Hulp aan Axels stel laat zich lezen als 221 Het liefdewerk van Zorg Voor Elkaar Kerstmarkt Axdusief is de eerste Pieten SPONSORHULPACTIE Bedrijven werken samen om zwakbegaafd koppel dat leefde in een zwaar vervuild huis weer op de Glazen Huis Hulst geen 24 uur almanak vrijdag 3 december 2010 z door Sheila van Doorsselaer Niemand wist, of wilde weten, wat zich afspeel de achter de voordeur van het rijtjeshuis aan de Petrus Paulus Rubensstraat in Axel. De dagelijkse beslommerin gen waren de bewoners van het koophuis, een zwakbegaafd stel, he lemaal boven het hoofd gegroeid. Afval stapelde zich letterlijk op in het huis, de huisdieren gebruikten de woonkamer als toilet. Overal la gen beschimmelde voedselresten. Instanties die het stel moesten be geleiden, kwamen nooit aan huis, maar handelden de zaken af vanuit kantoor. Het koppel schaamde zich zo, dat het zelf niet aan de bel trok. De stichting Zorg Voor Elkaar in Axel bleek uiteindelijk de redden de engel. Edward, een van de vrijwilligers van Zorg Voor Elkaar, net als het Axelse stel werkzaam bij Dethon, kende het koppel en drong erop aan dat de stichting eens pools hoogte ging nemen in de Rubens straat. „Ik huil nooit bij een intake gesprek. Maar deze keer... Ik heb nog nooit van mijn leven zoiets ge zien. Het was verschrikkelijk." Danielle Velland, oprichtster van Zorg Voor Elkaar, schiet er nog van vol. „Toen de voordeur openging, liep je op tegen een muur van stank. Er was gewoon geen doorko men aan in huis. De bewoners, ont zettend lieve mensen zijn het, wa ren zó blij dat er eindelijk iemand kwam om te helpen, maar schaam den zich. Ze wilden meteen zelf al les gaan opruimen. Maar dat mocht niet van mij. Dat huis, en al les wat er lag, was gewoon een ge vaar voor de volksgezondheid." Een schoonmaakbedrijf wilde wel komen helpen om het huis leeg te halen. Kosten: vierduizend euro. Velland: „Dat geld hebben ze na tuurlijk helemaal niet. En het meest schandalige: als ze nou in de bijstand hadden gezeten, dan was het gratis voor ze gedaan. Maar om dat deze mensen ervoor kiezen om te werken voor hun geld, moeten ze het allemaal zelf betalen. Dat is oneerlijk." Velland besloot daarom met haar stichting aan het werk te gaan voor het Axelse stel. Wat ze vervolgens voor elkaar heeft gekre gen voor het koppel mag, zeker in deze tijden, als een klein wonder worden beschouwd. Het huis is van boven tot onder helemaal schoongemaakt en in het nieuw ge stoken. Sponsors hebben de han den ineen geslagen en hebben het voor het stel mogelijk gemaakt een nieuwe start te maken. Schoon maakbedrijf Stoffels Bleijenberg uit Terneuzen heeft het hele huis gra tis uitgeruimd en kreeg daarbij hulp van Dethon en mensen met een taakstraf van reclassering Ne derland. Velland: „Taakstraffers kwamen in hun vrije tijd gewoon terug om de klus te helpen klaren. Geweldig!" Ongediertebestrijder Kees Kooij- man heeft de woning kostenloos ontsmet, en Morres Wonen in Hulst heeft nieuwe meubels ge schonken. Gedurende de schoon- maakoperatie kon het stel niet in het huis wonen, maar ook in die week is voor het koppel gezorgd. Zo mochten ze gratis overnachten in het Terneuzense Churchillhotel en mochten in diverse restaurants in de regio komen eten, zoals bij Moy Fa, de Thai en Mazzel in Axel en De Vest in Hulst. Woninginrich ters (Roeland, De Zeeuw, Vema, Witgoed) en doe-het-zelf zaken (Gamma en Karwei) zorgden voor benodigdheden als verf en Bloem en Zo en De Carlton zorgden voor groen in huis. Maatschap De Letter uit Koewacht vulde de koelkast, bij het ROC mag het stel zich laten knippen en diverse bedrijven (zo als Elsta) schonken een mooi be drag. Ook is er een aantal anonie me sponsors. En zo kon het stel een kleine week later zijn intrek ne men in een bijna nieuw huis. De begeleiding van het koppel is nu beter geregeld. Zodat het niet, of liever, nooit meer, zo ver hoeft te komen. 