J wonen@wegener.nl 2 wonen traditie, ambacht en eenvoud gewaagde combinaties knusse kerst g 024-3650509 Zaterdag 4 december 2010 Ik heb wel eens gedacht om een bed and breakfast te beginnen. Ruimte genoeg. En het extra inkomen is welkom. Maar Gerard, mijn man, wil dat liever niet. Je moet na tuurlijk een deel van je privacy opgeven. Misschien later, in de tuin. Daar staat een vervallen gebouwtje. Na wat opknapwerk kan dat een vakantiehuisje worden." Jullie zijn handig? „Gerard wel, gelukkig. De boerderij is groot, maar niet in topconditie. Alle leidingen moeten worden vervangen, het dak is niet geïsoleerd, veel sanitair nog niet optimaal. De vorige bewoners hadden al wel veel ma terialen besteld. Zo stond alles klaar voor een nieuwe badkamer. Heeft Gerard meteen kunnen monteren. Ook veel meubels waren nog aanwezig. De vorige bewoners, Neder landers, wilden hier hun droomhuisje ma ken. Het liep anders. De man kon toch niet met pensioen en zat dagelijks uren in de au to, vanuit Brabant. Dat breekt je op. Na de overdracht zijn ze hier nog één keer ge weest. Met een aanhanger, om alleen de mooiste spullen mee te nemen." Dus jullie kochten de inboedel erbij. „Nee, dit is achtergebleven. Kwam ons goed uit. We hadden niet genoeg meubels om de boerderij te vullen. Nieuwe kopen? Tja, dat is lastig. Gerard wil eerst werk. We zitten in Niedersachsen, een van de armste delen van het land waar weinig werk is. En als er wél is, is het salaris slecht. In deze regio wordt véél minder betaald dan voor soortgelijke functies in rijkere delen van Duitsland." Dus toch een beetje spijt? „Verder hebben we niks te klagen. WW van uit Nederland, 200 euro kindergeld per kind per maand, lage lasten voor het huis, geen ecotaks op energie. En Duitsers zijn vriende lijk, veel vriendelijker voor ons dan Neder landers voor hen. Ik was al snel Frau Antje, van het kaasmeisje. We werden meteen ge accepteerd nadat we vorig jaar ons buiten stopcontact beschikbaar stelden voor de biertap voor de buurtwake rond de Mai- baum. Die staat elk jaar net naast onze tuin. Ik moet wel zeggen dat ook van je verwacht wordt dat jij je aanpast. Niet op zondag het gras maaien of zo. Ruhetag is heilig." wie; Gerard Harleman (48) en Marleen Arents (44), dochters Jos (13) en Loes (11) beroep; Mar leen: verkoopster in een bakkerij (was medisch se cretaresse); Gerard: werkzoekende (was logistiek manager) eerder; Apeldoorn, Deventer nu: Stiekel- kamperfehn, Duitsland (sinds 2009) Hoe ziet jullie toekomst eruit? „De komende tien jaar blijven we in Duits land. Misschien niet in dit huis, maar wel in deze buurt. Voor 80.000 euro koop je een vrijstaand huis, voor ruim minder dan twee ton heb je een boerderij. Dat was ook de re den waarom we uit Nederland vertrokken: een groot huis, ruimte om je heen. Later, als de kinderen niet meer per se mee moeten, willen we naar Frankrijk. Bijna waren we daar naartoe geëmigreerd. Gerard kon er sa men met een oud-collega een camping be ginnen. Maar we spreken nauwelijks Frans. En dat leek ons niet handig, vooral in een beroep waarbij je Franse gasten ontvangt." Reageren en aanmelden? redactie.wonen@wegener.nl Foto links: Marleen Arents en Gerard Harleman. Foto boven: de kolossale boerderij. foto's MA De Hema gaat voor een witte kunstkerstboom met - onder meer - zwarte versiering. Voor kinderen zijn er 'antiverveelspullen', zoals een laken om in te kleuren. www.intratuin.nl www.hema.nl www.ikea.nl Petra Lankhorst, commercial activity leader bij Ikea: „Zweden heeft een rijke traditie in het vieren van kerst. Zodra het 's avonds eerder donker wordt, maken Scan- dinaviërs hun huis gezellig. Omdat ze geen sinterklaas vieren, is dat vroeger dan bij ons. Onze kerstcollectie ligt na de herfstvakantie in de winkels. Bij ons geldt wel 'op