81 buitenland Dodental door kou in Europa blijft stijgen Vier Nederlandse WikiLeaks blijft met moeite online VN dreigen Haïti te verlaten Bewoners willen terug naar Merapi WINTER Meeste slachtoffers dronken Polen Kerk in Duitsland vraagt vergiffenis Chaos na verkiezingen Ivoorkust zaterdag 4 december 2010 LONDEN - WikiLeaks had gisteren de grootste moeite om online te blijven doordat bedrijven en rege ringen probeerden de organisatie de toegang tot internet te beletten. De Amerikaanse domeinnaambe heerder die het adres Wiki- Leaks.org beheert, blokkeerde de site donderdagavond, omdat cyber- aanvallen op het domein het hele netwerk van de beheerder dreig den te verstoren. WikiLeaks reageerde door over te stappen op een Zwitserse domein naam - WikiLeaks.ch. Die werd door twee bedrijven - één in Zwe den en één in Frankrijk - beheerd. Later kwamen daar ook een Neder landse, Duitse en Finse domein naam bij. Gisteren besloot de Franse rege ring WikiLeaks te verbieden op Franse servers omdat WikiLeaks 'de geheimen van diplomatieke be trekkingen schendt en mensen die door diplomatieke geheimhouding beschermd worden in gevaar brengt'. Eerder haalde Amazon, com WikiLeaks van zijn servers na druk van Amerikaanse politici. De Britse krant The Guardian, een van de kranten die de geheime do cumenten analyseert en publi ceert, beëindigde een chatsessie met WikiLeaks-oprichter Julian Assange toen de site overbelast raakte door de grote toestroom be zoekers. PORT-AU-PRINCE - De Verenigde Na ties vertrekken uit Haïti als de hui dige regering van het Caribische land de uitslag van de verkiezin gen van afgelopen zondag niet ac cepteert. Dat heeft Edmond Mu- let, het hoofd van de VN-missie in Haïti, gezegd. „Als de voorlopige kiescommissie het besluit van de bevolking res pecteert en erkent, zullen er geen problemen zijn", zei Mulet. Maar tegelijk waarschuwde hij dat het land internationale steun zal verlie zen als de wens van de bevolking niet wordt gerespecteerd. Haïti ging zondag naar de stembus om een nieuwe president, een nieuw parlement en een deel van de senaat te kiezen. Twaalf van de achttien presidentskandidaten had den opgeroepen de stembusgang ongeldig te verklaren wegens wijd verbreide fraude van de regerende partij. De voorlopige uitslagen van de verkiezingen worden dinsdag verwacht. Zeker vijftien mensen zijn in twee weken tijd gelyncht in de zuidwes telijke Haïtiaanse provincie Grand' Anse op verdenking van het ver spreiden van cholera met zwarte magie. In bijna zes weken tijd zijn meer dan achttienhonderd men sen overleden aan cholera en meer dan 84.000 mensen zijn besmet. Zeker vijftig doden in Europa door winter. Waterpeil op de Balkan begint te zakken. Eurostar houdt hele weekein de problemen. Ruim helft Venetië staat blank na uitzonderlijk hoog water. WARSCHAU - De winterse kou in Europa heeft al aan zeker eenen vijftig' mensen het leven gekost, terwijl delen van de Balkan kam pen met de ergste overstromingen in meer dan honderd jaar. In Polen vielen zeker dertig do den, voornamelijk alcoholisten en daklozen. De politie ging 's avonds langs de straten om mensen naar binnen te halen. In het grootste deel van het land vroor het vijf tien graden. In Tsjechië steeg het dodental tot vier toen in Praag een doodgevro ren man werd gevonden. In Duits land zijn tot nog toe drie mensen omgekomen vanwege het winterse weer en in Groot-Brittannië zijn de lichamen gevonden van twee bejaarden die vermoedelijk dood gevroren zijn. Ook in Oostenrijk viel een slachtoffer. In Rusland werden elf doden geborgen. Reizigers hadden gisteren iets min der last van het winterweer dan een dag eerder. De luchthaven Gatwick bij Londen, die wegens hevige sneeuwval moest sluiten, ging gisteren na 48 uur weer open, evenals London City Airport en het vliegveld van Edinburgh. Door de aanhoudende kou moesten rei zigers wel rekening blijven hou den met vertraging en annulerin gen. Het barre winterweer speelt door onze correspondent Esther de Jong YOCYAKARTA - Nu de vulkaan Me- rapi na een maand eindelijk is op gehouden met het uitspuwen van giftige gaswolken, hebben de be woners te kampen met een ander probleem: vulkanisch afval dat in de vorm van modder complete dorpen overspoelt. Enkele honder den mensen hebben daarom beslo ten de berg voorgoed te verlaten. Ze maken dankbaar gebruik van de regeling van de Indonesische re gering, die de eerste zes maanden voor het levensonderhoud zorgt en twee hectare land gratis weg geeft. Op zoek naar een nieuw le ven trekken zij naar Kalimantan op het eiland Borneo. Toch vormt deze groep slechts een kleine minderheid. Het grootste deel van de honderdduizenden mensen die op de overbevolkte hellingen van de vulkaan wonen, willen hun plekje op de Berg van het treinverkeer tussen Engeland en Frankrijk via de Kanaaltunnel nog zeker tot en met het weekein de parten. Dat meldt Eurostar, dat het treinverkeer door de Kanaal tunnel exploiteert, op de eigen website. Tot