'Geen blijvende gezondheidsschade door Thermphos' 23 niet meer nodig Kabinet grijpt niet in bij Thermphos Niet meer geld VWS voor Giro donderdag 2 december 2010 Volg de PZC op Twitter: www.twitter.com/pzcredactie realistisch mogelijk kunt tekenen met de Nintendo DS. foto Willem Mieras leuk onderwerp, want ik hou van moeilijke dingen. Ik vind tekenen met de DS heel leuk, maar op een gewoon blaadje gaat het ook heel goed." Ze peinst even. „De tekenin gen op de DS kan je niet meene men. Dat is niet handig als je 'm cadeau wil geven aan iemand." Ze heeft een Nintendo voor Sinter klaas gevraagd. „Maar ik denk niet dat ik er één krijg. Ze zijn namelijk best wel duur." Rajacenna van Dam Rajacenna van Dam (17) begon ruim een jaar geleden met tekenen na een vakantie in Italië. Ze zag daar een straattekenaar en wilde zijn voorbeeld volgen. Ze werd in een mum van tijd be kend, met tekeningen van be roemdheden, terwijl ze nooit een tekenopleiding gevolgd heeft. Begin dit jaar werd ze opgenomen in het Amerikaanse kunstboek Amazing Pencil Portraits 2, met potlood- en portrettekeningen van internationale tekenartiesten. door Nadia Berkelder nieuwdorp - De uitstoot van fos- forfabriek Thermphos in Vlissin- gen-Oost levert geen blijvende schade op voor de gezondheid. Dat is de conclusie van een toxico loog die door het bedrijf is inge huurd om de gezondheidseffecten te bepalen. Hij presenteerde zijn bevindingen gisteravond tijdens een informatiebijeenkomst in Nieuwdorp. De norm van 0,1 nanogram die landelijk geldt, is 'leuk voor de handhavers van vergunningen', zei [oost van Rooij van Caesar Con sult. „Dat Thermphos daar over heen gaat, is jammer, maar dat zegt weinig over de gezondheidsef fecten." Volgens Van Rooij leidt de uitstoot door Thermphos 'niet of nauwelijks' tot verhoging ten op zichte van de normale blootstel ling in Nederland. „Dioxine is net als cadmium een hele gevaarlijke stof, maar het risico is niet hoog, omdat de blootstelling beperkt is." Van Rooij is bij zijn berekeningen uitgegaan van een uitstoot van 0,4 nanogram dioxine per kubieke me ter rookgas, de hoeveelheid die de provincie wil toestaan. Uit metin gen van de provincie blijkt dat het bedrijf die norm vaak niet haalt. De meest recente meting gaf een uitstoot van 1,2 nanogram aan. Het bedrijf heeft afgelopen tijd ge middeld 1,5 uitgestoten, met uit schieters tot ruim 8 nanogram. Ook voor wat cadmium betreft le vert Thermphos geen extra gevaar op, volgens de toxicoloog. Elke Ne derlander krijgt tot 32 procent van de maximale hoeveelheid cad mium binnen. De uitstoot van Thermphos voegt daar nog eens drie procent aan toe, zie Van Rooij. „En alleen in het worst case scenario én als mensen elke dag een halve krop sla eten en die niet wassen." Toch zijn er wel degelijk effecten, zei Van Rooij, maar die zijn vooral schadelijk op korte termijn. En dat weten de bewoners van Nieuw dorp natuurlijk ook: mensen heb ben last van irritatie van de lucht wegen en van prikkende ogen. Dat komt door stikstofoxide, vertelde Van Rooij. Volgens zijn berekenin gen ligt de uitstoot van die stof bo ven de hoeveelheid die als gezond wordt beschouwd. Daar komt nog bij dat ook fosforpentoxide en fos- fine irritatie aan de luchtwegen veroorzaken. En ook die stoffen zit ten in die wolk, maar in lagere con centraties. „Onder de norm", vol gens Van Rooij. „Maar het zijn componenten die erbij komen." Directeur Rob de Ruiter legde uit dat het zijn bedrijf ernst is de uit stoot terug te dringen. Het bedrijf wil begin volgend jaar de uitstoot van zware metalen met