221 zeeland Zuurstofloosheid vormt voor vissers Vrees voor 'dioxinepaling' CREVELINCEN Beroepsvissers voorzichtig positief over terugkeer getij in Grevelingenmeer Winterfair in de Burghse Schoole Zeeuwse Kust mag caravans bijplaatsen Kerstmarkt in de Sint Nicolaaskerk Adventsconcert in de hervormde kerk Alert! komt met een motie over lengtebeperking vrijdag 3 december 2010 Na de voltooiing van de Brouwersdam, is de situatie op het Grevelingenmeer ingrijpend veranderd voor de beroepsvissers. Wat betekent de terugkeer van een beperkt getij voor hen? door Joeri Wisse Duikers, watersporters, natuurbeheerders, oeverrecreanten... Tal van partijen hebben an no 2010 belang bij de ontwikkelin gen in en rond het Grevelingen meer. Dat was honderd jaar gele den, toen de grootvader van Jan en Martin Bout al viste in het ge bied, wel anders. Hij en andere vis sers waren zowat de enigen die zich bekommerden om het water. „Wat ons eigenlijk nu opvalt, is dat er in de commissie die zich bezig houdt met het Grevelingenmeer bijna niet gesproken wordt over de visserij", zegt Martin Bout. Hij is voorzitter van de Vereniging van Beroepsvissers 'De Grevelingen', die zes van de zeven vissers verte genwoordigt. Met zijn oom en broer runt hij een bedrijf dat naast de kweek van hangcultuurmosse- len in de Oosterschelde, zich richt op paling-, oester-, en kreeftenvis serij op het Grevelingenmeer. „Mijn vader viste al op paling en garnaal. Toen in '71 de Grevelingen werd afgesloten, koos hij, samen met elf, twaalf mosselvisssers voor een toekomst op het Grevelingen meer. Dat zou aanvankelijk zoet worden, maar is toch zout geble ven." Behalve op paling, vissen de leden die gezamenlijk het meer hu ren ook allen op kreeft en oesters. Na de strenge winter van '63 kwam de oester langzaam maar ze ker terug in het zoute meer. In de jaren negentig slaagde een plan om kreeft uit de Oosterschelde in de Grevelingen te herintroduce ren. Sinds twee jaar geleden een vangstbeperking op schieraal in de periode september tot november is ingesteld, zijn deze inkomsten van kreeft en oesters een welkome aanvulling. Aanpak van zuurstofloosheid in de diepere delen van het meer is de belangrijkste reden om het getij Het Grevelingenmeer staat vol in de schijnwerpers. Begin 2011 bestaat het meer 40 jaar. Tegelijkertijd worden dit jaar grote beslissingen voor de toekomst gemaakt. terug te laten keren. Hierdoor komt het water weer in beweging en worden ook diepere stukken weer van zuurstof voorzien. Als visser ervaart Bout de zuurstof loosheid als een groot probleem. „Het is het ergste in de zomer, als het water warm wordt en er bijna geen wind staat, zoals in juni en juli van dit jaar het geval was. Hier in de haven kon je het gewoon zien, het water was grijs. Afgelo pen zomer was het wel heel erg, en kwam het al op vijf, zes meter diepte voor. Tijdens het vissen kwam een kreeft zelfs naar boven, omdat er geen leven is in diepere delen." Ook op de dieper gelegen oesterbanken trof Bout dode oes ters aan. Over de plannen voor een getij- dencentrale in de Brouwersdam is Bout echter sceptisch. „De huidige getijdencentrales zijn vismolens." Als er toch een centrale zou moe ten komen, pleit Bout voor een va riant waarbij gebruik wordt ge maakt van energie uit luchtstro men. Vissen kunnen in deze va riant vrij door buizen onder de dam zwemmen zonder dat ze schoepen tegenkomen. Met de terugkeer van een getijden- verschil van een halve meter, ont staan er mogelijk ook kansen om op soorten te vissen die nu slechts nog op