15 en Sluis straks hersteld Delegatie uit China komt zaken doen Geen nieuw spuisysteem het Verbrande Fort kost zes ton WINDMOLENS Concern beslist binnenkort Schoolkinderen 'vullen' etalages maandag 6 december 2010 MEEST GELEZEN 1Busstation Terneuzen verwarmen 2. Terneuzen pakt vervuilers aan 3. Gemeenten; samen inkopen Ook de vestingwallen bij het oude handelsstadje Damme worden waar mogelijk terug aangelegd. foto en reproductie Peter Nicolai STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto door Wout Bareman TERNEUZEN - Nog voor de jaarwis seling maakt het Chinese concern XEMC bekend waar het een pro ductie- en assemblagefabriek voor windturbines gaat bouwen. Van de vele locaties, die de Chinezen hebben bekeken, zijn er nog twee over: Terneuzen en Oostende. Voor burgemeester Jan Lonink van Terneuzen zijn het spannende tijden. Hij heeft zich persoonlijk sterk gemaakt voor de komst van de Chinezen. Kiest de Chinese Xiangtan Electric Manufacturing Corporation (XEMC) voor de Axelse Vlakte, dan levert dat al direct 250 arbeids plaatsen op. De Chinezen zoeken naar een locatie voor de (af)bouw van windmolens van vijf Mega watt voor de offshore. Het con cern heeft ruim 10.000 mensen in dienst en produceert behalve windturbines ook vrachtwagens, consumentenelektronica en nog veel meer. XEMC werkt al nauw samen met Unitron in IJzendijke en Techno- tron in Schoondijke, die bestu ringssystemen voor de turbines le veren. Het gaat daarbij om miljoe nenorders. Volgens Lonink zijn de Chinezen door die goede contac ten ook geïnteresseerd geraakt in een mogelijke vestiging in de Ka naalzone. „Ze stellen als belangrijk ste voorwaarde dat de overheid in tensief meewerkt. Dat geldt dus vooral ook voor havenschap Zee land Seaports. De Chinezen zijn de laatste tijd trouwens heel actief in Europa. Dat houdt vooral ver band met de handelsoorlogen. Kijk naar de overname van de au- tofabrieken in Gent en tal van an dere Chinese inmengingen." Ne derland is voor XEMC geen onbe kend terrein sinds de overname, in 2009, van Darwind in Utrecht. Niet minder belangrijk is het be zoek dat een Chinese handelsdele gatie morgen brengt aan de Kanaal zone. In oktober waren Zeeuwse en Brabantse bestuurders en on dernemers op handelsmissie in China. Nu komen vertegenwoordigers van vier Chinese bedrijven, in het gezelschap van onder anderen bur gemeester Xia Zhenxiang van Gaoyou en directeur Zhan Gang van het Bureau Buitenlandse Za ken van Gaoyou, naar Terneuzen. Het gaat om producenten van led-verlichting, batterijen, gereed schap en zonnepanelen. Ze worden 's morgens ontvangen op het stadhuis, bezoeken scholen gemeenschap De Rede (uitwisse ling leerlingen), bekijken een be drijf in de Kanaalzone en krijgen 's avonds in het provinciehuis een diner aangeboden door commissa ris van de koningin Karla Peijs en gedeputeerde Marten Wiersma. het landschap. foto Provincie Zeeland OOSTBURG - De stadsraad Oost burg en de commissie Etalages gaan in samenwerking met de drie basisscholen van Oostburg de eta lages van leegstaande panden in het centrum versieren met kerst spulletjes, gemaakt door de leerlin gen. Dat gebeurt op maandag 13 de cember. Op die manier wordt ge poogd de leegstaande panden in de kerstperiode een feestelijke uit straling te geven. Na kerst worden foto's en kunstwerken in de etala ges tentoongesteld. Executieverkoop Voor alle executieverkopen van de Belastingdienst regio Zuidwest Zie Veilingdeurwaarder.nl Be\astingdienst TERNEUZEN - Bij de bouw van de nieuwe zeesluis in Terneuzen wordt geen extra systeem voor het spuien van overtollig oppervlakte water uit het Kanaal Gent-Terneu- zen ingebouwd. Dat is te duur, heeft de Zeeuwse regiocoördinator Jan de Vries van schippersvereni ging Schuttevaer te horen gekre gen. Hij ijvert al jaren voor extra voorzieningen en wordt daarin ge steund door Havenbedrijf Gent en de bedrijven, die net als de schip pers economische schade onder vinden van wachttijden voor de sluizen. Enkele weken geleden wer den tientallen schepen dagenlang opgehouden door veelvuldig spuien om de wateroverlast in Vlaanderen terug te dringen. De Vries: „De gevolgen van waterover last in Vlaanderen werken direct door in Terneuzen. Het zijn nu eenmaal in de eerste plaats spui- sluizen en daarna schutsluizen." Schuttevaer wil nu een goede toer beurtregeling bij de Volkerakslui zen, Hansweert en Terneuzen. Een beeld waar de schippers van gruwen. Spuien van water van het Kanaal Gent-Terneuzen zorgt voor urenlange vertraging. foto Adri van de Wege

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 31