321 sport 'Het was hoog tijd om v Verfriste Veldhuis geniet van NK-goud Gouden races De Die, Minneboo en Zwier OVERSTAP NAAR EINDHOVEN Zeeuwse zwemsters Manon Minneboo en Jur maandag 6 december 2010 de week van: AMSTERDAM - Voor een zwemmer met een indrukwekkend palmares als Marleen Veldhuis zijn de Ne derlandse kampioenschappen kor- tebaan altijd een verplicht uitje. Ie mand die zich wereld- en olym pisch kampioene mag noemen, kijkt niet meer op van een nationa le titel meer of minder. En toch be trapte Veldhuis zich dit weekeinde erop blij te zijn met haar drie gou den plakken. Na een jaar afwezigheid vanwege een zwangerschap maakte Veld huis vorige week haar rentree in het zwembad. En dat voelt als een nieuw begin. „Nu sta ik op het startblok en denk ik even: hoe ging het ook alweer?" Na een ietwat teleurstellend verlo pen EK kortebaan - waar ze versto ken bleef van finaleplekken - deed Veldhuis dit weekeinde in het Am sterdamse Sloterparkbad mee aan de nationale titelstrijd in het 25-meterbad. Toen ze zaterdag het goud veroverde op de 100 vlinder voelde Veldhuis onverwachts op rechte blijdschap. „Ik heb in het verleden veel nationale titels ge wonnen, maar toen ik zaterdag weer eens Nederlands kampioene werd, vond ik dat toch wel mooi", erkende de zwemster, die gisteren ook zegevierde op de 50 vlinder en 100 vrij. „Ik ben 'verfrist'." Een tweede carrière wilde ze het niet noemen. Maar Veldhuis be gon na de geboorte van haar doch ter Hannah wel vanaf nul. De erva ren vedette moet plots nadenken hoe ze een race het beste kan bena deren. Hoe laat nuttig ik de laatste maaltijd? Wanneer begint het in zwemmen? „Ik heb tien jaar exact hetzelfde ge daan, hield me altijd vast aan een bepaald ritueel. Maar nu weet ik niet meer precies wanneer ik bij voorbeeld mijn badpak aantrek. Ach, misschien is het ook wel goed om een nieuwe koers te va ren." Haar terugkeer in de zwemsport vergeleek ze met de thuiskomst na een verre vakantie. „De zaken waar je je voor de vakantie druk over kon maken, daarvan denk je nu: waarom maakte ik me daar druk over? Mijn leven ziet er na tuurlijk sowieso wat anders uit. Je relativeert wat gemakkelijker." Veldhuis is oud en wijs genoeg om haar eigen weg te vinden. Het strakke protocol hoeft niet per se te worden gevolgd. Zo verscheen ze vrijdag niet aan de start, omdat ze bij haar dochter wilde zijn. Een dag later veroverde ze goud op de 100 vlinder, gisteren klokte ze ook op de 50 vlinder (26,60) en 100 vrij (53,41) winnende tijden. De komende maanden gaat ze vooral weer werken aan inhoud en kracht, waarna Veldhuis in fe bruari aan haar langebaanseizoen begint. In maart of april moet ze zich kwa lificeren voor de WK langebaan, het toernooi waar naast mondiale titels ook olympische startbewij zen worden verdeeld. „Nu moet ik vooral werken aan de details", zei Veldhuis. „De laatste stappen zijn het moeilijkst. Maar ik ben ervan overtuigd dat ik 't kan." AMSTERDAM - Naast Stefan de Die veroverden ook Manon Minneboo en Casper Zwier goud op het open NK zwemmen kortebaan in Amsterdam. De uit Vlissingen afkomstige Min neboo maakte deel uit van de win nende estafetteploeg van het Eind- hovense Eiffel Swimmers PSV op de 4x100 meter vrije slag. De tijd bedroeg 3.41,38 minuten. Minne boo deed over haar honderd me ter 56,42 seconden. Casper Zwier uit Middelburg (Luc- tor et Emergo) veroverde goud op de 1500 meter vrije slag bij de ju nioren 2. Hij deed over de ander halve kilometer 18.04,49 minuten. Zijn plaatsgenoot Wouter Stap (De Stormvogel) finishte als acht ste in 19.36,29. De uit Middelburg afkomstige Ju dith Stap, clubgenote van Minne boo, behaalde zilver op de 400 me ter wisselslag. Haar tijd bedroeg 4.49,25. Sharon van Rouwendaal won de race in 4.37,45. De uit Terneuzen afkomstige Ste fan de Die verdedigde zijn titels op de 100 (48,75 seconden) en de 200 meter vrij slag (1.45,71). Daarnaast zwom hij naar goud met zijn team genoten van het Amsterdamse De Dolfijn op de 4x100 meter vrije slag. Het viertal zette een tijd van 3.14,26 minuten neer. De Die's tijd als startzwemmer bedroeg 49,27 se conden. Op de 4x200 meter vrije slag bete kende de tijd van 7.04,61 minuten van het Amsterdamse kwartet een Nederlands clubrecord. Als slot- zwemmer snelde De Die naar een tijd van 1.45,17. Op de 800 meter vrije slag eindig de ludith Stap net buiten de me dailles. Zij werd vierde in 9.01,38 minuten. Haar clubgenote Marieke Nijhuis won in 8.43,34. Op de 200 meter wisselslag was er een vijfde plaats voor Stap weggelegd. Zij no teerde een tijd van 2.18,63 minu ten. De zege ging naar haar clubge note Hinkelien Schreuder in 2.12,02. Minneboo behaalde de vijf de plaats op de 50 meter vrije slag. Zij finishte na 25,84 seconden. Ook hier ging de overwinning naar Hinkelien