'g als de Engelsen' sport: 31 Fifa's wegen zijn ondoorgrondelijk Rusland in tijdzones Stemverdeling Rusland wil vertrouwen niet beschamen vrijdag 3 december 2010 'Het lijkt er inderdaad op dat een aantal mensen binnen de Fifa heeft gekozen voor het geld." Henk Kesler, ex-directeur betaald voetbal door Hans Leber zurich - Aan de presentatie heeft het niet gelegen. Het loopt tegen half negen donderdagochtend als Ruud Gullit fietsend richting het Messezentrum Zürich komt. Om negen uur begint de presentatie van het HollandBelgium Bid dat de toeschouwers bij de keel pakt en een half uur niet meer loslaat. Het mag echter niet baten. De foto's en videobeelden van Jo- han Cruijff uit 1974 werken aanste kelijk. Een interview uit die dagen - waarin hij het komend WK be spreekt waar Rinus Michels' Oran je het totaalvoetbal zal introduce ren - is bewerkt en van nieuwe vra gen en antwoorden voorzien. „In 2018, over 42 jaar, zullen we het toernooi in Nederland en België organiseren," lijkt Cruijff al in 1974 te zeggen. Grapje. De jonge, zeer gedreven Cruijff sprak destijds als 27-jarige tot de verbeelding; de huidige 63-jarige Cruijff doet dat nog steeds. En zijn gedrevenheid is onverminderd: „Kinderen hebben de toekomst. We moeten ze achter de compu ters weghalen, uit de flats naar be neden krijgen om te sporten. Te voetballen." Maar aan het einde van de dag is Cruijff al weer thuis om zijn 42e trouwdag met Danny te vieren, ook al zei Fifa-baas Sepp Blatter's ochtends nog dat hij jarig was. Foutje. Ronald de Boer, am bassadeur van het bid van Qatar, loopt nadien blij rond; heeft er toch nog één Nederlander gewon nen. Verder is er teleurstelling bij de Bel gen en Nederlanders, maar ook weer niet zo heel erg, zegt Gullit. „Wij hadden er niet op gerekend." Gullit denkt dat ze bij de Engelsen dieper gegriefd zijn. „Daar stormt het nu hoor, want die hadden er wel echt op gerekend." Engelse me- diabeschuldigingen omtrent cor ruptie bij de Fifa, maar ook de rel len bij Birmingham City-Aston Vil la zijn in het mediacentrum het ge sprek van de dag. Onhandig voor een kansrijk bid, zeker die beschul digingen, zal later blijken. Angel Maria Villar Llona, voorzit ter van de Spaanse voetbalbond tracht 's ochtends de Fifa nog te paaien. „U bent allemaal eerlijke mensen," zegt hij, nota bene zélf lid van Fifa's uitvoerend comité. Om schaamteloos te vervolgen: „Ik hou van de Fifa, maar waar ik meest van hou zijn mijn collega's in het uitvoerend comité." Jean-Marie Pfaffkan zich nadat 's middags de beslissing is gevallen niet langer inhouden. Hij moet en zal in het voorbijgaan een visite kaartje aan de Engelse prins Willi am geven en het lukt hem. Om hem heen geven Gullit en de zij- WK 2018. Eerste ronde: Engeland 2 stemmen, Nederland/België 4, Spanje/Portugal 7, Rusland 9 (Enge land valt af). Tweede ronde: Nederland/België 2, Spanje/Portugal 7, Rusland 13 (Rusland heeft een meerderheid en mag het WK organiseren). WK 2022. Eerste ronde: Australië 1, Japan 3, Verenigde Staten 3, Zuid-Korea 4, Qatar 11 (Australië valt af). Tweede ronde: Japan 2, Zuid-Ko rea 5, Verenigde Staten 5, Qatar 10 (Japan valt af). Derde ronde: Zuid-Korea 5, Vere nigde Staten 6, Qatar 11 (Zuid-Ko rea valt af). Vierde ronde: Verenigde Staten 8, Qatar 14 (Qatar heeft een meer derheid en mag het WK organise ren). nen uiting aan hun teleurstelling. De Nederlandse 'fans', een door het bid ingehuurd gezelschap van enkele tientallen Belgen en Neder landers die 's ochtends de leden van de Fifa juichend en zingend hebben begroet, zijn er 's avonds niet meer. Of ze met hun lawaai de Fifa-vertegenwoordigers tegen zich in het harnas hebben gejaagd? Échte fans spelen in Zürich amper een rol. Alleen de blije ambassa deur Ronald de Boer denkt dat de fans in de hitte van Qatar wat te zoeken hebben, anderen noemen het een land van slechts hotels en golfbanen. En de afstanden tussen de stadions in Rusland zijn im mens. Telt dat dan niet? Ach, en wat zegt het nog dat een presenta tie goed is, vraagt het Nederlandse kamp zich af Niet de Russen maar zij waren het beste, kregen ze te horen. Een verslaggever van een Engelse tabloid reageert 's ochtends op de presentatie alsof hij zojuist naar één van Dennis Bergkamps mooi ste doelpunten heeft gekeken: „Brilliant, brilliant, brilliant!" En inderdaad, de korte toespraken en vooral de filmbeelden van het Hol landBelgium Bid waren pakkend. Er zaten echter, dat viel op, geen beelden in van Oranjes verloren WK-finale tegen Spanje afgelopen zomer. Te controversieel, vanwege het internationaal