Een eigen poolhal, daar droom ik van Nick van der Lijke aast op zege bij beloften Terneuzen In bijna elke kern in de streek wonen (oud-)sporters, bestuur ders, trainers of vrijwilligers die een verhaal waard zijn. In de ru briek 'Kriskras door Zeeuws- Vlaanderen' worden zij in de schijnwerpers gezet. Vandaag deel 30: Allan Frans. Poolbiljarten Smeets-Smabers stopt als hockeyinternational Tuitert ziet af van reis naar China Maldonado krijgt stoeltje Williams Wielrenner Astarloa twee jaar geschorst Evander Holyfield gaat weer boksen z 3«mmmassa, ivorbsxmsbr msxs esanoraa asm» door René van Stee TERNEUZEN - Als jong ventje ging Terneuzenaar Allan Frans bijna wekelijks met zijn vader Bert mee naar de poolhal in zijn toenmalige woonplaats Willemstad (Cura cao). Op een zeker moment nam hij zelf de keu ter hand. Het bleek het begin van een gezonde versla ving. „En nog steeds hoor. Voor een potje pool kunnen ze me al tijd wakker maken." Kom bij Allen Frans niet aanzet ten met de kreet dat pool slechts een cafésportje is. „Het is eerder een luxesport. Want je mag niet zo maar op een goed biljart spe len. De eigenaren zijn veel te bang dat je door het laken stoot. Heel lastig, want een eigen tafel is bijna niet te doen. Het duurt ook jaren voordat je een goed niveau haalt. En wat denk je van een goede keu? Dat stopt niet bij tweehon derd euro", vertelt hij vol verve. Frans had veel aanleg voor het spel. Op het eerste toernooi dat hij op zijn vijftiende bij de junioren speelde, behaalde hij meteen een tweede plaats. Een jaar later was hij de allerbeste van de A-, B- C-ei- landen in het 8- en 9-ball. „Het le verde me een uitnodiging op voor de Pan American Games. Die wa ren toevallig op Aruba. Ik haalde toen de vijfde plaats in het 9-ball." De koek was daarmee niet op, want bijna meteen daarop volgde het WK in Argentinië (9-ball), waar de havenwerker bij Verbrug- ge Terminals de laatste 32 haalde. Het 9-ball is Frans' favoriete onder deel. „Dat is het spel dat ik het eerst leerde." Hij vindt pool van al le biljartsoorten het meest dyna misch. „Driebanden is heel knap, maar voor mij iets te saai. Pool ver toont gelijkenissen met snooker: een safetyshot of potten, de boel openbreken. Echt heel interessant allemaal." Op de Antillen kon Frans goed leven van het poolen. Hij speelde bij de Maishi Tigers, het succesrijkste en ook het best gesponsorde team op Curacao. De 31-jarige Terneuzenaar is nog altijd een bekende verschijning in de poolwereld. Met wereldtoppers zo als Niels Feyen, De Duitser Ralf 'Der Kaiser' Sauquet en de Filippi no Francisco Bustamante had hij in de loop der jaren veel contact. Na de verhuizing naar Nederland stond het poolen een poos op een laag pitje. Totdat Frans weer eens een biljartje legde in Pooltime in Terneuzen. Daar zagen ze het met een zitten in de boomlange Antilli aan. „Ik trad toe tot het team van Pooltime. Een mooie tijd waarin we het NK regionaal in Enschede wonnen en ook promoveerden naar de landelijke tweede divisie." Pooltime viel echter ten prooi aan de sloophamer, waarna het team uiteenviel. Aangezien Frans zich vanwege ploegendiensten moeilijk kon vrijmaken, ging hij indivi dueel spelen. „In huistoernooien en zo. Zo bleef ik toch nog op ni veau. Op het NK haalde ik twee jaar terug nog de kwartfinale. Het ZK ging toen jammer genoeg verlo ren. In de finale verloor ik met 11-7 van Jan Roskam." Tegenwoordig speelt Frans net over de grens in Assenede bij de Black Lions op het hoogste Bel gische niveau. Af en toe maakt hij ook zijn opwachting bij Cue Act ion in Vlissingen. Als hij meer tijd heeft, is het de bedoeling om indi vidueel aan de slag te gaan. „Om te zien of ik op een nog hoger ni veau kan komen. Dat is niet iets waar ik echt van droom, maar wat ik wel heel graag wil." Dromen doet hij van iets heel anders. „Een eigen poolhal. In Zeeuws-Vlaande- ren. Dat gaat misschien lukken. En daar droom ik heel vaak over." Allan Frans droomt van een eigen poolhal. foto Mark Neelemans Pool wordt gespeeld op een pool- tafel, waar in elke hoek en in het midden van de lange zijden een gat (pocket) zit. De ballen moeten in de pockets worden geschoten. Er zijn vier populaire spelvarianten. 8-ball wordt gespeeld met zestien ballen: één speelbal (de witte) en vijftien genummerde. De nummers één tot en met zeven zijn de hele ballen (solids), de nummers negen tot en met vijftien de halve (stripes). De zwarte bal is de 8-ball. De bedoeling is dat de ene speler de hele ballen wegspeelt en de an dere speler de halve ballen. De 8-ball wordt als laatste wegge speeld. Wie daarin slaagt, heeft ge wonnen. 