Geoliede machine van ego's En de boer... zocht voort naar liefde kijktip kijken luisteren Smalle steeg, aan weerszijden zandkleurige huizen, bloembakken met geraniums en aan hoge waslijnen de flamencojurken: je hoeft bij de studio-opnamen van 't Spaanse Schaep niet eens door je wimperharen te gluren om je in een rustiek Spaans dorpje te wanen, door Rivka Groenier zondag, 20.20 uur zaterdag 4 december 2010 Na een café in de Jor- daan en een cam ping in de duinen is 'r Schaep dit sei zoen neergestreken aan de Spaanse Cos ta. Bij het zwembad van pension Al Ladro de Lukas hangen Lena (Georgina Verbaan), Doortje (Loes Luca) en Opoe Withof (Carry Tef- sen) in zomerse outfit aan de bar. Kootje (Pierre Bokma) jongleert aan de andere kant met een cock tailshaker. De muziek zwelt aan en het gezelschap begint te zingen. Op de tonen van Demasiado Cora- zon van Mink DeVille: „Lekker bakken in de zon, lekker bakken in de zon..." Het lege zwembad ligt er trooste loos bij: afgerukte takken, slordig opgestapelde strandstoelen. Verga ne glorie. Je had de set eerder moe ten zien, zegt Jenny Arean (Riek). „Alles blonk, het zwembad zat vol water." Carry Tefsen: „Als we even niets te doen hadden, konden we lekker op een stretcher liggen." De troosteloze sfeer is te verklaren. In de laatste opnamedagen wordt namelijk de eerste aflevering opge nomen. Lukas (Marc-Marie Huij- bregts) is hierin samen met zijn grote liefde Sjon (Hans Resting) naar Spanje vertrokken om er sa men een pension te runnen. Maar de liefde wil niet bloeien, het pen sion verkeert in deplorabele staat en de gasten blijven weg. Lukas' Amsterdamse vrienden reizen naar Spanje om hem te redden. „Door de eerste aflevering als laat ste op te nemen, kunnen we het decor lekker afraggen", legt Frank Krom, een van de vier regisseurs, fluisterend uit. Hij klopt trots op een stevige muur. „Dit is het groot ste decor tot nu toe. En het meest solide. In de studio van vorig jaar had het niet gepast." Cast en crew vormen een geoliede machine. Heerlijk werken, vertelt Carry Tefsen, als ze tussen de scè nes door even uitpuft. „In de eer ste serie moesten we aan elkaar wennen. Nu weten we precies van elkaar wat we gaan doen." Het succes schuilt er volgens Loes Luca in dat de acteurs elkaar niet sparen. „We hebben ons eigen per sonage, maar geven elkaar wel tips en aanwijzingen. Doen we niet lul lig over. Bijzonder in een groep met zulke grote ego's." Schrijver Frank Houtappels heeft de personages allemaal iets nieuws gegeven om in te bijten. Zo spelen Luca en Bokma dit seizoen allebei een dubbelrol. Ze transformeren tot de Spaanse bakkersweduwe Ra- quel en politieman Pablo. Bokma is tevreden over de ontwikkeling van zijn personage. „Kootje is wat volwassener geworden, iets min der de antiheld." Lena, het karakter van Georgina Verbaan, is in de serie zwanger van een muzikant en wil de eerste bewust ongehuwde moeder van Nederland worden. Deze verhaal lijn werd er, vanwege de echte zwangerschap van Verbaan, inge- knutseld toen het script al af was. Verbaan mist de oude Lena wel een beetje, erkent ze: „Ze heeft minder strijd met de andere da mes. Eigenlijk wel jammer. Ze is door haar zwangerschap volledig onschadelijk gemaakt." BN'ers stonden ook dit keer in de rij voor een gastrol. Frank Krom: „In de tweede aflevering komt de goddelijke Arie Boomsma voorbij. Hij speelt hotelgast Patrick, die het hoofd van zowel Lukas als Lena op hol brengt omdat ze beide denken dat hij op hen valt. Ruth Jacott komt als oude vriendin van Door op de proppen en Noortje Herlaar zit erin als jong meisje met trouw plannen." Loes Luca geniet van de gasten op de set. „Lekker sparren, zeker als ze goed tegenspel geven." De weemoed slaat aan het eind van de opnameperiode wel toe, er kent Luca. „We hopen allemaal op een vervolg." De vraag is waar de Amsterdamse vrienden dan belan den. Luca: „Ik hoorde Norbert ter Hall, een van de vier regisseurs, al stiekem zeggen dat hij het graag op een onbewoond eiland wil la ten afspelen. En we hebben het ook al over een speelfilm gehad." Het moet wat haar betreft wel in dezelfde jarenzeventigsfeer blijven. „Dat is waarom mensen het zo prettig vinden om naar te kijken, de weemoed naar de vriendelijke tijd dat er nog een touwtje uit de brievenbus hing." Bokma is wel klaar met de horecasetting. „Mis schien is het leuk ons in een be jaardentehuis neer te zetten." De derde serie van 't Schaep speelt zich af aan de Middellandse Zee. De Amsterdamse vrienden reizen af naar d Spaanse Costa, waar Lukas (Marc-Marie Huijbregts) een pensionnetje runt. Of het ervan komt, is niet alleen vanwege de financieel onzekere tij den voor de Publieke Omroep de vraag. Krom: „Toen we begonnen, zagen we het als eenmalig. Bij de tweede dachten we: hier moeten we het bij houden. In principe zeg gen we bij deze derde: het is mooi geweest. Maar als we weer een goe de invalshoek hebben... Op zich heeft iedereen er nog zin in." 't Spaanse Schaep, vanaf morgen (5 december) elke zondag te zien op Nederland 1, 21.20 uur. 't Spaanse Schaep is het vervolg op 't Vrije Schaep (2009) en 'tSchaep met de 5 Pooten (2006). Het door Eli Asser geschreven origineel stamt uit 1969. De hoofdrollen waren toen voor foto Jaap Vrenegoor/KRO/GP Piet Römer, Leen Jongewaard er Adèle Bloemendaal. Harry Ban- ninks liedjes Het zal je kind maa wezen) behoren inmiddels tot het cultureel erfgoed. In 1970 won de serie de Televizierring. 't Vrije Schaep wonin2009de Zilveren Nipkowschijf. Reageren? redactie.media@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 89