gezondheid 119 Bezint eer ge begint... maandag 6 december 2010 Al doet de dooi nu zijn intrede, de tochten op natuurijs lonken weer. Gloeiende wangen, frisse neus. Maar pas op, zo'n dagje schaatsen eindigt nogal eens met bloed in de schoenen of nog veel erger, in het ziekenhuis. Voorkom die ellende met een gerichte voorbereiding. Jan Maarten Heideman en andere schaatsfanaten geven advies. door Peter de Groot Nederland toont zich van zijn mooiste kanten wanneer het vriest. Polders verstild in de greep van de kou, akkers gehuld in een deken van rijp. Sneeuw. En ijs, natuurlijk. Diepzwart, glinsterend natuurijs. Langs het ruisende riet van de Zwette glijden. Onder de Giethoornse boogbruggen door of voor bij de beroemde molens van Kinderdijk. Hele volksstammen kijken bij de eerste nachtvorst reikhalzend uit naar Molen tocht Alblasserwaard, Hollands Venetië- tocht of - als Koning Winter heel ruimhar tig is - de Elfstedentocht. Urenlang op de schaats zwerven over vaar ten en meren, alleen stoppen voor een war me beker chocolademelk of erwtensoep bij de koek-en-zopietent. Heerlijk. Maar zo idyllisch gaat het er lang niet altijd aan toe. Heel wat schaatstochten eindigen met bloed in de schoenen. Blaren als koeien- ogen, verstuikte enkels, verkrampte dijen. Veel te makkelijk gaat de gemiddelde Ne derlander ervan uit dat hij zo'n tochtje van een kilometer of 50 wel even doet. „Hele maal ongelijk hebben die mensen niet", stelt Chris van Saaze (31), instructeur van Duosport, een organisatie die op 9 kunstijs banen in Nederland jaarlijks 10.000, meren deels recreatieve, schaatscursussen verzorgt. „De meeste Nederlanders zijn fysiek in staat een tocht van 2,5 tot 3 uur te volbren gen. Maar ze komen wel kapot van het ijs. Nog een geluk dat ze het er heelhuids vanaf brengen. Wie zo diep moet gaan, beweegt onhandig en reageert niet meer alert op scheuren. Ijs is hard hoor, als beton! Ook is men niet meer attent op bruggen of wak ken. En dan de dag erna spierpijn van bo ven tot beneden. Na één tochtje is het al af gelopen met de ijspret." Dat kan anders, vindt Van Saaze: „Ga om te wennen een of twee keer per week naar een kunstijsbaan. Gewoon lekker rustig rondjes rijden. Zoek een groepje op waarin je op je gemak een half uurtje kunt mee draaien. Neem dan een paar minuten pau ze en begin opnieuw. Goed voor je duurver- mogen, goed voor je beenspieren." En gunstig voor de schaatstechniek. „Wie kan rijden met een efficiënte slag, houdt het langer vol." Werken aan de conditie hoeft niet per se op de schaatsbaan. „Maak elke twee weken een fietstochtje van een uur of drie. Dat kan gerust op een gewone stadsfiets. Een beetje zweten mag, tot het uiterste gaan is niet nodig. Zo werk je aan de lengte van de inspanning. Bijkomend voordeel; je went aan kou en wind." Schaatsers kunnen daarnaast blessures op lopen door een slechte uitrusting. „Voeten kunnen zelfs bevriezen als het kwik een paar graden boven nul aangeeft", vertelt jan Maarten Heideman. De 37-jarige fysio therapeut en marathoncrack fungeert tegen woordig ook als consumentenadviseur bij Stouwdam, een sportzaak waar heel wat grote namen uit het marathonpeloton over de vloer komen. „Schaatsen hangen soms jarenlang ongebruikt in de kast. In die tijd kunnen iemands voeten helemaal veran derd zijn, zodat de schoenen niet meer pas sen. Trek je ze toch aan, dan krijg je gega randeerd blaren. Als die oude, stijve schoe nen ook nog de doorbloeding belemmeren, krijg je zeker koude voeten en