61 binnenland 'Stoere taal die niets bijdraagt' Kans op buitenaards leven is groter dan gedacht Aanklacht 241 mensen na misbruik door kerk AbvaKabo laaiend over tiplijn van CDA'er Ger Koopmans Meezingen met Kinderen voor Kinderen donderdag 2 december 2010 HAARLEM - Bij Hulp Recht, het meldpunt van seksueel misbruik binnen katholieke instellingen, hebben 241 mensen een officiële aanklacht ingediend. In totaal ont ving het meldpunt de afgelopen maanden 1799 reacties. In 1643 gevallen gaat het om mel dingen van seksueel misbruik. 63 meldingen hebben betrekking op geestelijke mishandeling en 93 reac ties gaan over lichamelijke mishan deling. Hulp Recht krijgt nog steeds reacties binnen. De commissie-Deetman, die het misbruik binnen de Nederlandse Rooms-Katholieke Kerk weten schappelijk onderzoekt, ontving ook nog eens duizend meldingen van seksueel misbruik. Hoeveel meldingen elkaar overlappen, moet nog worden onderzocht. Van alle meldingen die bij meld punt Hulp Recht zijn binnenge komen, gaat 85 procent over mis bruik binnen religieuze ordes en congregaties. De overige 15 pro cent betreft misbruik binnen bis dommen. Het meldpunt verwacht de officiële aanklachten in 2011 af te handelen. Gisteren was de laatste dag dat mensen hun melding konden doen bij de commissie-Deetman. De meeste aanklachten (dertien) gaan over het aartsbisdom Utrecht. Over het bisdom Den Bosch en Roermond kwamen er elk twaalf binnen. Over de Broe ders van Liefde, Broeders van Maastricht, franciscanen, Fraters van Tilburg, Fraters van Utrecht en de Salesianen van Don Bosco kwamen de meeste reacties bin nen, meer dan vijftig meldingen per orde of congregatie. Hulp 8c Recht heeft voor slachtof fers die dat op prijs stelden, juridi sche adviseurs aangesteld. In totaal zijn er nu twaalf juridische advi seurs in touw om bijvoorbeeld te helpen bij het opstellen van een klaagschrift. door Gerard den Elt Slanker, sneller en slim mer', zijn de trefwoorden die het CDA-Kamerlid Ger Koopmans gebruikt in zijn pleidooi tegen het ambtenarenap paraat. Gisteren bood hij minister Donner (Binnenlandse Zaken) 110 Aatjes aan met suggesties om te snoeien bij de overheid. „Verza meld in bijna 48 uur", zegt de Lim burger trots. Elke drie maanden wil hij van Donner horen hoe het staat met de liposuctie bij de departemen ten. Die moeten bij elkaar 1,6 mil jard euro besparen op hun ambte narenkorps. 'Hopeloze figuren' is de verzamel naam die vakbondsman Jan Wil lem Dieten gebruikt voor Kamerle den als Koopmans. De voorman van de ambtenarenvakbond Abva Kabo is het beu met allerlei popu listische voorstellen te worden ge confronteerd over het schrappen in de publieke diensten. „Het is stemmingmakerij van men sen die stoer willen doen zonder daar een zinnige bijdrage aan te le veren." In het debat over de rijksuitgaven stelt Koopmans dat de overheid 'geen automatiek' is. Alle ministe ries moeten zich conformeren aan een centraal overheidsbeleid als het gaat om bijvoorbeeld iet of drukkerijen. Sommige ministeries werken volgens hem wel samen, anderen juist niet. Dieten noemt de voorbeelden die Koopmans heeft genoemd over de spilzucht bij de ministeries, 'regel rechte apekool'. „Want zodra er er gens bedorven kip wordt ver kocht, rennen de Kamerleden naar de minister om hem ter ver antwoording te roepen, het liefst door het stellen van overbodige Ka mervragen." Dieten zegt wel andere bezuini gingsmogelijkheden te zien. Bij- zie onze website:binnenland Koopmans lichtte dinsdag bij Pauw&Witteman zijn idee toe voorbeeld door de gevangenisstraf fen te halveren. „Dat scheelt de helft van het gevangenispersoneel. Maar deze regering wil juist de straffen verzwaren. Dus zul je ook meer personeel en dus meer amb tenaren nodig hebben." AMSTERDAM - Kinderen die in het Emma Kinder ziekenhuis AMC zijn opgenomen zongen gisteren volop mee met het jeugdkoor Kinderen voor Kin deren dat speciaal voor hen naar het ziekenhuis