201 zeeland Je ziet er niks van, maar het zit er wél Oppositie wil dat Sluis nog meer gaat strooien OPUS INGREDIENTS Jong bedrijf in Kapellebrug verhandelt natuurlijke toevoegingen voor veevoer, voedsel en biologische Am niAway ManourM Ondernemers in Hoek slaan handen ineen donderdag 2 december 2010 door Sheila van Doorsselaer Erwin de Block is met Opus Ingredients in een gat in de markt gespron gen. Drie jaar geleden be gon hij vanaf zijn zolder kamer in Clinge de im- en export van natuurlijke voer- en voedselad- ditieven en biologische water- en mestreiniging. Inmiddels heeft hij zes medewerkers in dienst en be stiert het bedrijf de Europese markt vanuit een pand in Kapel lebrug. Onder regie van Opus Ingredients worden in China puur natuurlijke additieven voor veevoeder ge maakt, zoals enzymen, plantenex tracten en aminozuren. Deze toe voegingen in poedervorm bevorde ren de groei, gezondheid en het welbevinden van vee en gevogelte. Voor de menselijke consumptie verhandelt Opus Ingredients even als enzymen, aminozuren en groe ne thee-extracten ook natuurlijke vitamines en citroenzuur. Deze worden met name afgenomen door bedrijven die de additieven toevoegen aan kant- en klare broodmixen voor bakkerijen. De kans is zodoende aanwezig dat we, zonder het te weten, wat heb ben gegeten met ingrediënten die Apetrots zijn Pascal de Jong (verkoper), Sarah Rottier (logistiek medewerker) en Erwin de Block (directeur) op hun splinternieuwe vrachtwagen, die de bestellingen door Europa vervoert. Drie van de succesformules die Opus Ingredients uit Kapellebrug in het as sortiment heeft. fotografie Peter Nicolai afkomstig zijn van Opus. De Block: „Je ziet er niks van, maar het zit er wél in!" Ook verhandelt Opus producten voor een puur natuurlijke water zuivering. De producten komen uit de Verenigde Staten en Opus heeft het exclusieve recht vergaard om ze te verkopen in Europa. „Je kunt het gewoon toevoegen aan bijvoorbeeld je groene, stinkende vijver, zonder de vissen of eenden te moeten vangen. Binnen enkele weken is de vijver weer helemaal gezond", zegt De Block. Opus ge bruikte de vijver op het Sterreter- rein in Clinge als proefproject. „Die vijver leek wel erwtensoep hoek - Hoek heeft voor een dorp met ruim 3100 inwoners nog een behoorlijk winkelbestand. Onder nemers in Hoek willen dat graag zo houden en hebben daarom na een jarenlange radiostilte de krach ten gebundeld in een nieuwe vere niging. De vereniging, die al meer twintig leden telt, gaat de gezamenlijke be langen behartigen en wil een aan spreekpunt zijn voor overheden, instellingen en andere organisa ties. Ook wil ze een bijdrage leve ren aan activiteiten in Hoek. Het dorp Hoek heeft aardig wat te bieden, vinden de ondernemers, vanwege de gunstige ligging aan doorgaande wegen, het landelijke karakter en de nabijheid van Ter- neuzen. Horeca en winkeliers in Hoek timmeren deze maand al vast aan de weg met een kanskaar tenactie voor winkelend publiek. en na twee maanden met onze producten was het water weer hel der, waren de waterwaarden op peil en was de hoeveelheid slib op de bodem gereduceerd met tien centimeter, en dat zonder dure baggerwerkzaamheden. De slib- laag slinkt vervolgens nog verder. De omwonenden hebben nu weer een vijver die niet stinkt en er mooi uitziet." Het project bij De Sterre heeft Opus kostenloos uitge voerd. Ook andere organische pro ducten, zoals olie, kunnen Opus' producten te lijf gaan. De Block (42) zat jaren in de logis tiek en kreeg op een gegeven mo ment oog voor zaken waar vraag naar was, maar die bedrijven lie ten liggen. „Duurzaamheid, na tuurlijke producten die werken, daar was vraag naar. Maar de mees te bedrijven gaan liever voor het snelle geld." De Block besloot het over een andere boeg te gooien. Hij investeerde tijd. Tijd met wach ten tot innovatieve biologische pro ducten goedgekeurd werden om op de markt te komen. Daar gaan jaren aan vooraf. Met twee van zulke producten be gint Opus nu naam te maken; Am- moniAway en ManourMix. Het zijn biologische producten die in stallen op verse mest worden ge sproeid. Vervolgens zorgen de be- door René Hoonhorst sluis - Sluis moet alle stadjes, dor pen en buurtschappen voorzien van een of meer kisten strooizout. Ook moeten burgers weer gratis strooizout op kunnen halen bij een van de vier gemeentelijke werkplaatsen. De oppositie lanceert komende raadsvergadering een motie met die strekking. Lijst Babijn, Nieuw Gemeentebelang en Helder Zeeuws stellen dat al veel ongeluk jes plaatsvonden door 'slecht schoonmaken van trottoirs en ach terpaden'. Vooral ouderen zijn de dupe. Aangezien veiligheid van inwo ners een kerntaak is, moet Sluis ac tie ondernemen. Ook al om de leefbaarheid in de winter op peil te houden. De oppositiepartijen hoorden veel burgers klagen over het strooibe- leid. Nieuw Gemeentebelang ving op dat in sommige plaatsen en straten, in tegenstelling tot voor gaande jaren, niet is gestrooid. Een woordvoerster van de gemeen te betoogt echter dat het gemeente lijk strooibeleid niet is gewijzigd. Inwoners kunnen op de gemeente lijke website precies zien in welke straten wordt gestrooid. De hoofd wegen om (en soms door) dorpen en stadjes worden preventief ge strooid, in grotere en bredere stra ten rijdt een vrachtwagen en in kleinere woonstraten en op fietspa den langs grotere wegen komen kleinere strooiwagentjes langs. Wethouder Jan Schaalje zal het Sluise strooibeleid woensdag 8 de cember tijdens de vergadering van de commissie ruimte nog eens uit de doeken doen en op verdere vra gen ingaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 52