zeeland15 hert hier heeft rondgelopen' Gastvrijheid troef op Poolse integratiebijeenkomst komen vooral voor de gezelligheid' Muzikale markt Zelfs krieltjes bij De Heerenkeet zijn zelf geraapt Sportvisboot vast in veiligheidslijn kering Jongen aangehouden wegens afpersing Knooppunt N57-A58 open voor verkeer Delegatie uit China komt zaken doen maandag 6 december 2010 Richard en Marion Sneijer in de keuken van restaurant de Heerenkeert. Niet alleen de vis en oesters komen uit de omgeving, ook de aardappelen en appels zijn afkomstig van het eiland. foto Ronald den Dekker Koken met streekproducten is niet meer dan vanzelfspre kend voor Richard en Marion Snij der van restaurant De Heerenkeet nabij Kerkwerve. Vis kan haast niet verser bij een zaak die ook vis- groothandel is. Richard: „Ik haal vis op de veiling, in het seizoen heb ik zelf fuiken voor kreeft: en paling." Ook heeft hij speciale adresjes, waar hij bijvoorbeeld kok kels uit de Oosterschelde koopt. Ook groenten en fruit komen zo veel mogelijk van het eiland. Ma rion: „Zaterdag en zondagmorgen komen boeren hier steevast een borrel drinken. Die laten ons bij voorbeeld weten wanneer er ge rooid wordt, zodat we zelf kunnen gaan narapen." Laatst toen het ap- pelplukdag was, stuurde Marion haar zoons de boomgaard in bij Zierikzee om goudreinetten en stoofpeertjes te plukken. „Die heb ben zoveel geplukt dat we daar nu nog steeds mee werken." Richard en Marion geven toe dat zelf producten van het land halen en contacten onderhouden veel meer werk oplevert dan alles door de horecagroothandel laten bezor gen. „Maar dan is de lol er toch vanaf? Het juist de sport om din gen zo voordelig en vers mogelijk te krijgen." De werkwijze werpt vruchten af „Als je werkt met streekproducten heb je het vers en weet je hoe het hoort te smaken." door Lilian Dominicus Tja, jammer van het weer, verzucht Hania Kollo uit Goes. „We hadden wel wat meer mensen ver wacht. Veel genodigden hebben op het laatste moment afgezegd." Hania zit, samen met haar man Mi- chal en de stichting Triviant in de organisatie van de integratie avond Polen Anders in Goes. Ze hadden op meer dan tweehon derd mensen gerekend, maar dat aantal halen ze niet. „Zonde ook van al dat eten", zegt Edyta van Antwerpen (40), met een blik op de dampende schalen met Pools voedsel, zoals gegrilde worst met ui, koolrolletjes en aller lei gebak. Edyta heeft zojuist een handje toegestoken in de keuken van De Spinne. Alweer 19 jaar woont ze in Nederland. Na haar af studeren leerde ze haar man, een 'rasechte Zeeuw', kennen en zo kwam ze uiteindelijk terecht in de Goes. Ze is vernederlandst, zegt ze. „Maar aan een bepaalde menta liteit hier zal ik nooit wennen. Het is hier individueler, in Polen zijn ze meer gericht op familie en staat gastvrijheid hoog in het vaandel. Dat is denk ik een erfernis uit ons communistisch verleden." Wie op deze avond is, hééft al wat NEELTJE JANS Een sportvisboot met vier mensen aan boord is vrijdagavond in pro blemen geraakt bij de stormvloed kering. Het schip was rond zes uur bij de Roompotsluis vast komen te zitten in de veiligheidslijn van de kering. Reddingboot Harder heeft eerst getracht de Sal van de vlotten vrij te krijgen zodat er verder geen schade kon ontstaan. Dat lukte, maar de boot lag met roer en schroef te vast in de veiligheidslijn. Daarna is ook reddingboot