De inbreker van weleer geeft les vandaag Babbeltrucs zijn ook op internet een beproefde manier om geld af te troggelen Babbeltrucs op internet donderdag 2 december 2010 Uil OllCllt van mensen- Handelen op online veilingsites als Marktplaats of Speurders heeft een risico. Eerste hulp bij oplichting op zie: Uitgelicht op onze website Inbreken bij ouderen was voor hem 'genieten' „De siera den lagen standaard op een 'goede verstopplek' in het nachtkastje of de badkamer. Een andere vindplaats was onder de matras, waar altijd wel een enve lop met geld voor me klaar lag. Dat schoot op: binnen vijf minu ten stond ik weer buiten." Een kale kop, een lichtgetinte huid en donkere kleren. Op het eerste gezicht lijkt hij geen lieverdje, maar hij heeft al een heel ander ui terlijk dan ruim tien jaar geleden, toen Evert Jansen (48) in een af- kickkliniek belandde na vijftien jaar heroïneverslaving. Hij werd ontslagen uit de kliniek in Eelde en begon zijn nieuwe leven. „Ik ging een andere kant op, in je oude vertrouwde omgeving val je zo weer terug in oude gewoontes." Jansen, bekend van het televisie programma De inbreker, geeft nu al een jaar of tien voorlichting, de laatste zes jaar in samenwerking met de Stichting Veiligheid en Pre ventie uit Zwolle. Aan scholieren, zodat ze niet gaan doen wat hij deed, aan woningbezitters, die veel beter op hun huis moeten pas sen, en ouderen, die te gemakke lijk slachtoffer zijn. „Ik kan mensen wakker maken. Verandering van gedrag, daar gaat het om. Mijn boodschap: maak het de inbreker of de oplichter niet gemakkelijk en reagéér. Als er wat gebeurd is, wordt tegenwoor dig altijd naar de ander gewezen, met smoesjes als 'de politie was te laat' of'de woningbouwcorpora ties heeft slecht hang- en sluit werk geleverd'. Of mensen zien iets verdachts, maar bellen de poli tie niet. Als drie deuren verderop is ingebroken, roepen ze: 'Ooh, twee dagen geleden heb ik inder daad iets gezien'." Jansen weet waar hij het over heeft: in totaal zat hij een kleine vier jaar in de gevangenis. Jansen pleegde vooral inbraken - in ander halve minuut was hij binnen ('maar ik ben nooit op heterdaad betrapt'). De spullen die hij dan buitmaakte, sieraden, apparatuur, antieke klok ken, verkocht hij op straat. Zijn ge reedschap: een koevoet, drie schroevendraaiers en een bahco. „Ik had m'n werkwijze, ik ging al leen naar binnen als er niemand thuis was." Als Jansen het zaaltje binnenstapt waar hij voorlichting gaat geven, kijken zijn toehoorders hem wan trouwend aan. „Ze verwachten een slechte, ge vaarlijke man. Ik voel het als er in braakslachtoffers in de zaal zitten, dat vind ik moeilijk. Maar ik moet mijn boodschap verkondigen. Het gaat niet om stoer of macho, het gaat niet om mij. Sommigen zeg gen: ik had een hekel aan je toen je binnenkwam, maar nu heb ik een ander beeld. Dat doet me goed." Ex-inbreker Evert Jansen geeft tips. foto Le Giesen Tips Doe nooit zomaar de deur open. Kijk door het raam of de deur spion of gebruik de intercom. Vraag wie de persoon is en wat hij of zij komt doen, vraag om een le gitimatie. Wees bedacht op zielige praatjes of smoezen die oplichters gebrui ken om binnen te komen. Geef nooit je bankpas en/of pinco de af. Blokkeer direct je bankpas als je bent bestolen of opgelicht. Afspraak aan huis: zorg dat er ook een bekende aanwezig is. Personeel van bijvoorbeeld bank of thuiszorg komt nooit onaangekon digd langs. De meeste bedrijven sturen vooraf een brief met daarin een bezoekda- tum. Laat een kierstandhouder plaatsen, die de deur op een kier houdt tij dens een gesprek. Vertrouwt u het niet? Bel dan de politie (0900-8844 of in noodgeval len 112). Bron: Politie Amsterdam-Amstelland foto Hollandse Hoogte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11