morgen is een aantal reizen door de tunnel geschrapt, aldus Eu rostar. Bovendien rijden de Euro- startreinen met vertragingen die kunnen oplopen tot 90 minuten. Het koudst is het momenteel in de Oeral in Siberië: min 47 in Lam- alo-Nenets en min 51 in Evenk. In delen van Bosnië, Servië en Montenegro is de noodtoestand uitgeroepen vanwege overstromin gen. Door langdurige regenval is de rivier de Drina op verschillende plaatsen buiten de oevers getre den. Honderden mensen werden geëvacueerd. Het waterpeil begon gisteren te zakken, een spoor van modder en puin achterlatend. Ook in het westen van Albanië moesten mensen en vee in veilig heid worden gebracht. In Shkodra, dat door overstromingen van de buitenwereld is afgesneden, werd de noodtoestand uitgeroepen. Venetië werd gisteren geteisterd door uitzonderlijk hoogwater. In totaal 55 procent van de noord-Ita liaanse lagunestad stond onder wa ter. Het komt wel eens vaker voor dat het laagstgelegen punt van de stad, het plein Piazza San Marco voor de dom en het Dogepaleis, onder loopt. Dit jaar gebeurde dat echter uitzonderlijk vaak; vrijdag voor de 179e keer. Nooit eerder werd de Piazza San Marco in één jaar zo vaak overstroomd. Overvloedige regenval en de stand van de maan waren volgens de autoriteiten de bet aan het hoogwater. Vuur niet vrijwillig opgeven. Voor hen is het leven op de Merapi meer dan slechts het onderhou den van een huis, vee en gewas sen. De meeste mensen wonen er al generaties lang en zeggen een speciale band te hebben met de berg. Ook geloven de Javanen sterk in de spirituele krachten van de vulkaan. Veel mensen doen dan ook mee met processies die op de berg worden gehouden, waarbij dieren, bloemen en rijst in de krater worden gegooid. De dood van Merapi's spirituele leider en sleutelbewaarder Mbah Maridjan bij de eerste heftige uit barsting was volgens velen een te ken. Mensen vreesden voor een nog krachtigere uitbarsting, die het einde der tijden zou aankondi gen. Mythische verhalen deden de ronde over een alles vernietigende stroom kokend hete lava die op die bewuste dag uit de Merapi zou stromen om de stad Yogyakarta volledig te overspoelen, waardoor HAIFA - Nederland stuurt vier blus- helikopters van de luchtmacht naar Israël om de bosbranden in het noorden van dat land te bestrij den. Dat hebben de ministers Uri Rosenthal (Buitenlandse Zaken) en Hans Hillen (Defensie) gisteren besloten. De transporthelikopters van het type Cougar en Chinook vertrek ken vandaag naar Israël, waar ze naar verwachting maandag aanko men. Onder de helikopters wor- geen levend wezen gespaard blijft. Dit soort verhalen, de gaswolken en de modderstromen overtuigen de 66-jarige Jinem niet van de noodzaak om te verhuizen. Ze moet er niet aandenken van 'haar' berg weg te gaan: „Natuurlijk blijf ik hier wonen, ik wil niet weg. Wat moet ik nou ergens anders? Mijn huis is hier op de Merapi." De recente uitbarstingen van Mera pi hebben het leven gekost aan ze ker 353 mensen. Velen van hen werden verrast in hun slaap en le vend verbrand. Bijna 400.000 mensen moesten hun huizen ver laten. Van hen wonen er nog ten minste drieduizend elders. Indonesië ligt op de Ring van Vuur, een van de seismologisch meest actieve gebieden ter we reld.De grootste uitbarsting van de Merapi vond in 1870 plaats, het is onbekend hoeveel mensen toen om het leven kwamen. Bij een an dere mega-uitbarsting in 1930 kwa men 1300 mensen om het leven. den flexibele watercontainers ge hangen. De 'fire bucket' van de Cougar bevat 2500 liter water, die van de Chinook bijna 10.000 liter. Er gaan drie Cougars en een Chi nook naar Israël, aldus Defensie. Speciale blusvliegtuigen uit onder meer Griekenland, Cyprus en Azerbeidzjan zijn al in Israël aange komen om te helpen blussen. In Israël zijn er steeds meer aanwij zingen dat de verwoestende bos brand het gevolg is van brandstich- MÜNCHEN - De aartsbisschop van München en Freising heeft vergif fenis gevraagd voor 'alles wat zij die voor de kerk werkten, hebben aangericht'. Gisteren werd een rap port gepubliceerd waarin staat dat meer dan tweehonderd priesters en godsdienstleraren kinderen mis bruikten in het bisdom, dat eens onder de hoede stond van paus Be- nedictus XVI. Kardinaal Reinhard Marx presen teerde het rapport en zei dat de Rooms-Katholieke Kerk in Duits land veel werk moet verzetten om het geschonden vertrouwen te her winnen. In het rapport wordt sek sueel misbruik in het bisdom on derzocht van 1945 tot en met 2009. De onderzoekers stelden vast dat kerkelijke documenten die als bewijsmateriaal konden dienen met opzet waren vernietigd. Paus Benedictus, voorheen Josef Ratzin- ger, was aartsbisschop van het bis dom van 1977 tot en met 1981. ABIDJAN - Een aanhanger van opposi- sie deze aanwees als winnaar van de tieleider Alassane Ouatarra presidentsverkiezingen in Ivoorkust, schreeuwt het uit nadat de VN-mis- Eerder riep de constitutionele raad

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8