Stralingslek wellicht bron kankergevallen 'LASTMINUTE 8| litenland www.corendon.nl of 023-75106 06® Corendon W: Wjfc €199 Aanklagers eisen Tientallen doden na levenslang Videla regenval Marokko RADIOACTIEF AFVAL Inwoners Duitse regio vaak getroffen Chinese kleuter uit wasmachine bevrij'd Royal mikt weer op presidentschap Grieken door staking verstoken van nieuws Heesters stopt na 90 j'aar met roken NOG LEKKER EEN WEEKJE NAAR DE WINTERZON €298 €349 CORDOBA RABAT woensdag 1 december 2010 In het gebied Asse hebben veel mensen leukemie en schildklierkanker. Vraag van de inwoners is of dat komt door de straling van nabijge legen radioactief afval. door onze correspondent Oene van der Wal Vlakbij een Noord-Duitse opslag voor kernafval blijken aanzienlijk meer mensen kanker te heb ben dan elders. Volgens onderzoek in Neder-Saksen kregen tussen 2002 en 2009 in het heuvelgebied Asse twaalf mannen leukemie. Dat is meer dan twee keer zoveel als ge middeld. Tien vrouwen kregen schildklierkanker, driemaal zoveel als gemiddeld. In het gebied ligt radioactief afval in de zoutmijn Asse II. De SPD wil een uitgebreid onderzoek. De Groenen willen van de regering de garantie dat de kankergevallen niet te maken hebben met het kernaf- NEDER- Hamburg LAND Asse jij - Berlijn z DUITSLAND Frankfurt LUX. mm TSJECHIË OOSTENRIJK ZWITSERLAND infographic: CR val. Op veel huizen in de regio prijkt ondertussen een houten ge le 'A' met de tekst 'aufpASSEn.' Au to's hebben stickers met de 'As- se-A'. In de mijn liggen 126.000 va ten met laag- en middelradioactief afval. Onduidelijk is of er ook hoogradioactief materiaal aanwe zig is. De mijn vertoont lekken en scheuren, en wordt waarschijnlijk ontruimd en gesaneerd. Kosten: vier miljard euro. De hamvraag is of de ziektegeval len door straling van het afval ko men. De artsenorganisatie IPPNW in Berlijn, zegt ja. Als dat inder daad zo is dan wacht mogelijk een uittocht van bewoners. Sommigen hebben hun vertrek al aangekon digd. Er zijn ook andere gebieden waar vormen van kanker vaker voorkomen dan gemiddeld. Om roep NDR, die het nieuws over As se bracht, stelt dat niet is aange toond dat er een oorzakelijk ver band is met het kernafval, maar dat dat ook niet is weerlegd. Deskundigen betwijfelen echter of er een relatie is. „Als er er drie keer zoveel gevallen van schildkier- kanker zijn, moet er zoveel radioac tief jodium zijn vrijgekomen dat de meetapparatuur alarm had ge slagen", meent stralingsbioloog Wolfgang-Ulrich Müller. Volgens het Bundesamt für Strahlenschutz zijn er alleen al in 2009 meer dan zeshonderd metingen geweest van radioactiviteit in het gebied. Con clusie: „Voor de werknemers noch voor de omwonenden gaat enig ge vaar uit." Gisteren zijn deskundi gen begonnen de raadselachtige ziektecijfers te onderzoeken. O zie onze website:buitenland Fotoserie van de mijn: de ton nen rollen de schacht in Aanklagers hebben gisteren in Ar gentinië een levenslange celstraf geëist tegen oud-dictator Jorge Vi dela (85). Hij staat terecht wegens de moord op 32 politieke gevange nen in 1976. Videla zei ter zitting verantwoordelijk te zijn voor de da den onder zijn leiding, maar hij weigerde de bevoegdheid van de ci viele rechtbank te erkennen. Een Chinese kleuter is door red dingswerkers met een slijptol uit een wasmachine bevrijd. De dreu mes speelde verstoppertje in het apparaat en kon er niet meer uit De brandweer werd ingeschakeld om de 3-jarige Chaofan te bevrij den. Eerst werd de machine uit el kaar gehaald, daarna werd de trom mel opengezaagd met een slijptol. Door een 24-uursstaking van jour nalisten zijn Grieken gisteren ver stoken gebleven van nieuws. Radio en tv zonden geen nieuwsprogram ma's uit, websites werden niet ver verst en er werden geen kranten ge maakt voor vandaag. Vakbonden ei sen betere arbeidsomstandigheden en protesteren tegen hervormin gen van de arbeidsmarkt. In Marokko zijn ruim dertig doden gevallen na hevige regenval. Bij een ongeval met een bus die een ra vijn in reed en werd meegesleurd door het woeste water, vielen 24 slachtofFers. Drie mensen in Kheni- fra kwamen om, toen hun huis werd weggespoeld. In Noord-Ma- rokko verdronk een man in een ri vier. Zes anderen worden vermist. Ségolène