81 buitenland Geen aliens ontdekt Doden bij bosbrand in noorden van Israël Uitvinder neutronenbom Zevende botlWStCCn niet de Samuel Conen dood EU pakt verkeersboetes van buitenlanders aan 2010 een van de warmste jaren ooit Overstromingen teisteren Balkan BACTERIE De vondst van een bacterie die arsenicum als voedingsstof gebruikt, laat zien dat er meer levensvormen mogelijk zijn dan bekend. Dat vergroot de kans op leven in het heelal. vrijdag 3 december 2010 CANCÜN 2010 wordt een van de drie warm ste jaren sinds 1850 het jaar waarin begonnen werd met het bijhouden van de temperatuur. Dit heeft de WMO, de meteorologische organi satie van de VN, gisteren bekendge maakt op de klimaattop in het Mexicaanse Cancün. 2010 was tot nu toe iets warmer dan 1998 en 2005, maar kan er nog onder dui ken door een koude december. BRUSSEL FOCA Bosnië, Servië en Montenegro zijn getroffen door de ergste overstro mingen in honderd jaar. In de drie Balkanlanden is de noodtoestand uitgeroepen. Langs de rivier de Dri- na zijn honderden mensen geëva cueerd. In veel huizen in het Bosni sche stadje Foca kwam het water tot aan de eerste verdieping. Ook in Servië en Montenegro werden honderden mensen geëvacueerd. Europese landen gaan gegevens uit wisselen over buitenlanders die verkeersovertredingen begingen. Staatssecretaris Joop Atsma van In frastructuur werd het daarover gis teren in Brussel eens met zijn colle ga's uit de Europese Unie. De unie wil het bestraffen van ver keersovertredingen in een ander EU-land vergemakkelijken. EU-lid- staten krijgen de mogelijkheid weg gebruikers uit een ander land aan de hand van het kenteken te identi ficeren en te vervolgen. De nieuwe regels moeten het on der meer mogelijk maken een sanc tie op te leggen aan verkeersdeelne mers die in het buitenland te snel rijden, verkeerslichten negeren, geen autogordel dragen of onder in vloed rijden. Die vier overtredingen zijn goed voor driekwart van de fatale ver keersongevallen. Enkele landen, zoals België en Ne derland, werken al samen. Alle lan den zullen straks verplicht zijn op verzoek gegevens te verstrekken. Ze blijven vrij in de beslissing of ze tot vervolging overgaan. door onze correspondent Hanneke Keultjes NEW YORK - Een zwart-witfoto van kleine witte, wormachtige bacteri ën is het bewijs dat er op aarde le ven is op basis van een andere stof dan dat onderzoekers altijd ge dacht hebben. „Het zijn geen kleine aardappe len", grapte Nasa-onderzoekster Felisa Wolfe-Simon gisteren tij dens de bekendmaking. Direct na dat dinsdag de persconferentie werd aangekondigd, draaiden de speculatiemachines overuren. Was er buitenaards leven gevonden? Maar dat de Amerikaanse ruimte vaartorganisatie en onderzoeksbu reau Nasa gisteren geen groen marsmannetje in een zilveren kooi tje zou onthullen, was dinsdag al uitgelekt via Britse kranten. Toch is de doorbraak er niet min der spectaculair om, vindt Nasa zelf, die in het Nasa-hoofdkwar- tier in Washington een team ex perts op de been bracht om over de ontdekking te praten. „Misschien kunnen we E.T. in de toekomst vinden, nu we weten waar we naar moeten zoeken", sprak Mary Voytek, directeur van de afdeling astrobiologie van Nasa, refereend aan de film van Steven Spielberg over 'the extra-terres trial' uit 1982. „De deur naar bui tenaards leven is geopend", vulde JERUZALEM - Tientallen gevangenis bewakers zijn gisteren in Israël om het leven gekomen toen de bus waarin zij zaten bij een bosbrand uitbrandde. Het is een van de do delijkste ongelukken in de Israëli sche geschiedenis. Honderden hectaren bos zijn door de vlammen verteerd. Zeker 25 brandweerkorpsen en vier blusvliegtuigen werden inge zet om het vuur in te dammen. Uit een gevangenis in het gebied werden vijfhonderd Palestijnse ge detineerden geëvacueerd. Ook een nabijgelegen kibboets werd ont ruimd en dertig gezinnen uit het stadje Issafiya zijn naar een veili ger oord gebracht. „Dit is een ramp van ongekende omvang", zei