kleine schaal voorkomen in de Grevelingen, zoals griet, tong of tarbot. „Dat zijn zaken waar de commissie eens onderzoek naar zou moeten doen", vindt Bout. Met de plannen voor de aanleg van een getijden- centrale in de Brouwersdam, ontstaat er een in teressante mogelijkheid om wateroverlast in de toe komst te voorkomen. Als de grote rivieren massa's water te verduren krijgen, kan het Grevelingenmeer namelijk als opvangbassin fungeren. Een centrale kan immers ook 'andersom' werken en grote hoeveelhe den water op de Noordzee lozen. Voorwaarde is wel dat er dan ook een doorlaat komt in de Grevelingen- dam, waardoor via het Volkerak een verbinding wordt gelegd tussen de grote rivieren en het Grevelin genmeer. Martin Bout is kritisch over dit plan. „Een beetje zoet water is geen probleem, maar grote hoe veelheden tegelijk zijn erg slecht voor oesters en kreeft. Die kunnen daar niet tegen." Voor paling, de derde belangrijke inkomstenbron voor beroepsvissers, ligt het anders. Die dieren kun nen zoet water prima hebben, maar Bout vreest voor de kwaliteit. „We hebben de schoonste paling van Ne derland." Als vervuild rivierwater ook zijn intrede doet, vreest Bout dat stoffen als dioxine ook in Greve- lingenpaling kunnen terechtkomen. Voorzitter Martin Bout van de Vereniging Beroepsvissers 'De Grevelingen' is meer over de komst van een getijdencentrale. BURGH-HAAMSTEDE In en om museum De Burghse Schoole in Burgh-Haamstede wordt zaterdag 11 december een Winterfair gehouden. Gezelligheid en warmte in Dickenssfeer is de in steek. Lokale ondernemers bevol ken zestien kraampjes met siera den, hobby en handwerk, kleding en nog veel meer. De fair is een ini tiatief van Stichting Westerschou- wen Kultureel. Aanvang 16.00 uur. NOORDWELLE Strandpark De Zeeuwse Kust mag van B W uitbreiden met zeven tien stacaravans van het model dubbel-chalet. Op het park staan er nu 33. In de nieuwe nota Kamperen mag het be bouwingspercentage van 20 naar 30 procent. Voor De Zeeuwse Kust betekent dat een uitbreiding tot „ijftig «^caravans. BROUWERSHAVEN De Grote of Sint Nicolaaskerk in Brouwershaven staat zaterdag 11 en zondag 12 december in het teken van de jaarlijkse Kerstmarkt. Vorig jaar was het thema Dickens en dit jaar is gekozen voor het thema 'rood'. Juliana's Koperen Blaas Or kest zorgt zaterdag voor een vrolij ke noot. De kerstmarkt is zaterdag open van 10.00 tot 21.00 uur en zon dag van 12.00 tot 18.00 uur. MIDDELHARNIS Op initiatief van Mission Music is er vrijdag 10 december een advents concert in de hervormde kerk van Middelharnis. Het concert wordt verzorgd door gospelkoren Per Amore en In Touch. Solisten zijn Lucas en Jaap Kramer. Pianisten Pieter Verhage en Arjan Huizer zor gen voor muzikale begeleiding. Aanvang 20.00 uur. ZIERIKZEE - De gemeenteraadsfrac tie van Alert! hoopt de beslissing van het college van burgemeester en wethouders over de lengtebe perking van vrachtwagens in het centrum van Zierikzee terug te draaien. De partij wil dat ladingen voor winkels en horeca in de binnen stad na 1 januari alleen nog met vrachtwagens van maximaal acht meter lang worden bezorgd. Leve ranciers die niet beschikken over zulke kleine vrachtwagens, kun nen hun lading lossen bij het Stadsdistributiecentrum. Tijdens de raadsvergadering van dinsdag 16 december dient fractie voorzitter Jos Beije van Alert! een motie in. Deze week besloot het college van b en w dat vrachtwa gens tot tien meter lengte ook na 1 januari een ontheffing kunnen krijgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 55