loop je kans op bevroren tenen. Met een stel nieuwe schaatsen heb je dat niet. Moderne combi noren of noren met softboot zijn prima te gen de kou en geven veel steun aan de en kels. Ze zijn er nu ook als klapschaatsen. Die rijden veel prettiger voor recreanten, omdat ze een natuurlijke strekbeweging van de enkel toelaten." De ijzers van noren zijn niet plat geslepen, maar hebben een ronding. Heideman: „Die ronding is nodig om de schaats te sturen. Laat die eens per jaar controleren door de vakman. Hij kijkt ook of de schaatsen nog scherp zijn, of het klapmechanisme geen speling heeft en de veer niet versleten is. Zelf slijpen kan, maar dan heb je een slijp steen, -tafel en afbraamsteentje nodig." Blaren voorkomen kan door het afplakken van de voeten met sporttape. Hakken en knokkels zijn beruchte plekken. Wie extra voorzorg wil, gebruikt blarenpleisters. Hei deman: „Alsof je een tweede huidlaag er opplakt. Die pleisters kun je ook gemakke lijk meenemen onderweg." Een schaatstocht in spijkerbroek met een pyjamabroek eronder? „Dat is echt iets uit het verleden", stelt Heideman. „Katoen houdt transpiratievocht vast, waardoor je op den duur afkoelt. Bovendien gaat natte kleding irriteren. Met thermo-ondergoed en een thermo schaatsbroek heb je dat niet. Die transporteren zweet naar de buitenste kledinglaag, zodat de huid droog blijft. Ook heb je daarin meer bewegingsvrijheid." Meerdere laagjes dunne kleding houden het bovenlijf lekker warm. „Veel schaatsers dragen drie laagjes, anderen vier. Dat is per soonlijke voorkeur. Door te experimente ren op de kunstijsbaan kom je erachter wat het best is. Te veel kleding is ook niet goed. Dan ga je overmatig zweten, waardoor het vochtgehalte in je lijf sterk afneemt. Slechts een paar procenten te weinig vocht beteke nen al gelijk een sterk verlies aan energie." Uiteraard zijn een goede muts en warme wanten onontbeerlijk. Heideman: „Heup-, elleboog- en kniebeschermers zijn heus geen aanstellerij. Ook een skibril niet. Ge woon dragen. En vooral ook een wind- dichte onderbroek. Zowel mannen als vrouwen." Een dag schaatsen zonder te eten kan na tuurlijk niet. Er moet regelmatig energie worden ingenomen. Hoe vaak, wat en hoe veel is sterk individueel bepaald. „Maar er zijn een paar basisregels die voor iedereen gelden", verklaart fervent tochtenrijder en schaatsspecialist Jan de Bruin (56). Hij reed onder meer drie keer de Elfstedentocht en tien keer op de Weissensee. „Koolhydraten! Ontbijtkoek, krentenbrood of bananen. Geen vette hap, daar kan je maag niet te gen. En ook geregeld eten. Honger krijgen is fout. Ik gebruik het liefst energiedrank, gedroogde abrikozen, rozijnen en noten. Van tijd tot tijd drinken is net zo belang rijk. Maar bewaar je drank dan wel op een warme plek. Ik haalde eens een flesje dorst- lesser uit de tas op mijn rug. Volkomen be vroren." reageren? v nieuwsredactie@wegener.nl Alles over kunstijsbanen in Nederland, schaatsen, schaatskleding, -training: schaats.startpagina.nl Voor goedgekeurde toertochten: www.knsb.nl/natuurijs Voor het grote 'alternatieve' werk: www.reschensee.nl www.weissensee.nl Voorbereiding grote tocht: www.weissensee.nl/weissensee- 2011/geschiedenis Entree kunstijsbaan: eenmalig bezoek van 5 tot 6,60 euro. O Toer klapschaats: vanaf 175 euro. Thermo-ondergoed: vanaf 15 euro. Schaatsbroek (salopette): circa 60 euro. Tweede laag pully: circa 50 euro. Schaatsjack (evt. winddicht): 80 tot 90 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 43