'Een hond die nooit luistert' 9 Band China met regime N-Korea onder druk Leger VS heeft geen probleem met homo Bondgenoot China komt telkens voor verrassingen te staan met Noord-Korea. Steeds vaker wordt gehoord dat de zuiderbuur niet meer van belang is voor Peking. woensdag 1 december 2010 NOORD-KOREA De moeilijke relatie tussen Peking en Pyongyang blijkt onder meer uit Amerikaanse documenten die, net als duizenden andere stukken, zijn uitgelekt via Wikileaks. SEOUL - Noord-Korea lijkt niet lan ger te kunnen rekenen op onvoor waardelijke steun van grootmacht China. De twee buren zijn al jaren trouwe bondgenoten, maar in uit gelekte Amerikaanse overheidsdo cumenten staan uitspraken die de ze band in twijfel trekken. Zo verwijt de Chinese onderminis ter van Buitenlandse Zaken He Ya- fei de Noord-Koreaanse leiders 'zich als een verwend kind te ge dragen'. He zei dat in 2009 na een aantal rakettesten van Noord-Ko rea, zo bleek uit de documenten die klokkenluiderssite WikiLeaks openbaar heeft gemaakt. De opvallendste uitspraken gaan over de hereniging van de twee Ko rea's, die al sinds de jaren vijftig of ficieel met elkaar in oorlog zijn. Hoge functionarissen uit Peking zouden gezegd hebben dat de jon gere generatie leiders best kan le ven met één Korea, zolang dat geen bedreiging vormt voor de Volksrepubliek. China zou weinig belang hechten aan Noord-Korea als bufferzone en geeft de voor keur aan een verenigd Korea, dat vanuit Seoul wordt geleid. China maakt zich ernstige zorgen over de nucleaire ambities van Noord-Korea. Nu de spanningen met Zuid-Korea weer zijn opgelo pen, lijkt de maat voor China vol. Topfunctionaris Dai Bingguo zal mogelijk vandaag naar Pyongyang reizen om de laatste ontwikkelin gen te bespreken. Noord-Korea gooide gisteren nog wat olie op het vuur door te zeggen dat er dui zenden centrifuges in werking zijn voor het verrijken van uranium om kernenergie op te wekken. door onze correspondent Remko Tanis De tijd dat Peking en Pyongyang als commu nistische wapenbroe ders naast elkaar ston den, is lang voorbij. Daar heeft Pyongyang het zelf naar gemaakt. De afgelopen jaren is China meer malen in verlegenheid gebracht, doordat de Noord-Koreaanse lei der Kim Jong-il z'n eigen gang ging. Het lijkt alsof Peking inmid dels net zo weinig kennis van of in vloed op de acties van Noord-Ko rea heeft, als welk ander land ook. Ondanks openlijk en hard Chi nees protest, ging Kim long-il in 2006 en 2009 gewoon door met het testen van kernraketten. De aanval van vorige week op een Zuid-Koreaans eiland kwam voor China als een volslagen en onge wenste verrassing. Dat gold ook voor de torpedo, waarmee Noord-Korea in maart een zuide lijk marinefregat tot zinken bracht. Het toonaangevende Chinese weekblad Caijing is deze week glas helder. Het noemt het regime van Kim Jong-il een hond die al meer dere keren goede bekenden van het baasje China heeft gebeten. „Als een hond iemand bijt, moet het baasje het dier straffen", schrijft het blad. „Waarom blijven we de hond voeren? Het is niet meer in het belang van China om een schurkenstaat als Noord-Korea te steunen." Op Chinese websites vragen men sen zich af waarom Peking het regi me van Kim |ong-il blijft bescher men. Of, zoals Chinese functiona rissen het zouden hebben gezegd volgens de naar website Wiki Leaks gelekte documenten: „De strategische en economische belan gen van China liggen tegenwoor- Middelbare scholieren in Seoul oefenden gisteren met gasmaskers voor het geval Zuid-Korea wordt aangevallen met chemische