troef op Poolse integratie bijeenkomst zeeland15 Terneuzen jaagt op rotzooischoppers Ineens heb je dan een pleeggezin Gericht op familie Chanoeka Delegatie uit China komt zaken doen Sportvisboot in problemen bij kering maandag 6 december 2010 „Aan de mentaliteit hier zal ik nooit wennen. Het is hier individueler, in Polen zijn ze meer gericht op familie en staat gastvrijheid hoog in het vaandel. Dat is denk ik nog een erfenis uit ons communistisch verleden." Edyta van Antwerpen, woont 19 jaar in Nederland B MIDDELBURG - Burgemeester Schou- wenaar en opperrabbijn Jacobs hebben zaterdag in het Middel burgse stadhuis de negen-armige kandelaar ontstoken ter gelegen heid van het Joodse chanoeka feest. Elke dag een kaarsje extra aangestoken totdat op de achtste dag alle lichtjes branden. Executieverkoop Voor alle executieverkopen van de Belastingdienst regio Zuidwest Zie Veilingdeurwaarder.nl Belastingdienst door Wout Bareman TERNEUZEN - Vervuilers, rammel- makers en mensen die hun huis la ten verpauperen moeten op hun tellen passen. De gemeente Ter- neuzen gaat hen harder aanpak ken. Het toezicht op de naleving van de regels wordt uitgebreid en wie zich daar niet aan houdt, krijgt eerst weliswaar een brief maar al snel daarna ook de reke ning gepresenteerd. Wethouder Frank van Hulle: „Mis schien hebben we de teugels in het verleden te veel laten vieren; nu halen we ze weer aan. Dat ge beurt mede onder de groeiende druk van stads-, wijk- en dorpsra den, maar we hebben oók zelf ge constateerd dat er regelmatig situa ties ontstaan, die absoluut niet door de beugel kunnen. Dan praat je over excessen, die de hele woon- en leefomgeving raken." De wethouder noemt voorbeelden van huizen waar, bijvoorbeeld bij ontruiming, tonnen afval worden weggehaald, maar ook op wonin gen die zo slecht zijn onderhou den dat ze op instorten staan. „Dat tolereren we niet langer. Een waar schuwende brief helpt vaak niet. Nou, dan komen we zelf in actie. Wie de boel niet zelf opruimt, draait op voor de kosten." sfeer in de zaal warm en gemoede lijk. De eerste film, over de geschie denis van Polen in vijftien minu ten, gaat te snel en voegt dan ook weinig toe. „We doen dit ook voor het eerst, dus het is een beetje uit proberen", verontschuldigt Michal Kollo zich. De tweede, over de toe ristische trekpleisters van het voor malig Oostblokland, heeft duide lijk meer attentiewaarde. Maar voor de meesten zijn de beelden meer een feest der herkenning dan dat ze educatieve waarde heb ben. Wie op deze integratieavond is, hééft al wat met de Polen en hun land. Zoals Jan Stoffels uit Goes, die zich te goed doet aan een Pools-Nederlands stuk appel gebak. „Ik heb jaren Zwarte Piet ge speeld in Polen, in een uitwisse ling tussen de brandweerkorpsen. Het was altijd beregezellig met die mannen. En ze zorgen ervoor dat Sinterklaas en Zwarte Piet het goed hebben hoor. Om negen uur in de ochtend kregen ze al wod ka", zegt hij, met een knipoog. Zo heb je geen kinderen, en zo heb je er drie. Het overkwam Rinus (51) en Inge (44) de Bue uit 's-Heeren- hoek. Vijfjaar geleden zocht een vriendin met een boomgaard bij Borssele dringend personeel. Rinus en Inge hadden toen al intensief con tact met Polen. „We gingen drie keer op een jaar naar Polen om hulp goederen te brengen. Zo kennen wij ook de familie Trojanovski." De jongens, tweeling Pawel en Pjotr (28) en hun broer Darek (22), kwa men hier eerst als seizoensarbeider, nu wonen ze hier permanent, op het bedrijf in Borssele. Darek heeft een tweelingbroer en er is nog een zusje, die tijdens het seizoen naar Zeeland komt om te werken. „De jongens zijn onze pleegzoons gewor den. Wel een beetje vreemd, want bij ons zijn kinderen er nóóit van ge komen. We helpen ze met van alles: als ze naar de huisarts gaan, bankza- foto's Willem Mieras ken regelen, in de winkels. Vlnr.: Inge, Pjotr, Pawel, Rinus en Darek. TERNEUZEN - Nog voor de jaarwis seling maakt het Chinese concern XEMC bekend waar het een pro ductie- en assemblagefabriek voor windturbines gaat bouwen. Van de vele locaties die de Chinezen hebben bekeken zijn er nog twee over: Terneuzen en Oostende. Kiest Xiangtan Electric Manufactu ring Corporation (XEMC) voor de Axelse Vlakte, dan levert dat al di rect 250 arbeidsplaatsen op. Een Chinese handelsdelegatie brengt morgen een bezoek aan de Kanaalzone. In oktober waren Zeeuwse en Brabantse bestuurders en ondernemers op handelsmissie in China. studeren leerde ze haar man, een 'rasechte Zeeuw', kennen en zo kwam ze uiteindelijk terecht in de Goese Polder. „Onze familie had een vriendin en die kende een Ne derlandse man die nog iemand zocht om mee op vakantie te gaan. Zo is het gekomen. We zijn naar Hongarije gegaan." Ze is ver nederlandst, zegt ze. „Maar aan een bepaalde mentaliteit hier zal ik nooit wennen. Het is hier indivi dueler, in Polen zijn ze meer ge richt op familie en staat gastvrij heid hoog in het vaandel. Dat is denk ik nog een erfenis uit ons communistisch verleden." Het doet haar pijn, als in de media breed uitgemeten wordt over nega tieve voorvallen met landgenoten. „Alsof alle Polen te veel drinken en alleen maar barbecueën en voor overlast zorgen. Autochtonen doen dat ook, maar daar hoor je niets van. Daarom is een avond als deze heel goed voor wederzijds begrip." Ondanks de lage opkomst is de NEELTJE JANS - Een sportvisboot met vier mensen aan boord is vrij dagavond in problemen geraakt bij de stormvloedkering. Het schip was rond zes uur bij de Roompotsluis vast komen te zit ten in de veiligheidslijn van de ke ring. De lijn was door de zeer ster ke vloedstroming oostelijk komen te liggen. De KNRM-reddingboot Harder heeft eerst getracht de Sal van de vlotten vrij te krijgen zodat er verder geen schade kon ont staan. Dat lukte, maar de boot lag met roer en schroef te vast in de veiligheidslijn. Daarna is ook red dingboot Koopmansdank komen helpen. door Lilian Dominicus „Zonde ook van al dat eten", zegt Edyta van Antwerpen (40), met een blik op de dampende schalen met Pools voedsel, zoals gegrilde worst met ui, koolrolletjes en aller lei gebak. Edyta heeft zojuist een handje toegestoken in de keuken van De Spinne. Alweer 19 jaar woont ze in Nederland. Na haar af- Tja, jammer van het weer, verzucht Hania Kollo uit Goes. „We hadden wel wat meer mensen ver wacht. Veel genodigden hebben op het laatste moment afgezegd, anders zou het hier helemaal vol hebben gezeten." Hania zit, samen met haar man Michal en de stich ting Triviant ('we willen wel dat je ons noemt!') in de organisatie van de integratie avond Polen Anders in wijkcentrum De Spinne in Goes. Ze hadden op meer dan tweehonderd mensen gerekend, maar dat aantal halen ze niet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 39