Wubbo Ockels looft tipgeld uit m Club tegen zinloos geweld in problemen 6l SINGLE-kerstreizen (45+) LAATSTE PLAATSEN! Oud-astronaut vermoedt doelgerichte poging zeilschip Ecolution te laten zinken W'lïS. LEIPZIG Vier agenten 'martel moord' niet vervolgd vrijdag 3 december 2010 Het miljoenen kostende, duurzame zeilschip van oud-astronaut Wubbo Ockels, de Ecolution, ligt weer op zijn plek bij de scheepswerf No Limits Ships BV in Groningen. Het schip was eerder op de dag door vandalen tot zinken gebracht. foto Dennis Beek/ANP NOORDWIJK - „Het lieveheersbeest je moet soms van zich af bijten." Dat zegt Bart Wisbrun (52) uit Noordwijk, oprichter van de Lan delijke Stichting tegen Zinloos Ge weld, tegenwoordig Moed ge noemd. Wisbrun moet knokken om zijn organisatie te laten overle ven, want die komt voor komend jaar twee ton tekort en moet de ac tiviteiten deels stilleggen. „Het beestje blijft wel leven, maar het wordt wel passief als het zo doorgaat. We krijgen onze projec ten niet meer gefinancierd." Dat komt doordat Moed grotendeels draait op bijdrages van bedrijven. Die halen nu de buikriem aan en zetten hun jaarlijkse giften stop. De inkomsten zijn gedaald van zo'n 250.000 euro per jaar naar na genoeg nul. Daardoor moet de stichting snijden in de spreekbeur ten, campagnes en studiemateria len voor scholen. „Het thema is een beetje naar de achtergrond verschoven", verzucht Wisbrun. „Maar ik denk niet dat het aantal incidenten afneemt. Ze halen alleen de krant niet meer. Ons werk heeft wel degelijk zin. Dat is niet meetbaar. Maar het om buigen van de mentaliteit is een kwestie van veel zaaien." Voor Wisbrun was de dood van Meindert Tjoelker, die in 1997 in Leeuwarden 's nachts op straat werd doodgeschopt, de aanleiding om de stichting op te richten. Daarna nam het werk een grote vlucht. De stichting lijdt nu echter onder haar eigen bekendheid, zegt de oprichter. Het publiek ziet over al het bekende lieveheersbeestje en denkt dat daar een grote en be middelde organisatie achter schuil gaat. De club krijgt echter geen rijkssteun, alleen bijdragen van be drijven en verdeelfondsen, zoals van de kinderpostzegels. „En af en toe een schouderklopje en één keer zelfs een kus op het voor hoofd." GRONINGEN - Oud-astronaut Wub bo Ockels looft 5000 euro uit voor de tip die leidt naar de dader(s) van de vernielingen aan zijn duur zame zeilboot de Ecolution. Dit miljoenen kostende schip is door vernielingen zo beschadigd ge raakt dat het in de nacht van dins dag op woensdag deels naar de bo dem van het Reitdiep in Gronin gen zonk. „Ik wil koste wat kost weten wie hier achter zit en wat de beweegredenen zijn geweest", zegt Ockels. De oud-astronaut zegt geen idee te hebben wie de daders zijn, maar is ervan overtuigd dat ze als doel hebben gehad de boot tot zin ken te brengen. „Dit waren geen vandalen, ze wisten waar ze mee bezig waren en hebben geen rom mel achtergelaten. Een schip van 25 meter breng je bovendien niet heel gemakkelijk naar de bodem." Of het om een persoonlijke aanval gaat, durft hij niet te zeggen. „Maar heel Nederland weet dat mijn naam aan dit schip verbon den is, dus het voelt wel als dusda nig. Het schip is bekend, ik ben be kend. Er worden vaker daden ge pleegd uit jaloezie." Een buurtonderzoek in de omge ving van de werf in Groningen waar het schip ligt, heeft enkele tips opgeleverd, aldus de politie. Of ze bruikbaar zijn, is nog niet duidelijk. Een aangeslagen Ockels zegt dat de vernielingen 'een doelgerichte poging' zijn geweest om het tot zinken te brengen. De medewer kers van de werf hebben het schip woensdag leeggepompt. De scha de is geschat tussen een half mil joen en een miljoen euro. Ockels, die de schade in ogen schouw nam, baseert zijn bewe ring op de aard van de vernielin gen. Hij wil daar niets over kwijt. Volgens bronnen rondom de scheepswerf hebben de daders op meerdere plekken in de boot ge poogd brand te stichten. Ook werd een pomp, die normaal ge sproken water uit het schip moet pompen, omgezet. De onderkant van de Ecolution is volgestouwd met fijngevoelige elektronica. Al deze installaties moeten als verlo ren worden beschouwd. De boot is verzekerd voor 2,5 miljoen euro. Het zeilschip kan in principe altijd op eigen kracht varen en heeft geen externe stroom nodig als het aan de wal ligt. Het kan zonder brandstof de wereld rondvaren. Tij dens het zeilen wordt namelijk energie opgewekt en in een enor me batterij accu's opgeslagen. De warmte van de dieselmotoren wordt eveneens opgeslagen voor verwarming en heet water. Ook al le apparatuur en de inrichting zijn zo duurzaam mogelijk gemaakt. De Ecolution weegt 65 ton. „as.ri/6"' *«££- - -—**3855»- V AS Inclusief vele feestelijke extra's! Busreis Duitsland 5 dgn o.b.v. 4 x ontbijt en (kerst)diner Vertrek: 23 dec., met vertrekgarantie! in kunst- en cultuurstad Leipzig is het heerlijk toeven tijdens kerst met o.a. Erfurt verblijf in 4-sterren Ramada Treff Hotel incl. busreis, verblijf in een 1-persoons- kamer, div. extra's en excursieprogramma Zie www.kras.nl/12200 Busreis Duitsland 6 dgn o.b.v. 5 x ontbijt en (kerst)diner Vertrek: 23 dec., met vertrekgarantie! een mooie combinatie van cultuur, natuur en de Duitse kerstsfeer, ontdek het hier! verblijf in 4-sterren Sorat Hotel Cottbus incl. busreis, verblijf in een 1-persoons- kamer, div. extra's en excursieprogramma Zie www.kras.nl/12213 vier de feestdagen eens in de oude hanzestad Hannover en ontdek de cultuur, prachtige natuur en leuke oude stadjes incl. busreis, verblijf in een 1-persoons- kamer, div. extra's en excursieprogramma Zie www.kras.nl/12212 BOEK ONLINE of bel 0900-9697 i5=Pm of ga naar de dichtstbijzijnde Vakantiewinkel van Arke of ^-fg/Zg/? Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. DEN HAAG - Vier politieagenten die in juni 2007 niet op tijd zouden hebben ingegrepen bij een moord in Pernis, worden niet vervolgd. Het gerechtshof in Den Haag heeft beslist dat het niet onredelijk was dat het viertal op het arrestatie team heeft gewacht in plaats van meteen naar binnen te gaan, aldus een woordvoerster gisteren. De agenten bleven in de nacht van 15 op t6 juni 2007 buiten wachten bij de woning van een man die zo danig werd mishandeld dat hij er aan overleed. De agenten hoorden geschreeuw uit het huis komen. De ouders van het slachtoffer wa ren het er niet mee eens dat de po litieagenten niet werden vervolgd. Zij stapten naar het hof in Den Haag in de hoop dat het hof op dracht aan het Openbaar Ministe rie zou geven om hen alsnog voor de rechter te brengen. -a-A- i&;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 6