ii 'Leger inzetten tegen drugsbende9 vrijdag 3 december 2010 Een Kamermeerderheid van CDA, WD en PW wil het leger inzetten in de strijd tegen drugs bendes in Noord-Brabant en Limburg. door Gerard den Elt N HAAG - De bedreigingen aan adres van burgemeester Fons Jacobs van Helmond zijn voor de Tweede Kamer aanleiding om een hard optreden te eisen. De Kamer houdt volgende week een spoed debat met minister Ivo Opstelten (Veiligheid). Kamerlid Hero Brinkman (PW) vroeg gisteren om de inzet van het leger, mede op basis van de afspra ken gemaakt in het regeer- en ge- doogakkoord. „En dan bedoel ik geen tanks, maar leden van de Ko ninklijke Marechaussee. Hun uni forms zijn niet van die van de poli tie te onderscheiden. Maar ze bie den wel extra opsporingscapaci teit. Bovendien kunnen ze in het grensgebied goed werk doen." Volgens Brinkman moet het afgelo pen zijn met het gedoogbeleid op het gebied van softdrugs. „Dat is in de afgelopen 35 jaar faliekant mislukt." De partijen vinden het feit dat burgemeester Jacobs moet worden beveiligd 'onacceptabel' en eisen herstel van orde en gezag. „Alles moet uit de kast worden ge trokken. Dan bestaan er ook geen taboes meer", zegt Jeanine Hen nis-Plasschaert (WD). Het CDA is niet tegen inzet van het leger. „Dat zijn we in het re geerakkoord overeengekomen", zegt Coskun C^örüz. „We steunen alle maatregelen die deze veen brand doen stoppen. Al denk ik wel dat politie en justitie voldoen de capaciteit hebben om de rust en het gezag te herstellen." Op initiatief van Ahmed Mar- couch (PvdA) praat de Kamer dins dag met minister Opstelten. Mar- couch vindt het 'ontoelaatbaar' dat de burgemeester van Helmond niet langer het gezag heeft over zijn eigen gemeente. „Als crimine len denken dat zij gaan over de opening of de sluiting van een cof feeshop, zijn we ver heen", zegt Marcouch. Hij meent dat Opstel ten ten onrechte heeft geweigerd om aan korpsbeheerder Rob van Gijzel (burgemeester van Eindho ven) aanvullende recherchecapaci teit toe te zeggen. Opstelten bracht gisteravond een bezoek aan Breda om te overleg gen met de Brabantse burgemees ters over de aanpak van drugsben des, die wiet en xtc produceren en verhandelen. Het gebeurde in het Zuiden 2010 2 december: Burgemeester Fons Ja cobs van Helmond onder permanente beveiliging na ernstige bedreigingen door criminelen. 28 november: Onbekenden beschie ten met mitrailleur woning aan de Eind- hovense Boutenslaan. Niemand raakt gewond 22 november: Eindhovenaar Lesley Tunk dood aangetroffen in een uitge brande auto in Esbeek. Misdrijf drugsge- relateerd, zegt burgemeester van Gij zel. 16 november: 28-jarige Eindhovenaar gedood na schietpartij aan de Venus- laan. Misdrijf drugsgerelateerd, zegt Van Gijzel. 8 september: Politie ontdekt hennep- veld in Budel. 30.000 planten staan om en om tussen de asperges. 30 juli: Onbekenden gooien handgra naat naar binnen bij coffeeshop Carpe Diem. 9 juni: Een terreinwagen ramt de voor deur van de in aanbouw zijnde coffees hop Carpe Diem in Helmond. 26 mei: Man neergeschoten bij overval op hennepkwekerij in Someren-Eind. Russen zijn de vermoedelijke daders. 2009 15 juni: Belgische politie arresteert twee vermeende Eindhovense drugsba rons tijdens inval in Lommei. Zijn staan momenteel terecht voor internationale handel in synthetische drugs. 2 februari: Eindhovenaar schiet Eindho vense drugsbaron in arm op parkeerter rein van McDonald's in Best. Dader ver oordeeld tot 12 jaar cel. 2008 8 november: Twee jonge overvallers beroven McDonald's in Best. Zij wilden met de opbrengst buit hennepkwekerij opzetten. 9 januari: Gert-Jan van der Pasch komt om het leven bij een ripdeal op zijn hennepkwekerij aan de Aert van der Neerstraat in Eindhoven. Schutter ver oordeeld tot 24 jaar. 2007 27 november: Man in buik geschoten bij zijn woning aan de Eindhovense Mauritslaan. Politie treft later hennep kwekerij aan in woning. 12 november: Tien jaar oude ruzie over handjevol xtc-pillen leidt tot schietpartij bij café In d'n Olie-Fant in Veldhoven. De slachtoffers worden in hoofd, nek en buik geraakt, maar over leven de aanslag op hun leven. 14 april: Man uit Dordrecht raakt ge wond bij schietpartij in binnenstad Eind hoven. Politie vindt in loods achter res taurant een hennepkwekerij. 2006 10 december: Man zwaar mishandeld door huurders van loods op bedrijven terrein De Run in Veldhoven. In loods wordt een hennepkwekerij aangetrof fen. 8 juni: Miquell Febie doodgeschoten in zijn woning aan de Kloosterstraat in Beek en Donk. Daders waren op zoek naar hennep. September: Poging liquidatie in Breit- nerlaan Helmond. Man wordt in arm ge schoten. Rechtszaak brengt geen hel derheid in achtergrond, maar drugsrela tie wordt vermoed. 2005 3 augustus: Moord op Eindhovenaar Salih Sen in de Humboldtstraat. Ver dachten worden door de rechtbank vrij gesproken vanwege gebrek aan bewijs. Het vermoeden is dat er drugs in het spel waren. 2004 22 november: Coffeeshophouder S. Ye- silyurt vermoord in zijn zaak aan de Hobbemastraat. 27 september: Coffeeshop Eurogarden aan de Eindhovense Stuiverstraat ge ramd met een oplegger. Daders steken cabine van vrachtauto in brand. 8 juni: Coffeeshop Grasshopper aan de Grote Berg in Eindhoven doelwit aan slag. Onbekenden gooien jerrycan ben zine naar binnen. Zaak volledig uitge brand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11