er alles aan doen om te winnen." Het aantal wereldbekerzeges tot nu toe van Stefan Groothuis. De eerste was in november 2008 in Berlijn Waar opvallend veel schaatsers op hun tandvlees de eerste Aziatische World Cup afwerkten, raakte Groothuis het ijs met kordate klappen. „Het verschil met de rest was groot en ik heb mijn World-Cupzeges verdrievoudigd." foto Wolfgang Kumm/EPA door Marco Knippen DEN HAAG/BELGRADO - Frankrijk is een begrip in de Davis Cup, Servië gold als een onbeschreven blad. Gisteren kwam daar verandering in. Als dertiende land in de histo rie veroverde Servië de belangrijk ste teamprijs in tennisverband. Ne genvoudig triomfator Frankrijk werd in de finale met 3-2 versla gen. Victor Troicki bracht tegen kwart over zes een natie in vervoering, nota bene op zijn geboortegrond. Met een afgetekende overwinning op Michael Llodra beslechtte hij het pleit, nadat Novak Djokovic eerder op de dag de achterstand van 2-1 met een strafexercitie te gen Gaël Monfils teniet had ge daan. Djokovic onderstreepte de terech te kopman te zijn, aangezien hij vrijdag zijn ploeg ook al op gelijke hoogte had gebracht (zege op Gil les Simon). Na het laatste punt ontplofte de met 16.200 toeschou wers tot de laatste plaats bezette Belgrado Arena en werden Troicki, Djokovic en de in de eindstrijd te genvallende Janko Tipsarevic (oor wassing tegen Monfils op vrijdag) en dubbelspecialist Nemad Zi- monjic (de kersverse wereldkampi oen die zaterdag aan de zijde van Troicki in een marathonpartij ver loor van het koppel Llodra/ Ar- naud Clément) als volkshelden toegejuicht. Om die uitzinnige trots te begrijpen, kan niet aan het verleden worden voorbijgegaan. Op de plek waar in 1999 nog na- vo-bombardementen plaatshad den, werd het grootste sportsucces uit de jonge geschiedenis als de ul tieme wederopstanding gevierd. Servië had lang de status van pa ria, aangezien het als de kwade ge nius van de door een bloedige bur geroorlog verscheurd Joegoslavië werd beschouwd. Nadat het oude Joegoslavië in 1991 uiteenviel door dat Kroatië en Slovenië zich af- scheidden, werd het nieuwe Joego slavië uit de Davis Cup verbannen. De rentree in 1995 volgde in de spelonken van de landenstrijd. Niet de wereldgroep, maar de vier de divisie gold als de nieuwe com petitieklasse, waarin moest wor den geduelleerd met tennisdwer- gen als Togo. Pas in 2008 voegde de inmiddels tot Servië omgedoop te natie zich weer bij de elite. Vanaf dat moment werd de jacht op de prestigieuze trofee geopend. Een vriendenkwartet sloeg de han den ineen om de diepgekoesterde droom realiteit te laten worden. Al was het alleen maar om Kroatië, dat zich in 2005 onder aanvoering van Goran Ivanisevic in de tennis- annalen had bijgeschreven, te ach terhalen. Op weg naar de eindstrijd degra deerde Servië uitgerekend de ge zworen staatsvijand in de kwartfi nale tot figurant (4-1), nadat eer der Davis-Cupgrootmacht Verenig de Staten met 3-2 was afgetroefd. Via een benauwde zege op Tsje chië (3-2) werd vervolgens voor een primeur getekend, een mijl paal die de afgelopen drie dagen werd ingekleurd. „Dit is groots", ju belde Djokovic. „Het is amper te bevatten wat er is gebeurd." De bekroning gold - naast captain Niki Pilic, die als eerste coach ooit met drie landen won - vooral voor Zimonjic als balsem voor de gebut ste ziel. Hij behoorde tot de formatie die in '95 uit de as moest zien te herrij zen. Hij deed het met volle overga ve, een onverzettelijkheid die zijn medekompanen in deze Da- vis-Cupjaargang eveneens toon den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 56