was gekomen. Met het feestelijk optreden be sloot Nederlands oudste Ronald McDonald Huis de viering van zijn zilveren jubileum. Het Ronald McDonald Huis AMC in Amsterdam werd in 1985 geopend. foto Gerald van Daalen door Silvan Schoonhoven LEIDEN - De kans op leven in het heelal is veel groter dan gedacht, brengt Nasa vanavond naar bui ten. In een met arsenicum vergif tigd meer in Yosemite in de Vere nigde Staten zijn levende organis men gevonden. Als in zo'n vijandi ge omgeving leven mogelijk is, zijn voorheen als onleefbaar be schouwde planeten misschien toch bewoonbaar. Nasa presenteert de vondst in een persconferentie - rechtstreeks te volgen via internet - als een door braak. Maar wie hoopte dat de Amerikaanse ruimtevaartorganisa tie vanavond op de proppen zou komen met echte Marsbewoners, wordt teleurgesteld. Betekent het nieuws een weten schappelijke omwenteling of is het een pr-show ter ere van de Nasa? De Leidse sterrenkundige Vincent Icke wijst erop dat die organisatie moet vechten tegen heftige bezui nigingen en dus wel een succesje kan gebruiken. „Voor hun persaf deling is er geen mooiere publici teit denkbaar dan iets met buiten aards leven." Stel, ruimteleven wordt binnen kort wél gevonden. Voor sterren kundigen zou dat helemaal niet zo'n schok zijn, zegt Icke. Vrijwel iedere astrofysicus is er al van over tuigd dat er buitenaards leven be staat. „Wordt het gevonden, dan heeft dat geen enkele betekenis voor fundamentele vragen, bijvoor beeld over het begin van de kos mos." Voor circa anderhalf miljard aardbewoners zou het wel ingrij pende gevolgen hebben, zegt de as tronoom. Dat zijn de aanhangers van religies die de aarde als uniek bestempelen en de mens als kroon op de schepping. Eén bacterie op Mars betekent het einde van dat idee. „Ik verwacht niet dat ze hun wereldbeeld zullen bijstellen." Marsonderzoeker Jorge Vago acht de kans groot dat er ooit leven op de Rode Planeet (Mars) was. Vago is wetenschapper bij de Europese ruimtevaartorganisatie ESA in Noordwijk en zijn werk staat in het teken van de speurtocht naar leven op Mars. Het is ijzig koud op de buurpla- neet, maar vroeger was het kli maat vriendelijker. De omstandig-, heden waren goed voor het ont staan van leven. „Of leven zich ook daadwerkelijk heeft ontwik keld is vraag twee, maar de condi ties op de planeet leken in de eer ste half miljard jaar erg op die op de aarde. De atmosfeer was dikker en er was vloeibaar water." Dat er nü leven op het Marsopper vlakte bestaat, is volgens hem juist weer erg onwaarschijnlijk. Het is er te koud, er is sprake van dodelij ke straling en van agressieve chemi caliën. Als er leven bestaat, moet dat diep onder de-oppervlakte schuilen. De missie in 2016 waar Vago aan werkt is gericht op met haan. Dat gas kan een aanwijzing zijn voor leven, maar het kan net zo goed door levenloze processen in de Marskorst zijn uitgestoten. De sonde van ESA moet aan het methaan snuffelen. „Om te zien of we de handtekening van levende organismen kunnen herkennen." De Europese Zuidelijke Sterren wacht (ESO) maakte gisteren be kend dat er nieuwe aanwijzingen zijn dat een planeet buiten ons zonnestelsel water bevat. In de dampkring van de planeet GJ1214 b is stoom of dichte bewol king aangetroffen. De ontdekking verschijnt vandaag in het weten schappelijke tijdschrift Nature. Het is de eerste keer dat de atmosfeer van een zogeheten superaarde is geanalyseerd. Een superaarde is een planeet buiten ons zonnestel sel, die qua samenstelling lijkt op onze aarde, maar groter is. Vorig Vincent Icke jaar hadden de onderzoekers al be schreven dat G] 1214 b mogelijk voor driekwart is bedekt met wa ter en ijs. De planeet staat op veer tig lichtjaar afstand van de aarde, in het sterrenbeeld Slangen drager. Ondanks de aanwezigheid van wa ter lijkt de superaarde te warm voor leven zoals op aarde. O www.nasa.gov'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 6