Schreuder. Zij won in 24,32 seconden. Daarnaast fi nishte Minneboo op de negende plaats op de 100 vrij (56,82), op de elfde plaats op de 50 school (33,50) en op de twaalfde plaats op de 50 vlinder (28,60 seconden). De uit Wemeldinge afkomstige Toby Aarnoutse (zwemmend voor Trivia uit Groningen) behaalde de dertiende plaats op de 50 meter vrije slag. Zijn tijd bedroeg 23,31 se conden. Op de 100 vrij eindigde hij als veertiende. De Terneuze- naar Kevin Hondsmerk (De Schel de) finishte als elfde op de 200 me ter wisselslag in 2.18,63 minuten. Op de 1500 meter vrij slag (jeugd 1-2) legde Sonny Corré (Luctor et Emergo) bij de jeugd 1-2 beslag op de veertiende plaats. Hij finishte na 17.24,25 minuten. MAANDAG 5.45 uur: opstaan 6.30-8.30 uur: zwemtraining 9.00-10.00 uur: krachttraining 10.30-14.30 uur: school 14.30 uur: vrij 5.45 uur: opstaan 6.30-8.15 uur: zwemtraining 8.30-9.30 uur: krachttraining - school 15.30-17.30 uur: zwemtraining 17.30 uur: vrij DINSDAG 5.45 uur: opstaan 6.30-8.30 uur: zwemtraining - school 16.00-18.00 uur: zwemtraining 18.00-18.30 uur: landtraining (coördinatie etc) 18.30 uur: vrij 5.45 uur: opstaan 6.30-8.30 uur: zwemtraining - school 15.00-15.30 uur 15.30-17.30 uur 17.30 uur landtraining zwemtraining vrij In Zeeland kwamen Manon Minneboo en Judith Stap niet echt verder meer. Een gebrek aan faciliteiten zoals een vijftigmeterbad en nau welijks mogelijkheden voor extra trainingsuren deed beide zwem sters van De Stormvogel uit Vlis singen besluiten om hun heil el ders te zoeken. Inmiddels maakt het Walcherse duo ruim drie maanden deel uit van de Eindho- vense topformatie Eiffel Swim mers PSV. Dat bevalt uitstekend. „Ik had op een jaar gerekend om overal aan te wennen. Maar na de eerste wedstrijd eind oktober in Aken zwom ik al een persoonlijk record op de 100 vrij (57,23 secon den)", vertelt de Vlissingse Minne boo in de horecagelegenheid van het Amsterdamse Sloterparkbad, waar ze net als Stap meedoet aan het open NK korte baan. „Hier gaat het ook lekker. Ik heb al een aantal van m'n beste tijden verbe terd." Ook Stap is meer dan tevreden. Na twee jaar sukkelen vanwege de ziekte van Pfeiffer en problemen met haar kaakholtes, is ze 'hele maal los'. „Eigenlijk heb ik twee jaar stilgestaan. Ik heb nu weer het gevoel dat ik er uithaal wat er in zit", zegt de Middelburgse. De overstap naar Eindhoven is een grote verandering in het leven van Stap en Minneboo. Vanuit de veilige moederschoot alleen naar de grote stad. Weliswaar wonen ze samen met een huisgenote, maar toch. Stap: „Het is heel gezellig. We hebben het allebei getroffen met onze huisgenote. Maar het was inderdaad een grote verande ring. We zijn in één klap zelfstan dig geworden. Schoonmaken, ko ken, boodschappen doen, het hoort er nu allemaal bij. Maar we zijn niet helemaal weg uit Zeeland hoor. Elke week proberen we wel naar huis te gaan." Minneboo: „En daarnaast natuur lijk trainen en school. Het is best zwaar allemaal, maar ik vind het geweldig. Dit is wat we allebei heel graag wilden. Ik merk ook overal dat iedereen veel respect heeft voor wat we doen." Aangezien de Zeeuwse top- zwemsters, beiden zeven tien jaar oud, elkaar bijna dagelijks op de training zien, lo pen ze de deur niet bij elkaar plat. Stap helpt meteen ook maar een hardnekkig misverstand de wereld uit „Iedereen denkt dat wij onaf scheidelijk zijn. Best grappig, maar WOENSDAG zie maandag zie maandagjudith Manon Minneboo (links) en Judith Stap voor de ingang van het Sloterparkbad waar het N dat is helemaal niet zo. We kun nen het heel goed met elkaar vin den, maar we zijn geen hartsvrien dinnen of zo. Hou het maar op heel goede zwemvriendinnen", zegt ze. Minneboo knikt instem mend. Een zwemmer of zwemster wordt niet zo maar lid van Eiffel Swim mers PSV. Sprintster pur sang Min neboo (met name actief op de 50 vrij, school en vlinder en de 100 vrij) kon toetreden tot de club na het behalen van limieten op de 50 en 100 vrij voor de Youth Olympic Games in Singapore. Het ging om een zogeheten A+-tijd, een indica tie dat de persoon in kwestie de kwaliteiten bezit om een landelij ke topper te worden. Zo'n tijd is ook vergelijkingsmateriaal ten op zichte van het buitenland. Stap (meer iemand voor het langere werk, waaronder de 400 wissel en de 800 vrij), is nog niet zo ver. „Ik wilde een A+-tijd zwemmen op de 400 wissel. Die haalde ik net niet. Maar ze vonden het in Eind hoven toch voldoende om me te laten komen." Minneboo kon vanwege haar pres taties terecht in het Regionaal Trai nings Centrum (RTC), die ook in Dordrecht, Amsterdam en Drach ten te vinden zijn. Stap is een stap je lager ingestroomd in de zogehe ten PSV+-groep, waar de sporters worden klaargestoomd voor het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 28