'Geen mannenbolwerk 28 ©AVA«- Eiland met woningen in doorgetrokken Pluimpot jiall Nieuwe reddingspost voor het Banjaardstrand r66 I AVA INBOUW CENTER hét totaaladres voor: EMERCO Grensoverschrijdende loge kiest voor tempel in Spui Feestelijke opening molen De Korenbloem Stijlvolle badkamers 8, tegels ff ÉÉSfcr jjï m //lp r>" zaterdag 4 december 2010 UNIEK IN ZEELAND! Kanaalstraat 65 Oost-Souburg Tel. 0118 471777 www.avainbouw.nl door Rob Paardekam SINT-MAARTENSDIJK - Er liggen plannen om het water van de Pluimpot weer door te trekken tot aan de kern Sint-Maartensdijk. In de geul moet tevens een eilandje met woningen komen. Volgens burgemeester en wethou ders van Tholen is het plan gelan ceerd door enkele marktpartijen. Zij willen de huidige sportvelden en het zwembad aankopen om de plannen te realiseren. Volgens het college wordt met het doortrekken van de Pluimpot tot aan het dorp de oorspronkelijke situatie her steld. Op het toekomstige eilandje moeten woningen en voorzienin gen komen. Van de grondop- brengst kan de gemeente andere dingen betalen. Het college bena drukt dat het risico van het plan volledig wordt gedragen door de marktpartijen. Verder moet het he lemaal los worden gezien van de woonwijk in de Geertruidapolder, die er na 2015 komt. Het eilandje moet de nieuwe ver binding gaan vormen tussen de huidige kern en het recreatiege bied in het zuiden. Dat kan door de aanleg van bruggen. Op die ma nier wordt het eiland volgens het college een soort stapsteen. De ge meente vindt het erg belangrijk dat de verbinding er komt, zodat de gasten van de (toekomstige) va kantieparken worden uitgenodigd om het stadje in te gaan. Het doortrekken van de Pluimpot en het creëren van het eiland zijn onderdeel van een groot ontwikke lingsplan voor het gebied. Zo breidt vakantiepark De Pluimpot flink uit en komt er met Wulpdal een heel nieuw bungalowpark bij. De gemeente gaat ook nog altijd uit van de aanleg van een grote jachthaven bij Gorishoek, al zal die er de komende tien jaar ver moedelijk nog niet komen. De uitbreiding van vakantiepark De Pluimpot begint eind 2011. Het park krijgt een overdekt zwembad, dat ook voor de inwoners is be doeld. Het zwembad in Sint-Maar tensdijk verdwijnt immers. door Wout Bareman Ze kreeg het met de paple pel ingeggoten. Haar pa was lid van de loge en dat drukte, stelt ze nu vast, toch een stempel op haar op voeding. Ria de Klerk: „Ik kreeg van hem vaak te horen dat je als mens nooit uitgeleerd bent, dat je permanent aan jezelf moet wer ken." Als haar vader naar de vrijmetse laars ging wilde ze eigenlijk wel mee. „Ik vond het machtig interes sant, maar vrouwen werden nu eenmaal niet toegelaten; de vrij metselarij was in die dagen nog een stevig mannenbolwerk." Nu is dat anders. Ria, een Vlissing- se, is secretaris van de Neder lands-Belgische loge Emergo, een gemengde loge met mannen én vrouwen. Volgend jaar februari bestaat Emer go, aangesloten bij de Internationa le Gemengde Vrijmetselaarorde Le Droit Humain, vijfjaar. Plaats van samenkomst, ofwel de 'werk plaats', is het voormalige kerkje in Spui. Daar vindt ook de broederlo- ge l'Amitié Sans Fin onderdak. Emergo is een bijzondere loge. Het is de eerste internationale loge in Nederland, gesticht door Belgische en Nederlandse vrijmetselaars en inmiddels met ruim veertig leden de grootste en snelst groeiende lo ge van Le Droit Humain in Neder land. Zuster Unna Berg uit Hulst: „De gemengde vrijmetselarij bestaat al Open avond Emergo De gemengde, grensoverschrijden de loge Emergo houdt