Royal van de Franse Socia listische Partij geeft haar ambitie om president te worden niet op. Zij kondigde gisteren aan in 2012 een gooi naar de presidentsnomi natie van haar partij te doen, on danks haar nederlaag in 2007 tegen Nicolas Sarkozy. De 57-jarige Royal verloor in 2008 de strijd om het partijleiderschap bij de socialisten. De in Amersfoort geboren zanger en acteur Johannes Heesters is ge stopt met roken. Hij heeft dat ge daan 'uit liefde voor mijn prachtige vrouw'. Dat heeft hij laten weten in een interview met het Duitse weekblad Bunte. Heesters wordt zondag 107. Hij stak zijn eerste siga ret op in 1919, een jaar na het einde van de Eerste Wereldoorlog. PEKING PARIJS ATHENE BERLIJN Turkije Kemer Fame Residence Kemer All Inclusive Prijzen zijn gebaseerd op 2 pers. bezetting voor 8 dagen exclusief evt. weekend-, vakantie-, charter-, kerst-, of nieuwjaarstoeslag. Druk- en zetfouten voorbehouden. Ultra All Inclusive Half Pension VLIEGVAKANTI ES Turkije Bodrum Parkim Ayaz 8 dagen, logies ontbijt vertrek 3 t/m 10 december vertrek 17 t/m 31 december €299 op zoover: 8 3 2 restaurants 3 bars diverse winkeltjes wireless internet •Spa b Beauty center kamers met balkon I» verwarmd binnenbad familie quad kamers 3/12 t/m 10/12 11/12 t/m 16/12 17/12 t/m 31/12 2 pers. kamer €2491 2 pers. kamer €249 2 pers. kamer €369 I I a wee* €99 Extra week €195 Extra week €99 I I :rs loeslag€9 11 pers toeslag €9 lpers toeslag €9 Turkije Antalya 7 /l n Saturn Palace €ó4y 8 dagen, all inclusive vertrek vanaf Amsterdam vertrek 3 t/m 10 december Eindhoven vertrek 17 t/m 31 december €439 Turkije/Antalya /ZlACi WOWTopkapi Palace ^.Ó4y 8 dagen, max all inclusive vertrek vanaf Amsterdam vertrek 3 t/m 10 december Eindhoven vertrek 17 t/m 23 december €439 I Turkije Marmaris Grand Ideal Premium I Grand Ideal Premium is een prachtig hotel met I een schitterend zwembad. Het hotel heeft een I uitstekende ligging in de bruisende omgeving van I de badplaats Marmaris. Dit maakt het een I kleurrijke vakantie hotspot voor iedereen Voor de I kinderen is er een apart kinderzwembad en een I speeltuintje Grand Ideal Premium ligt op korte I loopafstand van het strand (ca. 200m) en op 2km I van het centrum en de jachthaven van Marmaris Fame Residence is een begnp in Kemer en inmiddels ook m Nederland. Dit All Inclusive hotel heeft een gunstige ligging. Gelijk aan het strand en enkele minuten verwijderd van het centrum van Kemer. Ook de haven en een gezellige boulevard zijn op loopafstand Kortom een ideaal hotel voor liefhebbers van wandelen, winkels en vertier, maar bent u een zonaanbidder dan bent u in Fame Residence ook aan het juiste adres! vertrek vanaf Amsterdam Eindhoven Turkije Kusadasi va. Sealight Resort €299 8 dagen, limited all inclusive vertrek vanaf vertrek 3 t/m 10 december Amsterdam vertrek 17 t/m 31 december €399 v.a. vertrek vanaf Amsterdam Eindhoven €549 •op zoover: 8 8 •a la carte restaurant aan de boulevard fitness ruimte Spa Wellness loopafstand centrum populair hotel gratis draadloze internet 3/12 t/m 16/12 J 2 pers. kamer €298 Extra week €149 1 pers. toeslag €9 Turkije Antalya Miracle Resort Miracle Resort, de naam zegt het al. een wonder1 Luxe en ruime kamers, uitgebreide Ultra All Inclusive formule, uitstekende keukens, direct aan het strand zijn slechts enkele voordelen van Miracle Resort. In Miracle Resort is zoveel te doen, dat u'niet het hotel uit hoeft om uzelf te verma ken1 Turkije Side Linda Hotel €249 8 dagen, all inclusive vertrek vanaf Amsterdam vertrek 3 t/m 10 december Eindhoven vertrek 17 t/m 31 december €349 Turkije Finike Presa Di Finica 8 dagen, all inclusive vertrek 3 t/m 15 december vertrek 16 t/m 31 december Turkije Antalya Baia Lara 8 dagen, ultra all inclusive vertrek 3 t/m 16 december vertrek 17 t/m 31 december 17/12 t/m 31/12 2 pers. kamer €379 Extra week €199 1 pers. toeslag €75 op zoover. 9.1 zeer kindvriendelijk 15 min van luchthaven 5 restaurant •discotheekcinema •internetcafé •kamers met balkon ruime standaardkamers 3/12 t/m 10/12 11/12 t/m 16/12 2 pers. kamer €3491 2 pers. kamer €369 Extra week €165 Extra week €315 1 pers toeslag €49 J 1 pers. toeslag €49

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8