binnenland 17 'Langdurige' strijd om euro 'Sinterklaas kan niet eeuwig helpen' Geen extra steun voor 'starters' bin nsn uit Slapen een goed g SwisstiySense' FINANCIËLE CRISIS Tweede Kamer steunt reddingsplan voor Ierland Minet Levenskosten vallen iets hoger uit GroenLinks: niet korten op huurtoeslag Nederland telt meer vrijwilligers Crew en passagiers vliegtuig opgepakt vrijdag 3 december 2010 Geen alternatief voor Euro pees vangnet, zegt minister Jan Kees de Jager (Financiën). Kamer maakt zich zorgen over groter wordende druk op an dere zwakke eurolanden. PVV wil dat Ierland tijdelijk uit de euro stapt. DEN HAAG - Minister Jan Kees de Ja ger (Financiën) rekent op een moeilijk en langdurig gevecht met de financiële markten om de euro crisis te bezweren. De Tweede Ka mer steunt het reddingsplan voor Ierland, maar maakt zich zorgen over de oplopende druk op andere door Sal Stam DEN HAAG - Europa dokt massaal om de euro te redden. Wederom wordt een beroep gedaan op de be lastingbetaler. Moreel is dit nog steeds te verantwoorden, zeggen ethici. 'Maar je kunt niet eeuwig voor Sinterklaas spelen.' Nu zijn het opeens de zwakke eu- rostaten die hun hand moesten op houden. Net nu iedereen is bijge komen van de bankencrisis, zijn er opnieuw tientallen miljarden no dig. Dat de belastingbetaler het ge lag betaalt, dat moet dan kennelijk maar. „Reuze vervelend", zegt hoogle raar onderneming en ethiek Eduard Kimman van de Radboud Universiteit Nijmegen droogjes. Maar hij wijst erop dat de steun ook in ons voordeel werkt. „Als we die steun niet zouden geven, zou dat ten koste van de winst gaan van bedrijven die in landen als Ierland investeringen hebben uitstaan. Door nu te helpen, hel pen al die rijke landen ook zich zelf" Toch knaagt het. De Duitse bonds kanselier Angela Merkel liet on zwakke eurolanden als Portugal en Spanje. Het lijkt er nu op dat zodra een land is geholpen, speculanten zich richten op een volgend slachtoffer. „Waar gaat dit naartoe", verzucht te CDA-Kamerlid Elly Blanksma gisteren. Een beter alternatief voor het tijdelijke Europese vangnet van garanties en leningen met hulp van het Internationaal Mone tair Fonds (IMF) is er nu niet, al dus De Jager. Volgens de minister kost het Ne derland bovendien nog meer geld, als Ierland niet geholpen wordt. Dan schieten banken, pensioen fondsen en bedrijven er veel geld langs blijken dat er wat haar be treft een grens zit aan de hulp. Laat die investeerders ook zelf maar opdraaien voor de ellende, vindt ze. „Op korte termijn zit er weinig an ders op dan de zwakke eurolan den te steunen", zegt psycholoog David De Cremer, als hoogleraar gedragsethiek verbonden aan de Erasmus Universiteit Rotter dam. Het risico is volgens hem te groot dat het eurosysteem anders crasht. „Tegen die achtergrond is het ook moreel te verantwoorden dat de euro met miljarden wordt gestut, omdat anders het collectief Europa onderuit wordt gehaald, en dat is ook niet ethisch." Ook ethicus Bart Pattyn van de Ka tholieke Universiteit Leuven zegt dat de rijke Europese landen er aan moeten geloven. „Het is ethisch om genereus te zijn." Pattyn zegt niet gelukkig te zijn met de actie van Merkel, die met haar oproep volgens hem een po pulisme aanwakkert dat recht in gaat tegen de Europese gedachte. „Het benevelt het rationele den ken dat op universele waarden is gericht en waarin ruimte is voor bij in. De huidige garantieregeling (waarvan het Nederlandse deel 2,7 miljard euro bedraagt) gaat de bur ger pas geld kosten als Ierland in gebreke blijft. De kans daarop is volgens De Jager klein. „Ik heb ver trouwen dat we de slag zullen win nen. Maar ik zeg niet dat het niets zal kosten." De aanpak van de CDA-bewinds- man wordt niet gesteund door ge- doogpartner PW. De PW zou het'liefst zien dat Ierland tijdelijk uit de euro stapt, zodat het zijn ex port met een eigen nationale munt goedkoper kan maken; maar dat land kan daar niet toe gedwon gen worden. Zo'n stap zou Neder land ook geld kosten, waarschuw andere culturen. Je kunt wel zeg gen: jammer dat mijn buurman pech heeft, en hem aan zijn lot overlaten, maar als je dit op Euro pese schaal doet, dan breekt er iets en kunnen er conflicten ontstaan. Dat wilden we na de Tweede We reldoorlog nou net voorkomen." Volgens Pattyn heeft de crisis la ten zien dat ethiek en financiën twee verschillende grootheden zijn, waarbij de linker hand niet al tijd weet wat de rechter doet. Bankmedewerkers voelden zich niet verantwoordelijk voor wat ze deden en handelden 'ook maar in opdracht van'. Binnen de eurozone namen som mige landen de regels ook niet al tijd even serieus, zeggen econo men. Landen als Frankrijk