Hendrik Berlage was een totaalkunstenaar 13 donderdag 2 december 2010 door Rinze Brandsma Dat H.P. Berlage een van onze grootste ar chitecten is, is ook in ternationaal bekend. De expositie 'Berlage Totaal!' in het Gemeentemuseum Den Haag laat zien dat hij aanzien lijk veelzijdiger was. Een lange reeks gebouwen ont wierp hij, en ze zijn stuk voor stuk beroemd. Van het Groningse Us- quert tot Soerabaja, Moskou en Leipzig, maar vooral in Amster dam en Den Haag. Het steden bouwkundige ontwerp voor Am sterdam-Zuid, nog altijd een ge slaagd voorbeeld van een stadsuit breiding, is van hem. Maar Hen drik Berlage (1856 -1934) was meer een totaalkunstenaar dan ar chitect. Dus staan in het Haagse Gemeen temuseum - zijn 'eigen' museale meesterwerk in gele baksteen - ook de meubelen die hij samen met zijn gebouwen ontwierp. En zijn er serviezen, glaswerk, boek- ontwerpen, kachels, lampen en te keningen. De in Amsterdam, uit welgestelde, liberale ouders geboren architect/ ontwerper begon na zijn HBS aan een opleiding tot kunstschilder aan de Rijksacademie voor Beel dende Kunsten in de hoofdstad. Dat was geen succes. Zijn stiel vond hij wel dankzij een studie bouwkunde aan de Polytechni sche Hochschule in Zürich en een daaropvolgende, jarenlange studie reis door Europa. Hij leerde er de samenhang tussen architectuur en kunstnijverheid. Die zou in zijn la tere werk altijd blijven. Net als zijn ontwerpwijze: van binnen naar buiten. Emma van Proosdij van het Gemeentemuseum: „Het ging hem om het laten samenvloeien van vorm, functie en inhoud." Na het ontwerp voor een Volkskoffie huis in Amsterdam en grote kan toorgebouwen voor verzekerings Een door Hendrik Berlage (1856-1934) ontworpen tafel, met op de wand een portret van de architect/ontwerper. foto's Thorn van Amsterdam maatschappijen De Nederlanden van 1845 en De Algemeene, was zijn doorbraak het ontwerp voor de nieuwe Koopmansbeurs in Am sterdam - nu veel bekender als 'de Beurs van Berlage'. Hij maakte er een 'Gesamtkunstwerk' van, zoals zijn andere gebouwen: een monu mentale synthese van bouw-, schil der-, beeldhouw- en decoratieve kunsten in onderlinge samenhang. En hield bij het ontwerp al reke ning met een mogelijk veranderen de ftinctie. Amsterdam profiteert daar nog steeds van. Zijn revolutionaire vormgeving, ra tionalistisch en strak geometrisch, sloeg aan. Zo volgde de ene prestigieuze op dracht voor openbare gebouwen, kantoren, bruggen, stadsvernieu wing, villa's, woonblokken op de andere - ook in het toenmalig Ne- derlands-Indië. De jubileumtentoonstelling in het museum - dat dit jaar 75 jaar be staat - heet niet voor niets 'Berlage Totaal!' In zalen met fotoprints van door Berlage zelf ontworpen behang liggen strakke, sierlijke boekontwerpen en typografie, zo als voor boeken van Louis Coupe rus. Een eetkamer is ingericht met stoe len, tafel, servies en glazen - alles van zijn hand. Er zijn kasten met houtsnijwerk, koperen hanglam pen, pendules en kandelaars en originele kolenkachels, onlangs op gedoken en door het museum ver worven. En zelfs is er Berlages eigen teken tafel: met krassen van zijn teken werk in het hout, net als zijn werk strak en recht. Berlage Totaal! Architect en ontwerper. Gemeentemuseum Den Haag, t/m 27 febr. 2011. Bij de tentoonstelling verschijnt het boek H.P.Berlage. Architect en ontwerper, door Yvonne Brentjes en Titus Eliens, €24,95. Het museum stelt bij de expo gratis een audiotour beschikbaar en heeft ook een Berlage Tour (te voet, in de omgeving), workshop boekband ontwerpen in Berlages stijl, museumrondleidingen en kindertour op touw gezet. www.gemeentemuseum.nl Boekontwerp voor Louis Couperus. Servies, glaswerk, bestek, meubilair: alles komt van de tekentafel van Berlage.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 71