41 binnenland JSF 1,4 miljard euro duurder 'Ik werd uit m'n lichaam getrokken' TO0S Sint vindt Saartje leuk! 75 extra rechercheurs voor aanpak kinderporno' Postbodes staken volgende week drie dagen Tot ziens bij Saartje! vrijdag 3 december 2010 den haag - Staatssecretaris Fred Teeven (Justitie) zou graag zien dat er de komende jaren 75 extra politiemensen bijkomen om za ken met kinderporno aan te pak ken. Teeven zei gisteren in overleg met de TXveede Kamer dat er nu bijna duizend zaken op de plank blijven liggen en dat extra capaciteit nodig is. „We zijn weer terug bij af', stel de de staatssecretaris. Net als de Kamer wil de bewindsman de aan pak van kinderporno hoge priori teit geven. Een groot' deel van de Kamer vroeg zich af of het geld voor de aangekondigde 500 'animal cops' niet beter naar de aanpak van kin derporno kan. Teeven beloofde dat hij er met minister Ivo Opstel ten (Veiligheid en Justitie) over zal praten. Opstelten hield de Kamer eerder al voor dat de dierenpolitie ook optreedt als ze op andere za ken stuit. Teeven sloot zich daarbij aan. „Geen enkele regering kan het zich permitteren dat die ani mal cops niet dagelijks aan het werk zijn. We laten geen opspo ringscapaciteit onbenut." Eerder dit jaar zag het er nog posi tiever uit. Door de inzet van extra rechercheurs was het aantal zaken ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar met driehonderd ge daald tot zo'n zeshonderd 'plank zaken'. Maar door een flinke stijging van rechtshulpverzoeken en overgedra gen zaken uit het buitenland, is de werkvoorraad gegroeid. Daarom is het noodzakelijk om meer rechercheurs in te zetten dan de 75 die zich er nu mee bezighou den, stelden de politieke partijen. Daders kunnen rekenen op zware straffen, ook voor een relatief 'licht' vergrijp als het bekijken van kinderporno, aldus de staatssecre taris. Hij wil geen taakstraffen, maar langdurige voorwaardelijke celstraffen voor kijkers. Daders die veel geld op de bank hebben staan, kunnen rekenen op hoge boetes, stelde Teeven. Volgens het Meldpunt Kinderpor no, een initiatief van enkele inter- netproviders, zijn er door alle aan dacht voor dit onderwerp inmid dels geen commerciële kinderpor nosites meer om te blokkeren. STRAALJAGER Regeringspartijen willen desnoods minder vliegtuigen kopen den haag - De kosten voor de Joint Strike Fighter, het Ameri kaanse gevechtsvliegtuig dat op ter mijn de Nederlandse F-16's moet vervangen, vallen 1,4 miljard euro hoger uit dan eerder was geraamd. Dat is een stijging van 20 procent van de 6,2 miljard euro waar Ne derland tot nu toe van uitging om 85 JSF-toestellen te kunnen kopen. De Kamer is flink geschrokken door de kostenstijging in de huidi ge tijd van 18 miljard aan bezuini gingen op de overheidsuitgaven. Minister Hans Hillen van Defensie schreef gisteren in een brief aan de Tweede Kamer dat de hogere kos ten onder meer het gevolg zijn van vertragingen in de ontwikke ling en de productie van de eerste )SF-toestellen in de Verenigde Sta ten. Ook is er sprake van hogere loonkosten, gestegen prijzen voor grondstoffen, gereedschappen, test- en andere apparatuur die aan het vliegtuig zijn verbonden. Hillen meldt in de brief dat de ra ming 'aanzienlijk hoger' uitvalt dan het huidige JSF-budget, ter wijl het hele defensiebudget de ko mende jaren omlaag gaat. Hillen gaat ervan uit dat er bijna 10 mil jard euro nodig is om de toestellen de komende dertig jaar te gebrui ken en te onderhouden. Nieuwe ramingen van deze exploitatiekos ten zijn nog niet bekend. De JSF zou de verouderde F-16's van de Koninklijke Luchtmacht moeten vervangen. Nederland heeft nog geen definitief besluit ge nomen over de aanschaf van de JSF, maar doet wel mee aan de ont wikkeling ervan. Ook wil het kabi net een tweede testtoestel kopen. Tweede-Kamerfracties zijn ge schrokken van de 'dramatisch' ge stegen kosten van 20 procent. SP en GroenLinks vinden dat Ne derland nu echt de stekker uit het project moet trekken. De SP wijst erop dat Defensie 1 miljard euro moet