en ook Duitsland lieten hun tekorten vro lijk oplopen, zelfs toen het econo misch helemaal niet zo slecht ging. De vraag is dan ook hoe Europa in de toekomst met zulke kwesties moet omgaan. Volgens De Cremer laat de actie van Merkel zien dat er op termijn een houding moet komen waarbij elk land ook weet dat iedereen ver antwoordelijkheid moet nemen. den CDA en D66. De PvdA greep het debat met minister De Jager over het Ierse steunplan aan om een politiek piketpaaltje te slaan. Als het zover komt dat Nederland daadwerkelijk geld moet opbren gen voor het redden van andere eurolanden, dan moeten mensen met lage en middeninkomens wor den ontzien bij nieuwe bezuinigin gen, aldus Kamerlid Ronald Plas- terk. Die opstelling oogstte kritiek om dat andere partijen het onderwerp te belangrijk vonden voor politie ke spelletjes. De Jager beloofde de lasten 'op evenwichtige wijze te zullen verdelen' als het fout zou gaan. Dat betekent dat er een discussie gevoerd moet worden over de bete kenis van integriteit binnen een Europese Unie en over de vraag hoe Europese landen voor elkaar in de bres springen en invulling ge ven aan het begrip solidariteit. „Ga je tot het gaatje, of timmer je de zaak met allerlei regels dicht?" De Cremer is zelf geen voorstan der van dat laatste. „Want een te veel aan regels leidt tot een situatie waarbij men zelf niet meer na denkt over wat nu goed en fout is en het lijstje regels enkel het werk laat doen. Als er veel regels zijn, dan ontwikkelt men geen be wustzijn meer over wat ethisch is en wat niet." Zelf maakt De Cremer zich sterk voor een 'moreel kompas' waarbij landen en ook banken hun eigen belang overboord kieperen en zich meer laten leiden door een alge meen belang. Op lange termijn met geld over de brug komen kan in elk geval niet, zegt De Cremer, al was het maar omdat het geld op een gegeven moment op is. „Je kunt niet eeuwig voor Sinter klaas spelen." Genieten van B&O in Zeeland Nu in de showroom: BeoSound 8 Docking station voor iPhone, iPod iPad Schouwersweg 7 Heinkenszand 0113 567614 www.binnenuit.nl BANG OLUFSEN Loewe woonconcept DEN HAAG - Minister Piet Hein Donner van Binnenlandse Zaken vindt het niet verstandig om star ters op de huizenmarkt extra steun te geven. Er zijn al de hypo theekaftrek, de hypotheekgarantie en diverse variaties in financie ringsmogelijkheden. Nieuwe budgetten moet je ergens weghalen, zei hij, en dat slechts voor een enkele groep. De situatie op de woningmarkt is door de eco nomische crisis volgens hem niet verslechterd: er is een ruime keus en de prijzen zijn iets verlaagd. Donner wil wel de verkoop van corporatiehuizen bevorderen, hui zen in een goedkoper segment. Een toenemend aantal studenten zoekt onderdak, maar dat vindt de bewindsman vooral een lokale zaak omdat het niet overal speelt. Vorige maand werd bekend dat starters het opnieuw moeilijker krijgen omdat de normen om in aanmerking te komen voor de Na tionale Hypotheek Garantie wor den aangescherpt. DEN HAAG De koopkracht van velen komt vol gend jaar iets meer onder druk te staan dan verwacht, omdat de kos ten van het levensonderhoud wat hoger uitvallen. Werkenden zullen dit wellicht beter kunnen opvan gen dan mensen zonder een baan, omdat in 2011 naast de inflatie ook de lonen harder zullen stijgen dan gedacht. Dat blijkt uit een brief van minister Kamp (Sociale Zaken). DEN HAAG GroenLinks wil geen bezuinigin gen op de huurtoeslag. „Het kabi net wil in 2015 175,8 miljoen euro op de huurtoeslag korten. Er wordt geen totale woonvisie opgesteld en de minister laat de hypotheekrente aftrek ongemoeid. De beurs van de koper wordt gevuld door de huur der", zei Linda Voortman gisteren in de Tweede Kamer. AMSTERDAM Nederland telt steeds meer vrijwil ligers. In 2009 deed ruim een op de vijf Nederlanders (22 procent) wel eens onbetaald werk voor organisa ties. In 2001 lag dat percentage nog op 19. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Hoger opgeleiden doen va ker vrijwilligerswerk dan lager op geleiden en zijn vaker lid van een vereniging en meer politiek actief. SCHIPHOL De Koninklijke Marechaussee en het Korps Landelijke Politiedien sten hebben gistermiddag op Schip hol een lid van het cabineperso neel uit een vliegtuig gehaald om dat hij te veel had gedronken. In hetzelfde toestel arresteerden ze ook twee passagiers die voor pro blemen zorgden. Dat heeft de mare chaussee laten weten. www.swiss sense.ni Middelburg: Mortiereboulevard 18a. tel (0118) 60 65 94 Kijk op de website voor de openingstijden Pi ijswijzigingen en/of zerfouten voorbehouden. Week 48 BOXSPRINGS MATRASSEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 7