buitenland 19 laatste? Eerste kop rolt door WikiLeaks maar bacteriën Nasa kan wel een opsteker gebruiken Doden door sneeuw en vorst in Europa vandaa uitgelicht Mededelingen van de waterschappen Assange maakt kans op titel 'man van het jaar' WaterschapT™^^^ vrijdag 3 december 2010 ■iSsSsm. M-55#' astrobioloog Wolfe-Simon aan. Zij vond, samen met haar team, de 'kleine aardappelen' in het Mono- meer in het noorden van Califor- nië. Het meer zit vol met arseni cum, een giftige stof waarin nor maal geen leven mogelijk is. De ge vonden bacterie, GFAJ-i, ziet er op het oog uit als een normale bacte rie en gedraagt zich ook hetzelfde. Maar de bacterie leeft in arseni cum en bleek ook uit arsenicum te bestaan. „Ik had geen eurekamo- foto Ben Margot/AP per. „Dat hoeft niet serieus anders te zijn." Volgens Tommassen is het goed denkbaar dat er nog andere vor men van leven voorkomen, op aar de of in de ruimte. „Mensen met een rijke fantasie, zoals science fic tion schrijvers, praten vaak over buitenaards leven, waarbij koolstof vervangen is door silicium. Want silicium heeft vrijwel dezelfde ei genschappen als koolstof Ik kan me ook voorstellen dat fosfaat en sulfaat inwisselbaar zijn." Tommassen: „In de media hebben ze het steeds over zes onmisbare elementen. Maar er is meer nodig voor leven. Zo vind je in vrijwel al le levensvormen ijzer terug. En er zijn al bacteriën gevonden waarbij ijzer is vervangen door mangaan." Weerbalonnen, testvliegtuigen, licht bollen: ze worden aangezien voor UFO's. zie: Uitgelicht op onze websi te ment", stelt astrobioloog Wolfe-Si- mon. Ze dacht in eerste instantie dat er iets niet klopte. Al het leven op aarde, zo had ze geleerd, be staat uit zes stoffen: koolstof, wa terstof zuurstof stikstof zwavel en fosfor. Deze microbe heeft fos for vervangen door arsenicum, een zevende stof. Er is nog veel on derzoek nodig, stelt Nasa, die voor spelt dat 'een leger wetenschap pers' zich hierop zal storten. Wol- fe-Simon is er van overtuigd dat Nasa ooit elders in het universum leven zal vinden. HOUSTON - De aandacht voor ont dekking van de bacterie wordt door Nasa uitgemolken en niet voor niks. De ruimtevaartorganisa tie kan wel wat positieve aandacht gebruiken. Er is kritiek op de Nasa en het budget wordt gekort. Dat was vroeger wel anders. De Nasa werd opgericht ten tijde van de Koude Oorlog en de Amerika nen waren door de Russen in de verovering Van de ruimte al afge troefd met de satelliet Spoetnik t en de ruimtereis van Joeri Ga garin. Toen John F. Kennedy in 1962 aankondigde 'nog dit decen nium een man op de maan' te zet ten, ging de geldkraan open, of be ter gezegd de geldsluis. Verschillen de keren zat de wereld aan de buis gekluisterd als er weer astronauten de lucht ingingen. Het hoogtepunt vond plaats in 1969 toen astronaut Neil Armstrong zijn eerste stap pen op de maan zette. Sindsdien heeft Nasa aan glamour moeten inboeten. Door het veron gelukken van de ruimteveren Chal lenger en Columbia (14 doden) nam de kritiek op de organisatie toe. Dat de Hubble-telescoop, die sinds 1990 in de ruimte hangt en geen last heeft van vervuiling in onze dampkring, door een con structiefout in eerste instantie geen scherpe beelden opleverde, kwam het imago van de dienst ook niet ten goede. Even kwam het jongensgevoel weer terug met de Mars Pathfin der (1996). Opgewonden (jonge) technici stuurden vanaf de aarde een karretje, de Sojourner, aan dat rondreed op de rode planeet. De eerste steen die hij tegenkwam kreeg zelfs een naam: Barnacle Bill. Latere marsverkenners kon den dit gevoel bij het grote publiek niet meer oproepen. Met het ont dekken van een nieuwe bacterie komt de zoektocht naar nieuwe le vensvormen weer op de voor grond te staan, en Nasa hoopt zij zelf ook. BERLIJN - De Duitse regeringspartij FDP heeft de verrader ontmaskerd die geheime interne documenten heeft doorgespeeld aan Amerikaan se diplomaten. De geheime bron blijkt Helmut Metzner te zijn, chef-staf van partijleider en vice- premier Guido Westerwelle. De man is uit zijn functie gezet. Metzer (41) had de Amerikaanse diplomaten regelmatig documen ten en andere informatie gegeven. Zo beschikten de Amerikanen on der meer over de complete notu len van de coalitiebesprekingen uit oktober 2009. Ook wisten de VS al les over een interne rel over ontwa pening, waarbij partijleider Wes terwelle ruziede met bondskanse lier Angela Merkel. Het bestaan van de 'mol' was aan het licht ge komen door documenten die zon dag zijn onthuld door de klokken- luiderssite WikiLeaks. In een ander geheim document blijkt de Amerikaanse ambassa deur in het Israëlische Tel Aviv te melden dat chassidische joden Am sterdam mogelijk gebruiken als thuisbasis voor internationale drugssmokkel. Ambassadeur Ja mes Cunningham citeert in zijn bericht aan het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken een anoniem gemaakte bron. Die beweert dat enkele groepen ultra orthodoxe chassidische joden van uit Amsterdam samen zouden wer- ken met de Israëlische georgani seerde misdaad. Geld blijkt vol gens Cunningham belangrijker dan