bezuinigen en tienduizend mensen gaat ontslaan. „Het bud get moet allereerst aangewend wor den voor goede arbeidsvoorwaar den voor de militairen, niet voor een onnodige straaljager", aldus SP-Kamerlid Jasper van Dijk. De PvdA is ook al jaren kritisch over de deelname aan de ontwik keling en ziet liever dat Nederland een nieuw gevechtsvliegtuig van de plank koopt: „See, buy, fly", al dus PvdA-T\veede Kamerlid Ange- lien Eijsink. De PvdA wil dat Nederland geen testtoestellen koopt, wat het kabi net van plan is. Want dat is de eer ste fase van de aankoop, aldus Eij sink. De regeringspartijen WD en CDA houden vast aan de begro ting van 6,2 miljard euro. „Dat was en is het plafond", zegt WD-T\vee- de Kamerlid Han ten Broeke. Ook CDA'er Raymond Knops vindt dat als de kostenraming niet daalt, De fensie minder toestellen kan ko pen. „Die conclusie is bijna onver mijdelijk." Een definitief besluit over de op volger van de F-16 is deze kabinets periode niet voorzien. door onze correspondent Robert-jan Friele bogota - Vier Nederlandse toeris ten zijn woensdagochtend omgeko men bij een verkeersongeluk in het zuidoosten van Peru, vijftien raakten gewond. Terwijl werknemers van de Neder landse ambassade en een verzeke ringsmaatschappij gisteren nog on derweg waren naar Puno - de eer ste stad nabij de plek van het onge luk - probeerde Paul van der Veldt (53) vanuit zijn hotel alvast een overzicht te krijgen van de stand van zaken. Hij was met een groep van 32 (27 Nederlanders, 5 Belgen) vanuit Bolivia onderweg naar Pu no toen de minibus waarin ze za ten, verongelukte. Zeven mensen, onder wie vijf Nederlanders, kwa men daarbij om het leven. Van der Veldt: „Hier in het hotel zijn we met z'n zevenen, de rest van de groep ligt in ziekenhuizen in de buurt." Hij kan de toedracht van het onge luk niet voor de geest halen. „Het was alsof ik uit mijn lichaam werd getrokken. Daarna lag de één in het veld naast de weg, de ander zat nog in de bus. Ik heb als eerste mijn vrouw gezocht en ben daar na bij de anderen langsgegaan om te kijken hoe hef met ze was." Bij het ongeluk waren drie voertui gen betrokken: de minibus, een vrachtwagen en een lijnbus. De vrachtwagen en de lijnbus reden op dezelfde weghelft toen de vrachtwagen om nog onduidelijke redenen uitweek. Daarbij werd de minibus met toeristen, op de ande re weghelft, vrijwel frontaal ge raakt. „De slachtoffers zaten in ver schillende plekken van de bus, het was pure willekeur." Met de vier Nederlanders kwamen ook de chauffeurs van de minibus en truck om het leven. Onder de doden was één van de organisato ren van de reis, een 63-jarige man. Zijn vrouw, die naast hem zat, overleefde. De twee organiseerden reizen met een spiritueel karakter. Ze waren gisteren bezig aan een 'inwijdingsreis' die tot 7 december zou duren, langs plekken in Boli via en Peru. In samenwerking met de Nederlandse en Belgische am bassade wordt bekeken hoe alle rei zigers zo snel mogelijk naar huis kunnen vliegen. esmmmss&st den haag - De postbodes gaan ko mende week opnieuw staken om het aantal gedwongen ontslagen bij TNT Post te verminderen. Dat heeft een woordvoerster van Abva Kabo FNV gisteren gezegd. Ze leggen het werk volgens de vak bond neer van dinsdagavond 7 de cember 23.00 uur tot en met vrij dag 10 december 23.00 uur. TNT gaat reorganiseren en dat kost elf duizend banen. PAUL KUSTERS Saartje in Veere verkoopt keukenspul len en houten speelgoed. Sint komt momenteel opvallend vaak cadeautjes kopen bij Saartje. Wij hebben de indruk dat Sint een oogje op Saartje heeft!! Of komt hij voor de mooie spulletjes van Saartje? In ieder geval heeft Sint "gretig" toegestemt om morgen (zaterdag 4-12) van 13.30 tot 14.30 uur een uurtje langs te komen om persoonlijk kleine cadeautjes uit te delen aan alle lieve kleine kindertjes. En heel leuk is dat hij maar liefst 12 muziekpieten meeneemt. Dus dat wordt een gezellige boel. Markt 15 Veere, Tel. 0118 - 501 808 Altijd open vartaf 10.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4