wapens. foto Ahn Young-joon/AP dig bij Zuid-Korea, de VS en Ja pan. Niet bij Noord-Korea." Het veelgehoorde argument dat Noord-Korea een ideale buffer staat is tussen China en het kapita listische Zuid-Korea, gaat ook niet meer op. Zuid-Korea is, net als de VS en Japan, allang niet meer de grote vijand van decennia geleden. Een buffer is minder nodig, zeker als die vooral problemen oplevert. Als China daadwerkelijk de han den van Pyongyang aftrekt, komt een hereniging van het Koreaans schiereiland een stuk dichterbij. Zuid-Korea bereidt zich daar op voor, onder meer via het twaalf jaar oude ministerie van Hereni ging- Daadwerkelijke integratie zal veel offers vragen van het rijke Zuiden. Het Noorden, zo wordt via de staatspropaganda voortdurend on derstreept, blijft voorlopig rekenen op de herovering van het Zuiden en de vernietiging van de 'verra ders', zoals het de leiders in het Zuiden noemt. Peking snapt dat het eigenbelang ligt bij de economische kansen die een verenigd Korea onder leiding van Seoul biedt. Maar als er iets is wat de Chinese overheid vreest, is het snelle, onverwachte verande ring. Als Noord-Korea omvalt, is China bang te worden opgezadeld met miljoenen straatarme vluchte lingen. Daarnaast zit Peking er niet op te wachten dat de 28.000 Ame rikaanse soldaten die nu in Zuid-Korea zijn gelegerd, straks aan de grens tussen China en een verenigd Korea staan. Het zal lang duren, maar zodra Pe king goede afspraken kan maken, moet Kim Jong-il erop rekenen dat het laatste uur heeft geslagen voor de relatie met de enige bond genoot. „We hebben geen rothond meer nodig", schrijft Caijing, „ze ker geen hond die nooit luistert." NEW YORK - Openlijk homoseksue le militairen vormen slechts een klein risico voor de werkwijze van Amerikaanse troepen en de bereid heid voor elkaar door het vuur te gaan. Dat is de conclusie van een gisteren gepubliceerd rapport van het Amerikaanse ministerie van Defensie. Het Pentagon zal naar verwachting pleiten vóór het op heffen van de oude ban op ho mo's en lesbiennes in het leger. Voor het rapport stuurde het Pen tagon enquêtes naar 400.000 man schappen. Slechts 28 procent stuur de de vragenlijst ingevuld terug. Van de militairen die reageerden, vindt 70 procent het geen pro bleem als het huidige, omstreden beleid wordt teruggedraaid. Deze militairen denken dat het nauwe lijks effect heeft op hun eenheid. Volgens het huidige beleid mogen homoseksuelen alleen als militair werken wanneer zij hun geaard heid geheim houden. Militairen mogen ook niet naar eikaars seksu ele voorkeur vragen. Dit beleid staat bekend als 'don't ask, don't teil'. Militairen die zich er niet aan houden, kunnen ontslag krijgen. Van de militairen die de vragen lijst terugstuurden, zei 69 procent te maken te hebben gehad met een collega van wie zij vermoed den dat hij of zij homoseksueel was. Dit beïnvloedde hun werk echter niet, lieten ze het ministerie van Defensie weten. De opheffing van de ban op homoseksuele mili tairen zou wellicht tijdelijk voor enige onrust kunnen zorgen, con cludeert het rapport. Met name bij de Amerikaanse mariniers. Van de geënquêteerde mariniers voorspel de 40 tot 60 procent een negatieve reactie op het toelaten van homo's en lesbiennes. www.swiss sense.ni Middelburg: Mortiereboulevard 18a, tel: (0118) 60 65 94 Dij aankoop van een boxspring vanaf 2500, m u.v. acliemodellen Zolang de voorraad strekt. Prijswijzigingen er. KOOPZONDAG 5 DECEMBER VAN 11.00 TOT 17,00 UUR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9