religieuze twisten: Israëliërs en Arabieren werken samen. De Turkse premier Recep Tayyip Erdogan is in toenemende mate boos over de berichten die via WikiLeaks naar buiten zijn ge bracht. Turkse media berichtten gisteren dat de premier met veront schuldigingen uit Washington geen genoegen neemt en zich op juridische stappen beraadt. Justitie in Zweden gaat het arresta tiebevel tegen Julian Assange, de oprichter van WikiLeaks, aanpas sen in verband met een procedure fout. De autoriteiten in Groot-Brit- tannië weigerden de 39-jarige Au straliër te arresteren omdat het ar restatiebevel tegen hem niet vol doet aan alle eisen. Britse media hebben gemeld dat Assange zich in het zuidoosten van Engeland be vindt. De politie zou weten waar hij zich ophoudt. Zweden ver denkt Assange onder meer van ver krachting; hijzelf houdt het op seks met wederzijdse instemming. Assange maakt trouwens goede kans om te worden gekozen tot man van het jaar van het Ameri kaanse tijdschrift Time. De onthul ler zonder vaste woon- of verblijf plaats heeft al 90.000 stemmen van lezers gekregen. Hij staat zo op de derde plaats achter de Turk se premier Recep Tayyip Erdogan en popzangeres Lady Gaga. De Amerikaanse president Barack Obama staat op de zesde plaats, net voor 'de Amerikaanse werklo ze' (8e) en de Amerikaanse Sarah Palin (10e) die met politieke steral lures oppositieleidster wil worden. BERLIJN - Vorst en sneeuwval heb ben gisteren in Duitsland en Polen aan twaalf mensen het leven ge kost en grote verkeerschaos veroor zaakt. In heel Europa bleven lucht havens dicht en werden vluchten geannuleerd. In Polen kwamen tien mensen om het leven. Het totale aantal do den als gevolg van de kou liep hier mee op tot achttien, zei de politie. In Duitsland vielen twee doden, een 73-jarige man in Nedersaksen werd tijdens het sneeuwruimen geramd door een trein, terwijl een 18-jarige man in Baden- Württemberg door gladheid met zijn auto slipte en met een vracht wagen in botsing kwam. Het stadsbestuur van Berlijn hield 's nachts metrostations, gaarkeu kens en verwarmde bussen open om daklozen een onderdak te bie den. Duizenden andere Duitsers zagen zich genoodzaakt in treinen te overnachten, omdat ze door het slechte weer waren gestrand of door een tekort aan hotelkamers. Eén van de drukste luchthavens in Groot-Brittannië, Gatwick Air- port, hield voor de tweede opeen volgende dag de deuren gesloten. Zeshonderd vluchten kwamen hierdoor te vervallen. Ook Edinburgh Airport en City Airport in Londen bleven dicht. De luchthavens Heathrow in Lon den, Schiphol, Charles de Gaulle in Parijs en Tegel in Berlijn annu leerden veel vluchten. Begroting en Meerjarenraming ter inzage Vanaf vandaag liggen gedurende veertien da'gen de ontwerpen van de programmabegroting 2011 en de meerjarenraming 2011-2014 van waterschap Schelde- stromen ter inzage. Deze documenten worden op 6 januari 2011 behandeld in de algemene vergadering. Bezwaren tegen deze ontwerpen kunt u schriftelijk indienen bij de algemene vergadering van waterschap Scheldestromen, Postbus 1000, 4330 ZW Middelburg. U kunt de ontwerpen inzien bij de receptie van de hoofdkantoren in Middelburg enTerneuzen, elke werkdag tussen 08.00 en 17.00 uur. Ook op de websites van de waterschappen (www.wze.nl/informatie_producten/ bekendmakingen en www.wszv.nl/actueel/bekend- makingen) zijn ze in te zien. Het is mogelijk een afschrift van de ontwerpen te verkrijgen tegen betaling van de kosten. Verdaging bezwaarschriften Abbekinderen De beslissing op de bezwaarschriften tot het weer open stellen van de Spaanweg, Groeweg en de Wrangeweg (ged.) en het gesloten blijven voor het doorgaande verkeer van de Abbekindersezandweg en het andere gedeelte van de Wrangeweg is voor vier maanden verdaagd tot uiterlijk 11 januari 2011. De bezwaar schriften gaan over het besluit van 19 juli 2010. De beslissing tot het verdagen gebeurt op grond van artikel 7:10, vijfde lid van de Algemene wet bestuursrecht. Agenda algemene vergadering Op donderdag 16 december 2010 komt de algemene vergadering van waterschap Zeeuwse Eilanden bijeen. De vergadering vindt plaats in het waterschapskantoor, Kanaalweg 1 in Middelburg en begint om 17.00 uur. Op de agenda staan de volgende punten: voorstel vormen bestemmingsreserve wegens de overdracht van wegen/fietspaden, kredietaanvraag verleggen persleiding N57, kredietaanvraag voor vervanging twee bedrijfsauto's en onderzoek geloofsbrieven leden algemene vergadering waterschap Scheldestromen. De vergaderbundel ligt vanaf maandag 6 december 2010 ter inzage op het waterschapskantoor in Middelburg. Ook in de bibliotheken van Goes, Zierikzee en Tholen kunt u de stukken inzien. Zeeuws - Vlaanderen Kanaalweg 1 Postbus 1000, 4330 ZW Middelburg Kennedylaan 1 4538 AE Terneuzen Telefoon 088 - 246 1000 (lokaal tarief) Fax 088 - 246 1990 info@scheldestromen.nl www.scheldestromen.nl De Zeeuwse waterschappen fuseren (bestuurlijk) per 1 januari 2011 tot het nieuwe waterschap Scheldestromen. Sinds januari 2010 werken de medewerkers al samen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9