io drugscriminaliteit Geweld in 'wietschuur' van Moord en bedrei ging in zuiden van Brabant hebben al les te maken met het drugscircuit. De regio geldt, als het om wiet gaat, als een 'graanschuur'. vrijdag 3 december 2010 4 door John Graat Onderzoeker Edward van der Torre schrok flink, toen hij eerder dit jaar de aard en omvang van de georganiseerde misdaad in Brabant onderzocht. „Eindhoven was voor mij het Van Abbemu- seum en het PSV-stadion. Dat beeld heb ik drastisch moeten bij stellen." Van der Torre maakte samen met twee andere criminologen dit jaar een rapport over de criminaliteit in Brabant. Ze deden daarvoor veel veldwerk. Het rapport ver scheen in juni. Conclusie: de ge organiseerde criminaliteit is hier diepgeworteld, politie dweilt met de kraan open. Chicago aan de Dommel, verzucht te een buurtbewoner van het Eind- hovense huis dat zondag met een automatisch wapen werd bescho ten. Moord en doodslag lijken aan de orde van de dag te zijn in Zuid oost-Brabant. In Helmond is bur gemeester Fons Jacobs zo ernstig bedreigd vanuit de drugswereld dat hij nu permanente persoonlij ke bewaking heeft. Volgens zijn Eindhovense collega Rob van Gij zel hebben de gewelddadige inci denten alles te maken met de ge organiseerde drugscriminaliteit. In de regio is het in die wereld de laat ste jaren zeer onrustig. Voor Peter van de Laar, advocaat in diverse drugsgerelateerde zaken in Eindhoven, komt de recente reeks van schietpartijen en bedrei gingen niet als een verrassing. Van de Laar heeft de laatste tien jaar een ontwikkeling gezien van schaalvergroting en verharding. De kleinschalige teelt van hennep op zoldertjes is verplaatst naar groot schalige productie in bedrijfshal len, schuren, villa's en aspergevel- den, zoals afgelopen zomer in Bu- del werd ontdekt. „De huisvrouwtjes met schulden hadden misschien honderd plant jes op zolder. Door het harde be leid van gemeenten en corporaties durven mensen dat niet meer. Met één oogst zijn nu grote belangen gemoeid, en tonnen aan euro's. De strijd die je nu ziet, is vooral te rug te voeren op ripdeals. Mensen zijn gaan lekken en oogstklare plantjes zijn vervolgens gestolen", vertelt Van de Laar. En wie geript wordt, stapt niet naar de politie maar neemt wraak, volgens de mores van het milieu. Wie verzuimt de rekening te veref fenen, wordt niet meer serieus ge nomen. In Zuidoost-Brabant zou momenteel sprake zijn van een machtsvacuüm. Een schietpartij bij de McDonald's in Best in fe bruari 2009 zou de politie op het spoor hebben gezet van de 48-jari- ge Eindhovense drugsbaron die nu met zijn bende terecht staat in Bel gië. Zij verhandelden voor zo'n veertig miljoen euro cannabis, co caïne en xtc, over de hele wereld. De 40-jarige Lesley Tunk wordt ook aan het netwerk van de drugs baron gekoppeld. In januari 2009 werd al eens een aanslag gepleegd 'De strijd die je nu ziet, is vooral terug te voeren op ripdeals.' op Tunks woning in Eindhoven. De 20-jarige schoonzoon van Tunk kwam daarbij om het leven. Op 22 november werd Tunk zelf alsnog dood aangetroffen, in een uitgebrande auto in Esbeek bij Hil- varenbeek. De drugswereld in Zuidoost-Bra bant is omvangrijk. Door jaren lang crimineel koopmanschap was er altijd al veel geld voorhanden. Geld voor investeringen in handel en hennepkwekerijen was er ge noeg. Ook de geografische ligging is aantrekkelijk. De nabijheid van de Belgische grens maakt im- en export en 'ontsnappen' mogelijk. De vorig jaar opgerolde clan rond de 48-jarige drugsbaron is daar voor illustratief Hij en een groot deel van zijn kompanen komen oorspronkelijk van woonwagen kampjes in Eindhoven. Net over Doden en gewonden bij diverse schietincidenten in het drugscircuit in Eindhoven. foto's Bert Jansen de grens in België konden ze jarenlang vrij ongestoord bouwen aan hun imperium. Zuidoost-Brabant heeft relatief veel woonwagenkampjes. De on derzoekers Van der Torre, Van Duin en Beke concludeerden in hun rapport in juni dat de kamp jes 'vrijplaatsen' van criminaliteit zijn. In oud ijzer wordt er niet veel meer gehandeld. De kampers zou den er in belangrijke mate voor verantwoordelijk zijn dat hun re gio is uitgegroeid tot 'de graan schuur van Nederland', zoals Van Gijzel het uitdrukt. Bij veel invallen door de politie op kampjes in en rond Eindhoven werden de afgelopen jaren soms grote hoeveelheden drugs, wapens en contanten aangetroffen. Zo trof de politie in december 2009 bij een kamp in Eindhoven behalve wapens en geld tientallen kilo's hennep en 5,3 kilo cocaïne aan. Maar, lang niet alléén kampers hebben de markt in handen, ook andere Nederlanders en vooral Turken zijn actief Op lagere ni- veau's houden Antilliaanse en Ma rokkaanse jongeren zich vooral be zig met de straathandel. Van der Torre heeft bij de laatste groep wel kaan- se jonge ren in Eindho ven zouden zich toeleggen op de grote re handel en ripdeals. Turkse circuits produceren en verhandelen de drugs zelf op grote schaal. Een flink deel van de Eindhovense coffeeshops heeft een Turkse eigenaar. Aansla gen op diverse zaken zijn nooit op gehelderd. In Helmond was het al sinds de opening dit voorjaar onrustig rond coffeeshop Carpe Diem. In juli werd twee aanslagen gepleegd. Eindhovense coffeeshophouders wijzen elke suggestie van directe banden met de onderwereld af. Ze zouden zaken doen met kleine thuistelers of tussenpersonen. Vaststaat dat de drugshandel in Zuidoost-Brabant lang niet alleen gericht is op de legale verkooppun ten van softdrugs in de regio. De handelaren doen ook in hard drugs. Bovendien is de export lu cratiever. Een kilo wiet brengt aan de achterdeur van een Nederland se coffeeshop zo'n 4500 euro op, in Engeland zou het zo'n 6000 eu ro opleveren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10