fwee accordeons die spreken 15 Poetry slam slaat ook in Zeeland aan >EUX ACCORDS DIRONT Duo treedt vanavond op in Nieuw- en Sint Joosland agenda Write Now! gaat ipnieuw op zoek laar schrijftalent Een Zeeuwse band op kerstavond bij je thuis? Kijk voor meer informatie op www.pzc.nl/popaanhuis vrijdag 3 december 2010 Meer agendanieuws staat op de website van deze krant. )or Marius Roeting |k JT et het optreden van /I Deux Accords Diront I begint vanavond in L T JL Theater De Wegwij- ;r een reeks concerten met mu- ek die wordt uitgebracht door ?t Belgische kwaliteitslabel Ho- le Records. Aline Pohl en Anne iepold bespelen beiden de diato- ische accordeon. Niepold is in eeland geen onbekende meer Dor haar medewerking in eerdere mcerten van onder meer Olla Vo- ïla, Chanson sans Parole en [eanor. de naamgeving van het duo zit s creativiteit die in de muziek )reekt al besloten. Deux Accords iront betekent zoveel als 'twee ak- )orden die spreken, met elkaar sa- ïen gaan'. Maar wie wat ongenu- iceerd articuleert maakt er 'deux xordion' - twee accordeons - m. Een bewuste keuze blijkt uit e woorden van Anne Niepold. /oordat ik met Aline in 1998 het 110 vormde, speelden we beiden 1 een andere groep. Aline speelt aast accordeon ook piano en daar as ze contrabassiste. De Franse aam van die groep refereerde aan aortdurende ongeluk. Dat kwam el uit. Na de zoveelste gebeurte- is bleven we met twee over. We esloten samen voort te gaan, iaat dan als duo met twee accor- eons." Afe wilden het geijkte beeld dat ij de accordeon hoort doorbre it. De meesten denken alleen laar aan musette of een instru- lent dat volksdansen begeleidt, liet aan een instrument waarmee j bijna onbegrensd alle muziek an spelen. De accordeon op zich- ïlf is al een heel orkest. En daar ebben wij er dan twee van." Br zijn weinig beperkingen", al- us Niepold. „De chromatische ac- trdeon speelt wellicht wat makke- jker. Daar heb je bij duwen en ekken aan de balg dezelfde noot. ij een diatonische accordeon is e gespeelde noot verschillend, laar het is een kwestie van tech Anne Niepold (I) en Aline Pohl: „We wilden het geijkte beeld dat bij de accordeon hoort doorbreken." foto J. Pohl niek. Die bepaalt de mogelijkhe den. Wij zoeken naar de grenzen van wat je allemaal met het instru ment kunt. We passen echter wel op dat het niet té veel wordt." Het gegeven dat Deux Accords Di ront nauwelijks in een hokje te stoppen valt of bij één genre past, ziet ze als een vervelende bijkom stigheid, maar ook als een kracht. „Ik heb jazzcompositie gestudeerd en daar zal ik zeker wat van mee nemen. Maar het is geen jazz wat we spelen, al improviseren we wel. Onze muziek is geen traditionele volksmuziek of balfolk, geen klas siek. Elementen daarvan komen wel terug. In al onze composities zit ritme." „Het is muziek die beweegt en tot beweging aanzet, maar geen typi sche balmuziek. En het is zeer energiek. Het komt sterk over bij het publiek. Het vergt aandacht, ja. Maar niet om moeilijk te zijn. Ik zie het als een goed boek of een in teressante film. De eerste keer wordt je diepe interesse gewekt. Je wilt het dan meerdere keren terug zien of lezen. Zoiets krijgt vervol gens inhoud en betekenis. Die eer ste keer is wellicht wennen, maar hoe meer je er van hoort, des te meer ontdek je nieuwe dingen en gaat het groeien." Deux Accords Diront, vanavond in De Wegwijzer in Nieuw- en Sint Joosland. Aanvang: 20.30 uur. OP PAD Eikerzee Winterfair Molen De Lelie, 15 tot 21.00 uur. Krabbendijke Vogelshow, dorpshuis De Meiboom, 19.00-22.00 uur. Middelburg Talkshow onder leiding van Rebecca van Wittene met als gasten documentairema ker Robert Oey, beeldend kunstenaar Piet Dieleman, gitarist/componist Wiek Hij mans en Trudi Warns van Theater De Wegwijzer in.Nieuwland. Ook: de boeken- keus van Monique Eskens. De Drukkerij, 16.30-17.30 uur. PODIUM Middelburg Grant and Forsyth geven country-theater- concert The Road to Nashville. Stadsschouwburg 20.00 