9-ball wordt gespeeld met tien bal len: één speelbal (de witte) en ne gen gekleurde ballen,-de nummers één tot en met negen. De laagst ge nummerde bal moet altijd als eer ste worden geraakt. De speler hoeft geen pocket te nomineren. Wie de 9-ball correct pot, wint. 10-ball: hetzelfde als 9-ball, maar dan met tien ballen. Straight-pool wordt gespeeld met zestien ballen, één speelbal en vijf tien gekleurde. Het doel is zoveel mogelijk ballen te potten. Elke pot is één punt waard. Er wordt ge speeld tot een vooraf afgesproken puntenaantal. door Koen de Vries KAATSHEUVEL - Nick van der Lijke wil maar één ding: profwielrenner worden. De negentienjarige inwo ner van Middelburg is al aardig op weg. Gisteren was de parttime fiet senmaker (zestien uur per week) voor het tweede jaar van de partij bij de presentatie van de Continen tale ploeg van Rabo, de kweekvij ver voor het profteam. Van der Lijke debuteerde vorig jaar voor de belofteformatie en deed dat naar behoren. De ploeg leiders Arthur van Dongen en Piet Kuijs waren tevreden en dus mocht hij blijven. „De doelstelling is om jongens af te leveren bij het profteam, maar dat lukt lang niet altijd. We moeten heel vaak vertel len dat het niet goed genoeg was", aldus Kuijs tijdens de ploegenpre- sentatie in De Efteling bij Kaats heuvel. Van der Lijke: „Wedstrij den gewonnen heb ik niet, maar ik ben toch tevreden. Vooral om dat ik heel constant gepresteerd heb. Maar ik heb er niet alles uit kunnen halen. Ik heb vaak moe ten werken voor de ploeg en heb ook een paar keer pech gehad." Zijn beste prestatie leverde Van der Lijke al vroeg in het seizoen. In de achtste etappe van de Ronde van Normandië werd hij vierde. „Ik ken mijn programma nog niet, maar ik zou graag weer naar Nor mandië willen. Dat is een etappe koers die mij ligt." Het eerste doel van Van der Lijke is om dit jaar een koers te winnen. „Dat kan overal zijn", denkt hij. „Ik kan overal uit de voeten. Ik kan goed aankomen, voel me lek ker in waaierkoersen en kan aardig omhoog, in de bergen en de heu vels." NIEUWEGEIN Hockeyster Minke Smeets-Smabers stopt per direct als international van Oranje. De Nederlandse record international houdt het voor ge zien omdat ze zwanger is. Smeets-Smabers speelde 312 inter lands en maakte daarin 23 doelpun ten. Ze is de enige international met meer dan driehonderd inter lands achter haar naam. HOLTEN Schaatser Mark Tuitert komt dit weekeinde niet in actie bij de we reldbekerwedstrijden in Chang chun. De olympisch kampioen op de 1500 meter heeft last van een rugblessure. Afgelopen weekeinde, bij de World Cup in Hamar, meld de Tuitert al pijn te voelen. Giste ren hakte hij de knoop door. „Rug blessure is niet ernstig, herstel kost alleen wat tijd", twitterde Tuitert. GROVE De Venezolaanse autocoureur Pas tor Maldonado krijgt het tweede stoeltje bij de Formule i-renstal van Williams. Hij wordt volgend seizoen teamgenoot van de Brazili aan Rubens Barrichello, meldde de Britse renstal gisteren. De 25-jarige Maldonado won dit jaar met overmacht het kampioen schap in de talentklasse GP2. AIGLE De Spaanse wielrenner Igor Astar loa is voor twee jaar geschorst. Dat maakte de internationale wieleru- nie UCI gisteren bekend. De 34-jari- ge Astarloa, in 2003 wereldkampi oen op de weg, heeft volgens de UCI de dopingregels overtreden, omdat de bloedwaarden in zijn bio logische paspoort afwijkende waar den vertoonden. Hij heeft inmid dels zijn carrière beëindigd. UIT VOLLEYBAL Bedrijfscompetitie Cadzand. A-poule: Hoge Springer-The Frogs 2-1, YVC 1-YVC 2 2-1. Stand: 1. The Frogs 8,5-3, 2. YVC 1 4-7, 3. Hoge Springer 4-5, 4. YVC 2 4-3,5. B-poule: DSV-VCC 0-3, Van Brug-YVC 1,5-1,5, Klaver/De Knockaerthof-YVC 1-2. Stand: 1. Van Brug 5-10, 2. YVC 3 5-10, 3. Klaver/De Knockaerthof 5-9,5, 4. VCG 2-4,5, 5. DSV1-2. voor meer uitslagen zie www.pzc.nl KOPENHAGEN Voormalig wereldkampioen bok sen Evander Holyfield stapt op 48-jarige leeftijd weer de ring in. De Amerikaanse zwaargewicht strijdt op 4 maart 2011 tegen de 45-jarige Deen Brian Nielsen. Het gevecht wordt in Kopenhagen afge werkt. Holyfield kwam op 10 april voor het laatst in actie, toen hij op punten van de Zuid-Afrikaan Francois Botha won.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 56