is op', dus check vooraf de voorraad via internet. „Zoals altijd bestaat het kerstassortiment uit typisch Zweedse producten in een Scandinavische stijl, met veel primaire kleuren zoals rood en blauw, aangevuld met zilver. Voor Zweden geen glitters, maar elandjes van stro en strakke, ambachtelijk gemaakte kerstversie ring, zonder dat het saai wordt. Grote kans dat ze hun boom rechtstreeks uit het bos halen en volhangen met gekochte versieringen en zelfgemaakte dingen. Natuur lijk mogen koekhartjes niet ontbreken in de kerstboom. Onder de boom staat een zelfgemaakt peperkoekhuisje. „Hoe mijn boom dit jaar wordt, weet ik nog niet. Bij Ikea kun je voor een klein bedrag je boom jaarlijks voor zien van nieuwe versiering. Misschien kies ik voor klei ne zuurstokjes in de boom. Ook alle andere benodigdhe den, zoals servies, servetten en extra stoelen haal ik uit ons assortiment. Onder de boom leg ik knuffels. Per ver kochte knuffel doneert Ikea een euro aan UnicefêtSave the children. Dat past helemaal in de kerstgedachte." Romeo Sommers, trendwatcher van Intratuin: „Al in september gaan de tuinmeubelen eruit en zijn we wekenlang bezig met het opbouwen van een sfeervolle kersthoek in de winkels, volgens de laatste trends. Onlangs hadden we een 'kerstbomenmodeshow' in een van onze filialen. Van traditionele kleuren als rood en zil ver tot gewaagde combinaties met roze. Voor kinderen is er zelfs een rail voor om de kerstboom waarop een treintje rondrijdt. Op vallend is dat we nergens een piek zien. Kies eens iets anders bo venop de boom, een bloemstuk als kroon of een ster van ijzer. „Als reactie op de crisis zien we dat veel mensen kiezen voor luxe, een over the (op-kerstboom met glitter en zelfs champagne glazen erin. Aan de andere kant zie je dat mensen voor eenvoud gaan, natuurlijke materialen en rood en wit. „Bij een strak interieur past een stilistische kerstboom met zilver als basiskleur en zwartwitte accenten in combinatie met vergrijsd roze. Strooi wat poedersneeuw over de takken of kies voor een kunstkerstboom die al een vergrijsde kleur heeft. Sommige kunst bomen hebben zelfs al geïntegreerde ledlampjes in de takken. In de landhuisstijl past een kerstboom met veel natuurlijke ele menten met als kleuraccent dusty blue. Je ziet veel hartjes van ro tan en romantische bloemen van zijde. Of kies voor donkere kleu ren in combinatie met goud en wit, met wat blauwe en rode ac- centkleuren. Natuurlijk hoefje niet jaarlijks een compleet nieuwe set kerstversiering aan te schaffen. Koop een aantal nieuwe, tren dy ornamenten en slingers en behoud je eigen neutrale basis." Elouise van Gestel, stilist van Hema: „Precies een jaar van tevoren beginnen we na te denken over de kerstcollectie. Dit jaar is het thema 'Lekker knus'. Het idee achter de collectie is een knusse kerstdag, als je gezellig met je familie thuis bent. Het zijn folkloristische, handgemaakte producten: gebreid, gehaakt en geborduurd of gemaakt van verschillen de materialen als stof, vilt, hout en papier-maché. Maak er een bonte boel van of kies voor een strak ker wit of zwart geheel. Een witte kunstkerstboom met zwarte versiering is ook bijzonder. We hebben ook een zwarte kerstboom waarmee je een mooi contrast kunt maken. „Speciaal voor kinderen hebben we een antiver- veelconcept bedacht. Kinderen hebben vaak geen zin de hele avond braaf aan tafel te zitten. Het con cept houdt onder meer in dat kinderen tijdens het kerstdiner het tafellaken kunnen inkleuren en lek ker kunnen knutselen en spelletjes doen. „Bijzonder is ook onze Return to Sender-collectie met handgemaakte kersthangers en kleine engel tjes met bijpassend tafelkleed. Direct na sinterklaas zijn we helemaal klaar voor de kerst, lekker knus!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 87