Koop- mansdank komen helpen. KRABBENDIJKE De politie heeft 28 november een 16-jarige jongen uit de gemeente Reimerswaal aangehouden wegens bedreiging en afpersing. De politie heeft dit pas zaterdag bekendge maakt. De 16-jarige bedreigde op za terdag 27 november vier jongens met een mes. Ze waren eerder met de trein aangekomen in Krabben- dijke. Daar had ook de 16-jarige jon gen ingezeten. Hij dwong een van hen geld af te geven. De jongen had eerder in de trein drie anderen bedreigd met het mes. MIDDELBURG Dankzij de invallende dooi kon Rijkswaterstaat het knooppunt Roode Leeuw gistermiddag open stellen voor het verkeer in beide richtingen. Het knooppunt bij Nieuw- en Sint Joosland is de scha kel tussen de A58 en de nieuwe N57. Tot zondag kon alleen verkeer van en naar Vlissingen gebruik ma ken van het knooppunt. Overigens is de weg open tot aan de afrit Ar- nestein. De rest van de weg, inclu sief tunnef, gaat in het eerste kwar taal van 2011 open. met Polen. Zoals Jan Stoffels uit Goes, die zich te goed doet aan een Pools-Nederlands stuk appel gebak. „Ik heb jaren Zwarte Piet ge speeld in Polen, in een uitwisse ling tussen de brandweerkorpsen. Het was altijd beregezellig met die mannen. En ze zorgen ervoor dat Sinterklaas en Zwarte Piet het goed hebben hoor. Om negen uur in de ochtend kregen ze al wod ka", zegt hij, met een knipoog. zien hebben. We hebben hier ver schillende naslagwerken liggen", zegt Flu ij t. Aan vrijwilligers geen gebrek. „De ze week hebben twee vrijwilligers afscheid genomen, die zijn al weer vervangen en dan hebben we nog een wachtlijst", lacht Fluijt. Eén van de mensen die er een punt achter heeft gezet is Wil Steu- tel (83), die sinds het begin vrijwil ligster is. „Dirk heeft dat slim ge daan. Hij zei op een gegeven mo ment dat Staatsbosbeheer de werk- schuur ging afbreken. 'Je bent toch niet zot', zeiden wij." In mum van tijd meldden zich een groep vrij willigers, vooral gidsen, om er een excursieschuur van te maken. Steu- tel: „Dirk gooide een sprotje uit en heeft een kabeljauw gevangen." Huib en Adelinde Zevenbergen zijn de 250.000ste bezoekers aan de excur sieschuur. Links: boswachter Dirk Fluijt. foto Ronald den Dekker BROUWERSHAVEN - In de Grote of St Nicolaaskerk van Brouwersha ven is zaterdag en zondag een kerstmarkt. Kinderen tussen de 4 en 15 jaar kunnen zich opgeven om een zakcentje bij te verdienen door op een instrument te spelen. Info: nel.vandongen@kpnmail.nl Executieverkoop Voor alle executieverkopen van de Belastingdienst regio Zuidwest Zie Veilingdeurwaarder.nl Belastingdienst FLAMINGO'S Roze flamingo's zijn neergestreken in het Dijkwater. Kijk voor foto's op de blog www.pzc.nl/buutekieke TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Kijk voor winterse foto s uit de regio op www.pzc.nl/foto TERNEUZEN Nog voor de jaarwisseling maakt het Chinese concern XEMC be kend waar het een productie- en as semblagefabriek voor windturbi nes gaat bouwen. Van de vele loca ties, die de Chinezen hebben beke ken, zijn er nog twee over: Terneu- zen en Oostende. Kiest XEMC voor de Axelse Vlakte, dan levert dat al direct 250 arbeidsplaatsen op. De Chinezen zoeken naar een locatie voor de (af)bouw van windmolens van vijf megawatt voor de offsho re. Het concern heeft ruim tiendui zend mensen in dienst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 23