'Taakstraffers kwamen in hun vrije tijd terug om de klus te helpen klaren. Geweldig!' Daniëiie veiiand Sylvia, Daniëlle, Edward en Kim (vlnr) hebben hard gewerkt om het Axelse stel weer een goede leefomgeving te bezorgen. foto Mark Neelemans hulst - De actie Glazen Huis op de Grote Markt in Hulst duurt dit jaar geen 24 uur, zoals eerder ge meld, maar slechts zes uur. Ook wordt het Glazen Huis vrij dag 10 december niet door lokale dj's bemand. In het Glazen Huis zit een cameraman, die tegen betal- ting de kerst- of nieuwjaarsbood schap van particulieren of bedrij ven op beeld vastlegt. Die bood- Hij kent het geheim van Sinterklaas nog niet en vindt de Goedheiligman dan ook reuze spannend. Met diep ontzag blikte de 4-jarige tijdens de intocht van Sinterklaas in zijn woon plaats naar de kindervriend en zijn pietenschaar. Vol indrukken ging het na de intocht huiswaarts. „En van avond mag je je schoen zetten", deed zijn moeder de kers op de taart. Dat schappen worden vervolgens uitge zonden op Omroep Hulst TV. Scholieren, particulieren en bedrij ven kunnen verder vrijdagavond de opbrengsten van eigen projec ten afleveren bij het Glazen Huis. De totaalopbrengst wordt dinsdag 21 december door een delegatie uit Hulst bij het Glazen Huis in Eind hoven afgeleverd. Q www.glazenhuishulst.nl Tip? redactie@pzc.nl deed hem de wenkbrauwtjes fronsen. „Dat wil ik eigenlijk niet", bekende hij timide. „Waarom dan niet", wil de zijn verbaasde moeder weten. De jongen moest even nadenken over het antwoord, maar uiteindelijk kwam - schoorvoetend - toch de aap uit de mouw. „Ik vind Sinterklaas heel aardig, maar ik wil liever niet van die zwarte pieten in ons huis." axel - De stichting Zorg Voor El kaar zet zich belangeloos in voor het bestrijden van alle tekortkomin gen die het leiden van een mens waardig bestaan in de weg staan. Mensen met financiële en sociale problemen kunnen voor alle moge lijke hulp terecht bij de vrijwilli gers van Zorg Voor Elkaar: van voedselpakketten en huisraad tot noodopvang en een verwijzing naar hulpinstanties. De medewer kers van Zorg Voor Elkaar zijn be reid héél ver te gaan voor de hulp vragers, mits zij zelf de wil hebben verder te komen met hun leven. De stichting is in 2007 opgericht door Daniëlle Velland (32) uit Axel. axel - De ondernemersvereniging Axclusief houdt donderdag één van de eerste kerstmarkten in de regio. Vanaf 18.00 uur presenteren plaatselijke ondernemers, ambu lante handelaren en hobbyisten zich in zeventig kramen. De sfeer wordt verhoogd door feestelijke kerstverlichting. De gereformeerde kerk komt naar buiten met een knutselkraam voor de kinderen. Er is animatie van onder meer bal letschool Petrella Lion, plaatselijke showbands en een dweilband. Het Rope Rescue Team van de brand weer Terneuzen verzorgt spectacu laire demonstraties. Burgemeester Jan Lonink en wethouder Co van Schaik van Terneuzen verrichten om 19.00 uur de officiële opening. Daarna is er een lampionoptocht. Al op twaalfjarige leeftijd voelde ze de drang hulp te bieden, vanuit de idee 'heb je naaste lief als jezelf. „Ik wist toen al dat ik hiervoor ge boren ben; hoop brengen waar geen hoop meer is." Als jonge al leenstaande moeder leerde Velland wat het is om met de rug tegen de muur te staan. Zij keerde het tij op eigen kracht, maar wilde anderen in die situatie bieden wat zij nooit kreeg: hulp en af en toe 'een schop onder de kont'. Velland: „Ik ben trots op mijn me dewerkers en mijn sponsors, die het doel en de visie van de stich ting snappen en die ook verwezen lijken. Het leeft." Zo zag deze kamer er in het huis Zorg Voor Elkaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 43