Forten tussen Damme 141 zet nd Leentfaar is 'uitverkoren' i -_X - Boete voor ouders baldadige jeugd Antivries mm VMm Leerlingen verkopen oliebollen en beignets Visgilde Schuttershof heropent de deuren Start tweede en derde fase van restauratie Politie houdt twee Terneuzenaren aan almanak FORTEN EN LINIES Restauratie Fort Sint-Donaas, Fort van Beieren en ■1111 maandag 6 december 2010 Rein Leentfaar 'blokkend' voor het Groot Dictee. foto Mare Neelemans door Wilma Valk BRESKENS - Het is gelukt! Rein Leentfaar uit Breskens reageerde zaterdag voor zijn doen uitbundig op het nieuws: hij is één van de deelnemers aan het vermaarde jaarlijkse Groot Dictee der Neder landse Taal. Wie informeert naar zijn huidige gesteldheid, krijgt een opmerkelijk antwoord. „Ik ben stressbestendig, heb geen last van stress en ben dus niet gestrest, met één s." Hij droomde er al jaren van. „Ik was vaker bij de winnaars van de voorronde, maar dan word je uitge loot. Er is maar plaats voor twintig Nederlandse deelnemers en tien uit Vlaanderen." Rein 'traint' nu KLOOSTERZANDE Leerlingen van groep vijf tot en met acht van de Sandeschool in Kloosterzande verkopen vanaf van daag oliebollen en appelbeignets voor het goede doel. Dit jaar is een belangrijk deel van de opbrengst bestemd voor De Tjasker in Zaam- slag, een orthopedisch kinderdag verblijf voor kinderen tot en met 17 jaar. Op Oudejaarsdag worden de bestellingen aan huis bezorgd. TERNEUZEN De vestiging van winkelketen Vis gilde in winkelcentrum Schutters hof aan de rand van de Terneuzen- se binnenstad gaat weer open. De winkel werd eerder dit jaar tijde lijk gesloten na het overlijden van de toenmalige exploitant. Woens dag pakt de nieuwe exploitant, Jan Eskens, de draad weer op. Dat ge beurt met een groot aantal feestelij ke aanbiedingen. twaalf tot vijftien uur per dag. „Ik maak me niet gek, ontspan tussen door, maak een wandeling of kijk tv. Het Groene Boekje is allesbepa lend. Voor uitleg kijk ik dan nog bij Van Dale. Van het boekje neem ik vijftig pagina's per keer door, be langrijke woorden schrijf ik op. Dat duurt minimaal een uur." Zaterdag 11 december wordt Rein in de statige Eerste Kamer in Den Haag verwacht voor de opnamen. „De uitzending is woensdag 15 de cember. Zo lang moet ik zwijgen over de uitslag. Ik hoop op een plaats bij de eerste drie, maar ze ker bij de eerste tien. Er is één gro te concurrent: Pieter van Diepen uit Leiden. De anderen ken ik nog niet." SLUIS Aannemingsbedrijf Huurman uit Delft start de komende weken met de tweede en derde fase van de res tauratie van het Belfort. Ditmaal wordt de raadskelder onderhanden genomen. Het werk is naar ver wachting eind juni gereed. Begin volgend jaar neemt de gemeente raad een besluit over het vernieu wen van de technische installaties en inrichting van het gebouw. TERNEUZEN De politie heeft donderdagavond op het Stadhuisplein twee Terneu zenaren aangehouden. Ze bestook ten agenten, die een incident bij de bussluis probeerden op te lossen: er was een personenauto in de sluis terechtgekomen. Een 61-jarige man en een 57-jarige vrouw misten daardoor hun bus en kwamen ver haal halen. Na verbaal geweld wer den beiden aangehouden. Tip? redactie@pzc.nl WinterNiks dan ellende. Wat die Vlissinger betreft kan dat seizoen beter zo snel mogelijk van de kalender worden afgevoerd. Sneeuw en ijs, hij kan er de lol niet van inzien. Nee, hem zul je niet snel likkebaardend zien bladeren in een folder voor de wintersport. Zijn collega's keken dan ook verwon derd op toen ze hem ondanks het barre weer van de afgelopen dagen, vrijdagmiddag monter het kantoor zagen verlaten. Hij lichtte een tip van de sluier op voor zijn goede bui: „Eindelijk een paar dagen tijd om de antivries weer op peil te brengen." Aan de knipoog te zien waarmee hij het pand verliet, had hij het niet over zijn auto. door Frank Gijsel In de regio