donderdag 9 december een open avond in de 'tempel' bij de molen van Spui. Die avond (aanvang 19.00 uur) wordt de historie, doelstelling en werkwijze uiteengezet. Wie dat wil kan ook een bezoekje brengen aan de werkplaats of tem pel. Emergo bestaat volgend jaar fe bruari vijf jaar en telt ruim veertig leden. Het aantal mannen is zwaar in de minderheid. Er wordt gestreefd naar meer evenwicht. SCHERPENISSE - Molen De Koren bloem in Scherperilsse, die het af gelopen jaar grondig is gerestau reerd, wordt vrijdag 10 december weer in gebruik genomen. Vanaf 14.00 uur is er een bijeen komst voor genodigden in De Gou den Leeuw! Daarna gaat het gezel schap naar de molen. Dan zijn de inwoners ook welkom. Om 15.00 uur verricht wethouder Hommel de openingshandeling, waarna de molen door iedereen kan worden bezichtigd. De Korenbloem is niet alleen geres taureerd, maar ook rechtgezet. Hij was namelijk al bij de bouw in 1872 scheefgezakt. Wordt het prachtig modern of sfeervol klassiek? ,B JT Laat u inspireren in onze showroom en ontvang advies op maat Waldammeweg 2,4338 PJ Middelburg Tel: 0118-625055 v/ww.raabkarcher.nl ->|x raab karcher door Claudia Sondervan WISSENKERKE - De reddingsdienst op het Banjaardstrand heeft de steun van de meerderheid van de gemeenteraad Noord-Beveland voor een nieuwe strandpost. Dat kost 200.000 euro voor een post die twintig jaar meegaat. De huidi ge keet is verrot en versleten: de vloer is niet meer waterdicht te krijgen. Fractieleider Ariekees Oudshoorn van Noord-Bevelands Belang (NBB) wil de investering nog een jaar aanzien. Hij wil we ten wat de inspanningen van de gemeente op het strand financieel opleveren. Hij kondigde een voor stel aan om de reddingspost te be talen uit een verhoging van de toe ristenbelasting. Dat is nodig gezien de bezuinigingen, waarvan de ge meente nog niet eens weet hoe zwaar ze gaan worden, betoogde hij. „We moeten snijden. Ik wil niet dat de burger dit straks betaalt via de vuilnisbak", zei hij, doelend op een verhoging van een ander gemeentelijke belasting, de afval stoffenheffing. De toeristenbelas ting is onlangs verhoogd naar een euro per persoon per nacht, waar die drie kwartjes was. NBB vond geen gehoor bij de overige fracties. Veiligheid voor alles, redeneerden die: voor inwoners én toeristen. Haven Huidige kern. Willem Adriaansens en Rolant Quist SINT MAARTENSDIJK Uitbreidingsgebied vakantiepark De Pluimpot Water van De Pluimpot wordt doorgetrokken tot in de kern. Sportvelden en zwembad moeten wijken. In De Pluimpot komt een eilandje met woningen erop Toekomstige woonwijk de Geertruidapolder. Unna Berg (links) en secretaris Ria de Klerk. meer dan honderd jaar, maar he laas weten maar weinig mensen dat ook vrouwen lid kunnen wor den en bij ons zelfs samen met mannen in één loge kunnen sa menwerken." De vrijmetselarij is een methode om een beter mens te worden, meer inzicht en zelfkennis op te doen en die kennis te gebruiken om anderen van dienst te zijn. De Klerk: „Het is een levenswijze. Het is kennis die je niet uit boeken haalt, maar door ervaringen op doet." Wie pas aantreedt bij de vrijmetselarij begint onderaan de ladder, als leerling. Wie blijk geeft zich te verdiepen in wat hem of haar wordt aangeboden en de aan gereikte werktuigen goed kan ver klaren, wordt gezel, wie nog ver der groeit en zichzelf ontplooit, wordt meester. 'Carrière' maken van leerling tot meester duurt ge middeld zo'n drie tot vier jaar. Citaat uit één van de geschriften

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 62