premier Benjamin Netanyahu. Hij zei dat de regering alles in het werk stelde om de brand te bestrijden en verzocht Cy prus, Italië, Rusland en Grieken land om hulp. Israël zou vooral te weinig blusvliegtuigen en helikop ters hebben. De brand in de regio Carmel brak 's middags uit. Een bus was onder weg naar de gevangenis in het ge bied en werd getroffen door de vlammen. Naar verluidt zijn er geen gedetineerden gewond ge raakt of overleden. Alle doden zou den bewakers uit het midden van Israël zijn. In totaal zouden ongeveer veertig mensen zijn omgekomen. Slechts drie mensen hebben het ongeval overleefd, zeiden de reddingsdien sten. Twee brandweerlieden wor den vermist. De oorzaak van de brand is nog niet bekend, maar de autoriteiten denken dat het vuur zich ver spreidde toen mensen afval aan het verbranden waren. Rotsen van tufsteen omzomen het Mono-meer, waar bacteriën leven die fosfor kunnen vervangen door arseen. LOS ANCELES - De uitvinder van de neutronenbom, Samuel Cohen, is zondag op 89-jarige leeftijd overle den. De Amerikaan Cohen ontwikkel de de neutronenbom, een klein kernwapen bedoeld om mensen te doden maar gebouwen te sparen, in 1958. Hij werkte toen voor de Rand Corporation, een onder zoeksinstituut dat zich met name richt op defensie. Bij de explosie van de bom komt straling vrij die uit piepkleine deeltjes bestaat. Die kunnen zonder veel schade aan te richten doordringen in tanks en ge bouwen, maar zijn dodelijk voor mensen, wier centrale zenuwstel sel ze aantasten. Ethici plaatsten vraagtekens bij het wapen, omdat het speciaal was bedoeld om men sen te doden, maar Cohen bleef zijn uitvinding zijn hele leven ver dedigen. Volgens hem was de bom in moreel opzicht verantwoorder dan andere kernwapens, omdat het op de lange termijn nauwelijks nucleaire vervuiling met zich mee zou brengen. „Het is het verstan digste en moreelste wapen dat ooit is bedacht", zei hij eerder dit jaar tegen The New York Times. „Het is het enige kernwapen dat zinnig is om te gebruiken in een oorlog. Als de oorlog is afgelopen is de wereld nog intact." door Peter de Jaeger UTRECHT - Er is vreemd leven ge vonden op aarde, dat niemand voor mogelijk hield. De ontdekte bacterie (GFA|-i) in het zoutmeer Mono Lake in Californië lijkt wel buitenaards. Normaliter bestaat al le leven uit zes bouwstenen: kool stof, waterstof, zuurstof, stikstof, zwavel en fosfor. Als je een mug, een boom of bacterie fijnmaak en analyseert, dan vind je altijd deze chemische elementen. Het bijzon dere aan de nieuwe bacterie is nu dat deze geen fosfor bezit, maar wel arsenicum, dat ook in ratten- gif zit. Dit' toxisch element heeft de biolo gische rol van fosfor volledig over genomen. Hoe kan dat? Al het erfe lijk materiaal (DNA) bestaat uit zo genoemde nucleotiden A, T, C, G, die samen aminozuren maken. Dat zijn weer de bouwstenen van alle eiwitten, de start van leven. „Die nucleotiden zitten in leven zoals wij dat kennen, aan elkaar ge knoopt door fosfaat, fosfor met zuurstof Fosfaat lijkt sterk op arse- naat. Ik kan me voorstellen dat ar- senaat, dus arsenicum met zuur stof, ook prima in staat is om nu cleotiden aan elkaar te binden", zegt de Utrechtse microbioloog Jan Tommassen. Fosfaat is niet al leen nodig voor de vorming van DNA, maar ook voor de aanleg van membranen rond elke cel. „Membranen bestaan uit fosfolipi- den, de naam zegt het al: dat zijn fosforverbindingen. Ik ben be- CFAJ-1, daar vinden ze vast nog wel een mooie Latijnse naam voor nieuwd of daar ook veranderingen in optreden. Bovendien is fosfor belangrijk voor opslag en trans port van energie in de cel. Interes sant is hoe de nieuwe bacterie daarmee omspringt. Ik ben reuze benieuwd naar het hele verhaal." De groei en vermenigvuldiging van GFAJ-i ('daar vinden ze vast nog wel een mooie Latijnse naam voor') verloopt gewoon hetzelfde als in een bacterie mèt fosfor, denkt de Utrechtse wetenschap-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8