Damme en Knok- ke-Heist wordt volgend jaar begonnen met de restauratie van verschillende oude for ten. De opknapbeurt maakt deel uit van het project Forten en Li nies in Grensbreed Perspectief. „In de Zwinstreek nemen we Fort Sint-Donaas vlak bij Sluis onder handen en nabij de Siphon wordt het Verbrand Fort hersteld. Maar eerst komt het Fort van Beieren in Koolkerke aan de beurt. De totale kosten bedragen ruim zes ton", vertelt projectcoördinator Mathieu De Meyer van de provincie West-Vlaanderen. Vlak over de grens bij Sluis wordt het Fort Sint-Donaas in oude staat teruggebracht. Het ligt vlak bij overzetbootje Kobus, ingeklemd tussen de Damse Vaart-Noord, de Rode Ossestraat en de parallelweg van de Rondweg om Sluis. Een groot deel van de oorspronkelijke locatie is in 1962 door klei-ontgin- ningen van steenbakkerij De Fonseca uit Hoeke verdwenen. In het landschap zijn de contouren nog wel goed zichtbaar. „Dit zeventiende-eeuwse fort is het enige resterende vestingwerk in Vlaanderen waaraan de beroem de Nederlandse vestingbouwer Menno van Coehoorn heeft mee gewerkt. Het verdween groten deels toen de Damse Vaart er, op last van Napoleon, dwars door heen werd gegraven. Het bolwerk bestond uit een bastion omgeven door ravelijnen en grachten", al dus De Meyer. In 1604 toen Sluis en Aardenburg door Prins Maurits van Nassau werden ingenomen, kwam Dam me in de frontlinie te liggen. In die periode werden in de onmid dellijke omgeving werden heel wat versterkingen gebouwd langs bei de zijden van het front, waarvan het bekendste bolwerk het Fort Sint-Donaas was. Andere waren het Frederikfort, Fort Sint-Job, Fort Isabelle en de stervormige stadsvesten van Damme. De lijn wordt de linie van Cantelmo ge noemd. Na de inname van Sluis in 1604 door de legers van de Noorde lijke Nederlanden, werd het fort op bevel van de Spaanse veldheer Spinola als tegenfort tegen Sluis opgericht. Het stelde de Spanjaar den in staat om de scheepvaart tus sen Sluis en Brugge te controleren. In het kader van dit Europese pro ject verschijnt in 2011 een gratis Suske en Wiske stripalbum over de Staats-Spaanse Linies. '•■X - Cvil --'"Xt''''1 h. De contouren van het Fort Sint-Donaas vlakbij Sluis zijn duidelijk zichtbaar in Forten er verdedigingswerken In het Vlaamse en Zeeuwse Krekengebled in de periode van de Tachtigjarige Oorlog tot de Spaanse Successieoorlog t. -x Het Fort van Beieren (onderin) wordt als eerste in de oude staat hersteld. Daarna volgen het Verbrand Fort en Fort Sint-Donaas. door Wout Bareman ZELZATE - Ouders van jongeren die in Zelzate overlast veroorzaken kunnen voortaan op de bon wor den geslingerd. Dat heeft de ge meenteraad tijdens een spoedver gadering beslist. Directe aanleiding is een steekpar tij tijdens een jongerenfeest, begin november. Een groep hangjonge ren, vanwege de locatie van hun hangplek omschreven als de Col- ruytbende, verstoorde het feest, richtte vernielingen aan en ver wondde één van de feestvierders. Het zoveelste incident met de ben de leidde tot veel commotie in de kanaalgemeente. Ruiriï vijfhon derd Zelzatenaren betoogden voor maatregelen en respect. De snelle aanpak, inclusief de boe tes voor de ouders, is vervat in een zogenoemd NERO-project (Norm stelling en Responsibilisering van Overlast), dat ook in Lokeren en Mechelen succes had. Het schepen college gaat het project nu verder uitwerken en onder meer de hoog te van de boetes bepalen en wat precies onder overlast wordt ver staan. Bij overlast worden de be trokken jongeren opgepakt en op het politiebureau met hun ouders geconfronteerd. Die kunnen dan kiezen: meewerken aan een bege leidingstraject of direct een boete betalen. De liberale Open VLD- fractie bepleitte ook de oprichting van een anti-drugseenheid binnen het politiekorps, maar dat voorstel haalde het niet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 30