uur. De dichters Remco Campert en Ramsey Nasr in concert, met gitariste-componiste Corrie van Binsbergen en haar 'Schrijvers in Concert'-ensemble. Zeeuwse Concertzaal, 20.00 uur. Optreden Franse industrial metal/groove band Dagoba. De Spot, 21.00 uur (zaal open). Belgische deathmetalband In-Quest. Voorprogramma: Assassinated en Rotten. Bar American, 21.00 uur. Goes Waylon treedt op. Uitverkocht De Mythe, 20.00 uur. Heinkenszand Mooie Anna, muziektheatervoorstelling van Theaterproductiehuis Zeelandia. De Stenge, 20.00 uur. Nieuw- en Sint Joosland Deux Accords Diront. Belgisch muziek- duo Anne Niepold en Aline Pohl spelen moderne folk met jazzinvloeden. Theater De Wegwijzer, 20.30 uur. Terneuzen Met de voorstelling 'Je Zal Alles Worden' probeert Wouter Deprez iedereen aan te sporen om zijn ego goed te bekijken. Scheldetheater, 20.00 uur. Geen bluegrass maar streetgrass met The .357 String Band (VS). De Pit, 22.00 uur. Vlissingen The Cleavage Band treedt gratis op. Café 2xBellenl, 21.30 uur. De Zeeuwse Komedie voert het toneel stuk Nooit meer dansen op. Theater Vestzak99, 20.15 uur. Nachtstroom, dansen op jazzy funkhou- se met live-muzikanten. De Piek, 22.00 uur. JDDELBURG - De inschrijving voor /rite Now! 2011, de jaarlijkse :hrijfwedstrijd voor jongeren, is 'eer geopend. Wie tussen de 15 a 24 jaar oud is kan deelnemen oor een verhaal, gedicht, column, meeltekst, filmscenario of song- ïkst van maximaal 2000 woorden 1 te sturen. 1 totaal zijn er bij deze elfde edi- e achttien voorronden: vijftien in lederland en drie in Vlaanderen, eeland is een van de regio's. De itslag wordt woensdag 6 april in 'e Spot in Middelburg bekendge- ïaakt. De winnaar gaat naar de :ndelijke finale. De uiteindelijke oofdprijs bestaat uit een Mac- ook, een masterclass van een ge sommeerde uitgeverij en optre- ens tijdens diverse literaire festi- ils. Deelnemers kunnen tot 14 fe- ruari hun bijdrage opsturen. www.writenow.nu door Rolf Bosboom Een jaar geleden vatte Emma Burns het plan op Zeeland warm te maken voor poetry slam. Nu, met de jaarfinale van Slam by the Sea - zondag in De Piek - voor de deur, stelt de Vlis- singse vast dat het is gelukt. „Het is zeker aangeslagen." Een wedstrijd in het voordragen van gedichten, zo kan poetry slam (ook wel poëzieslag genoemd) worden omschreven. Deelnemers brengen eigen werk, maar de wij ze waarop - intonatie, lichaams taal, ritme - is daarbij net zo be langrijk als de poëzie. Overal in Nederland worden derge lijke slams gehouden, waar deelne mers zich kunnen kwalificeren voor de Nederlandse kampioen schappen. Zeeland was tot dit jaar een van de weinige witte vlekken op de kaart. Emma Burns, die zelf volop heeft geslamd, zette Slam by Emma Burns the Sea op. Na een introductiemid dag in januari, met een aantal lan delijke vedetten, zijn verspreid over het jaar vier voorrondes ge houden. Burns is content met de animo en foto Lex de Meester wil dan ook doorgaan met Slant by the Sea. „De ene keer was er meer publiek dan de andere, maar zeker qua deelnemers ben ik heel tevreden. Ze kwamen uit het hele land en meldden zich zelf aan." Verschillende mensen zijn, en thousiast geraakt na het bezoeken van Slant by the Sea, zelf gaan deel nemen. Onder hen ook een aantal Zeeuwen. Drie van hen staan in de finale: Raymond van de Ven uit Middelburg, Mathilde Samuels uit Vlissingen en Coen van der Hilst, afkomstig uit Koudekerke en momenteel een opleiding volgend in Utrecht. De andere vier finalis ten zijn Jolies Heij, Daan Taks, ]ur- gen Smit en, uit België zelfs, Erika de Stercke. Een jury, met als gast regerend Ne derlandse kampioen Ellen Deck- witz, bepaalt wie wordt afgevaar digd naar de Nederlands kam pioenschappen. De winnaar mag trouwens meteen aan de bak. De halve finale van het NK is maan dag al; de finale volgt op vrijdag 10 december. Jaarfinale Slam by the Sea, zondag in De Piek in Vlissingen, 15.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 15