negentig procent terugbrengen. „Er is ons veel aan gelegen dat project van de grond te krijgen. Dat het niet luk te, kwam door laag-bij-de-grondse problemen, bijvoorbeeld met een klep." Hij gaf toe dat het bedrijf misschien te laat is begonnen met het terugdringen van de uitstoot van dioxine. Thermphos heeft dat eerst geprobeerd door de grond stoffen aan te passen. Toen dat niet bleek te lukken, besloot men in april dit jaar een reinigingsinstal latie te bouwen. middelburg - Het ministerie van VWS heeft de gemeente Middel burg laten weten niet meer dan 250.000 euro subsidie te geven als bijdrage in de kosten van Gi ro-etappe Amsterdam-Middel burg, die in mei werd verreden. De drie Giro-gemeenten hadden elk op 667.000 euro gerekend om dat zij in de veronderstelling leef den dat VWS in totaal 2 miljoen over had voor het evenement. VWS ontkende die toezegging. SNEEUWFOTO'S Bekijk en vul het sneeuwalbum met uw foto's: Ga naar www.pzc.nl/foto en klik op Sneeuw 2010-2011 STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl 'Ik ben verbaasd dat de kinderen zó goed kunnen tekenen! Door de spelcomputer vinden ze het volgens mij straks ook leuker om met potlood te tekenen.' Rajacenna van Dam (17), tekentalent Uit een exploot van t-k-gerechtsdeur- waarder M. Weertman, d.d. 26 novem ber 2010 blijkt, dat t.v.v. Anthonie van der Weele, wonende te COLIJNS- PLAAT, alsmede Jacobus Maria Joannes Henricus Theelen, wonende te VLISSINGEN, aan patrick koomans, geboren 02-07-1974, zonder bekende woon- of verblijf plaats, is betekend het door de Voorzieningenrechter te Middelburg gewezen vonnis van 10 augustus 2010. Bij dit exploot, waarvan P. Koomans een afschrift kan krijgen op één van onderstaande adressen, is tevens bevel gedaan tot betaling van een som geld binnen twee dagen daarna. GGN Zeeland Dam 2 Westsingel 132 4331 GJ Middelburg 4461 DR Goes 0118-633008 0113-250925 door Jeffrey Kutterink den haag - Staatssecretaris loop Atsma (Milieu) ziet vooralsnog geen reden om de aangepaste ver gunning voor fosforproducent Thermphos te laten vernietigen door de Kroon. Wel moet 'de dioxi ne-uitstoot tot het minimum be perkt worden'. De Vrom-inspectie ziet daarop streng toe en grijpt in als Thermphos of Zeeland hun ver antwoordelijkheid niet nemen. De staatssecretaris antwoordt daar mee op Kamervragen van Groen- Links en het CDA. De wijzigings vergunning die er nu ligt maakt voor het bedrijf duidelijk waar het zich aan moet houden, aldus Ats ma. De aangepaste vergunning geeft 'een duidelijke basis om handhavend op te treden door de provincie Zeeland'. „De normen zijn voor een deel een opmaat naar een verdere aanscherping over enkele jaren. Het bedrijf zal dan aan de normen voor dioxi ne-uitstoot moeten voldoen." Ook zijn afspraken gemaakt om andere problemen zoals geurhin- der snel aan te pakken. Er is geen acuut gevaar voor de volksgezond heid, verzekert Atsma. Hij stelt dat voordracht voor vernietiging door de Kroon 'niet aan de orde is als er nog bezwaar of beroep tegen het besluit openstaat'. Atsma ziet geen reden om zelf aanvullend onder zoek te (laten) doen naar de ge zondheids- en milieu-effecten van de emissies van Thermphos. „Er is door Gedeputeerde Staten aan Pro vinciale Staten toegezegd dat een nader te bepalen gezondheidson derzoek in overleg met betrokken gemeenten, RIVM en GGD zal worden uitgevoerd." Hij wijst er op dat in opdracht van de Vrom-inspectie en de provincie diverse onderzoeken zijn uitge voerd naar de effecten op omwo nenden en milieu.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 25