'Alsof alle Polen 110 JAAR JONG! 141 zeeland Afscheid van een stadsdichter D66'er wil document ZEP inzien INTEGRATIE AVOND Polen komen de laatste tijd niet altijd Tas met flesje methadon verloren Vliegtuig uit 1911 naar Midden-Zeeland positief in het nieuws. Daar wilden ze in Goes wat aan doen. Vanwege ons 110-jarig bestaan ontvangt u 22% korting op de gehele collectie! maandag 6 december 2010 MIDDELBURG ARNEMUIDEN In Middelburg heeft een vrouw vrijdagmiddag een flesje metha don verloren. Dat moet zijn ge beurd tussen 16.00 en 17.30 uur. Het flesje zat in haar zwarte tas en deze is zij verloren op de route van Nieuw Middelburg naar de Haring- vlietstraat. Methadon is een opiaat dat zeer gevaarlijk kan zijn bij inna me. De politie verzoekt dan ook aan de vinder van het flesje metha don om dit af te geven op het dichtsbijzijnde politiebureau. Het duurt nog even maar in augus tus volgend jaar komt een stokoud vliegtuig naar vliegveld Mid den-Zeeland. Het is een Bleriot, het type toestel dat in 1911 voor het eerst in Zeeland vloog, op 5 juni 1911 te Wilhelminadorp. Ter gele genheid van een eeuw luchtvaart in Zeeland wordt van 17 tot en met 20 augustus een feestelijke vlieg- week worden gehouden met onder meer een aantal antieke kisten, waaronder dus de Franse Bleriot. middelburg - Ad van de Kreeke, fractieassistent van D66, wil het met eigen ogen zien: de overeen komst tussen TCN en de gemeen te die nu rechtvaardigt dat Middel burg een afkoopsom van 200.000 euro aan de projectontwikkelaar van ZEP betaalt. Volgens de gemeente was er een af spraak dat de gemeente TCN bin nen vier tot vijf jaar nog een pro ject in de toeristisch-recreatieve sector zou aanbieden. Het is on waarschijnlijk dat dit gaat lukken en daarom wil de gemeente deze verplichting afkopen. De onderliggende documenten zijn volgens de gemeente echter vertrouwelijk omdat er be- drijfs-economische informatie in staat. Alleen raadsleden kunnen die soort informatie inzien, omdat zij beloofd hebben geen vertrouwe lijke informatie naar buiten te brengen. „Maar Van de Kreeke is geen raads lid", aldus wethouder Johan Aal- berts. Van de Kreeke heeft het college for meel om inzage in het document gevraagd op grond van de Wet Openbaarheid van Bestuur (WOB). Van de Kreeke heeft op zich geen bezwaar tegen gemeentelijke steun aan het ZEP, maar hij wil dat het college open kaart speelt. „Twee ton is geen gering bedrag. Ik wil zien of de gemeente juridisch gebonden is aan die afkoopsom." „Zonde ook van al dat eten", zegt Edyta van Antwerpen (40), met een blik op de dampende schalen met Pools voedsel, zoals gegrilde worst met ui, koolrolletjes en aller lei gebak. Edyta heeft zojuist een handje toegestoken in de keuken van De Spinne. Alweer 19 jaar woont ze in Neder land. Na haar afstuderen leerde ze haar man, een 'rasechte Zeeuw', kennen en zo kwam ze uiteinde lijk terecht in de Goese Polder. „Onze familie had een vriendin en die kende een Nederlandse man die nog iemand zocht om mee op vakantie te gaan. Zo is het geko men. We zijn naar Hongarije ge gaan." Ze is vernederlandst, zegt ze. „Maar aan een bepaalde mentali teit hier zal ik nooit wennen. Het is hier individueler, in Polen zijn ze meer gericht op familie en staat gastvrijheid hoog in het vaandel. Dat is denk ik nog een erfenis uit ons communistisch verleden." Het doet haar pijn, als in de media breed uitgemeten wordt over nega tieve voorvallen met landgenoten. „Alsof alle Polen te veel drinken en alleen maar barbecueën en voor overlast zorgen. Autochtonen doen dat ook, maar daar hoor je niets van. Daarom is een avond als deze heel goed voor wederzijds begrip." Ondanks de lage opkomst is de sfeer in de zaal warm en gemoede lijk. De eerste film, over de geschie denis van Polen in vijftien minu ten, gaat te snel en voegt dan ook weinig toe. „We doen dit ook voor het eerst, dus het is een beetje uit proberen", verontschuldigt Michal Kollo zich. De tweede, over de toe- Dampende schalen met Pools eten, ristische trekpleisters van het voor malig Oostblokland, heeft duide lijk meer attentiewaarde. Maar voor de meesten zijn de beelden meer een feest der herkenning middelburg - Op de dag dat de meeste gedichten worden voorgele zen zwaaide Johannes Herman - Joop - Buma af als stadsdichter van Middelburg. In een stampvolle Ga- larie 'T' las hij gisteren zijn laatste gedicht -van-de-maand voor: 'Af scheid van een stadsdichter'. Zelfs Sinterklaas kwam nog even langs om Buma te eren met de 'Or de van de Pepernoot'. „Toen ik twee jaar geleden aantrad nam ik me voor: ze zullen weten dat Mid delburg een stadsdichter heeft. Nou dat heb ik geweten", zei Bu ma, die er geen geheim van maak te nog best een jaartje aan zijn stadsdichterschap te hebben wil len vastplakken. Elke maand las hij tijdens de Kunst- en Cultuurroute een gedicht voor over de stad. Maar daar bleef het niet bij. Buma schreef; op verzoek of uit eigener beweging, tientallen gelegenheids gedichten. Alles bij elkaar een klei ne honderd, zo had hij becijferd. Buma las zijn 'gedicht-van-de- maand' elke maand ook voor de ca- door Lilian Dominicus Tja, jammer van het weer, verzucht Hania Kollo uit Goes. „We hadden wel wat meer mensen ver wacht. Veel genodigden hebben op het laatste moment afgezegd, anders zou het hier helemaal vol hebben gezeten." Hania zit, samen met haar man Michal en de stich-. ting Triviant ('we willen wel dat je ons noemt!') in de organisatie van de integratie-avond Polen Anders in wijkcentrum De Spinne in Goes. Ze hadden op meer dan tweehonderd mensen gerekend, maar dat aantal halen ze niet. Stadsdichter Joop Buma. mera van TV Walcheren. Net als vorig jaar zijn de gedichten van 2010 op een dvd gezet. Wethouder foto Ruben Oreel Ed de Graaf kreeg gisteren het eer ste exemplaar. In januari wordt be kend wie Buma opvolgt. Plein 1940 - nr. 20 Middelburg www.lavooymode.nl - 0118*612508

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 16