veroordeelde harde spel? Ruud Gullit, Guus Hiddink, Pol van Himst en de andere Belgen- Ze likken nadien allemaal hun wonden. Aan het einde van de dag staan ze allemaal met lege handen. Net als, maar voor hen is het dus veel pijnlijker, de Britse premier David Cameron en prins William. Hoewel, die laatste hield er ten minste nog een visitekaartje van Pfaff aan over. Dat bleef prins Wil lem-Alexander door zijn afwezig heid bespaard. Met de keuze voor Rusland in 2018 en Qatar in 2022 heeft de wereldvoetbalbond Fifa verrassende landen ge kozen voor de organisatie van het WK voetbal. Uiteindelijk leek het giste ren voor Nederland en België nog even span nend, omdat niet zij maar de gedoodverfde favoriet En geland afviel in de eerste stemron de. De uiteindelijke keuze voor Rus land, waarvan de diverse vertegen woordigers gisteren bij de presenta tie zeiden dat de Fifa heel veel geld kon verdienen door het WK daar te houden, geeft alleen al om die reden te denken. Het bid van Nederland en België werd op zeer goede wijze gepre senteerd, maar was eenvoudigweg niet opgewassen tegen dit finan ciële Russische geweld. Van de zes tien stadions in (behalve Moskou en Sint-Petersburg) weinig aan sprekende plaatsen, worden er daar dertien nieuw gebouwd. En er moet ook een enorme slag wor den gemaakt om de gebrekkige in frastructuur (treinvervoer en auto wegen) in grote delen van het land te verbeteren. Maar de Fifa heeft er vertrouwen in. Zoals ook in een WK in Qatar, in 2022, waar over het democrati sche gehalte van het land (evenals bij Rusland eigenlijk) vraagtekens gezet kunnen worden. Hoewel de Fifa een milieupara graaf eiste bij de bids, bouwen ze in Qatar (omvang: éénderde van Nederland, 833.000 inwoners) acht nieuwe stadions die net als de drie bestaande zullen worden voorzien van airconditioning om voetbal überhaupt mogelijk te ma ken. Maar wat moeten fans en voetbal lers daarbuiten, met die hitte? Het HollandBelgium Bid met twee mil joen gratis leenfietsen voor de fans door Hans Leber en stadions die de helft minder dan nu het milieu belasten, bleef als 'groen WK' beteuterd achter als lachertje. Gezien het aantal stemmen maak te het Nederlands/Belgische bid ook nooit een echte kans, vier van de 22 in de eerste ronde, twee in de tweede ronde. Twee stemmers wilden blijkbaar even voorkomen dat niet Engeland, maar Neder land en België na de eerste ronde zouden afvallen. Dat Engeland (slechts twee stem men in de eerste ronde) in een paar dagen van favoriet tot grote verliezer devalueerde, kon wel eens meer dan ze bij de Fifa zullen toegeven te maken hebben met re portages over corruptie in de Brit se media. Ze houden bij de Fifa niet van pot tenkijkers, laat staan van kritische pottenkijkers. En zeker de (be schuldigde) leden van Fifa's uitvoe rend comité niet. Is de vijftien miljoen euro die het bid van de Lage Landen kostte dan weggegooid geld? Nee, landen zon der ambities zijn saai en zullen nooit boven zichzelf uitstijgen. Ruud Gullit en de bidorganisatie leverden kwaliteit. De presentatie gisteren was goed en ging waar hij over moést gaan: voetbal en de sociale functie van sport. Maar nog eens iets anders: als de Fifa het Nederland én België niet toevertrouwt om een WK voetbal in 2018 te organiseren, zou dan het Internationaal Olympisch Comité zo'n moedige beslissing wél ne men voor een nog groter evene ment, de Olympische Spelen van 2028 in Nederland? Te vrezen valt van niet. zürich - Premier Vladimir Poetin kon gisteren alsnog afreizen naar Zürich. Rusland triomfeerde in de strijd om de organisatie van het WK in 2018. Vraagtekens rond de infrastructuur en logistieke capaci teiten voorkwamen niet dat het immense land voor het eerst een WK voetbal mag organiseren. „Jullie hebb.m vertrouwen in ons getoond at zullen we niet be- scham. zei Russisch vicepre- mier go. Sjoevalev. „Laten we sa men geschiedenis schrijven." Poetin heeft mogelijk vanuit zijn vaderland een beslissende invloed gehad op de stemming door aan de vooravond te verklaren dat er in Engeland, een van de drie con currenten, een lastercampagne is gevoerd tegen de Fifa. In 2014 organiseert Rusland ook al de Winterspelen, in Sotsji. Sinds 29 april 2010 heeft Rusland 9 tijdzones. Tot die datum waren het er 11Op het WK voetbal in 2018 wordt er gespeeld in 13 steden in 3 verschillende tijdzones. Het WK wordt volledig in het westen van het land afgewerkt. Kaliningrad Jaró'slavi Kazan Yekaterinburg Rostov Krasnodarj Samara ilgograd Willem Adrinansens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 28