61 binnenland Vaker les zonder schoolboek PVV wil geen afdeling jongeren Dure topadvocaat Moszkowicz verdedigt Sander V. uit idealisme ONDERWIJS Aantal scholen met IPC-methode zit fors in de lift Warhols portret van Beatrix brengt ruim vier ton op Aangifte tegen leiding Tolteam vuurwerkramp Zorgen over zelfmoord onder agenten woensdag4.december 2010 Voorstanders beweren dat de zo genoemde International Primary Curriculum (IPC) methode goed werkt. Kinderen krijgen aan de hand van wisselende thema's les en mogen daarbij veel gebruik maken van internet en naslag werken. DEN HAAG - Vijftig scholen in Ne derland geven geen les meer uit schoolboeken maar laten leerlin gen- zelf hun lesstof verzamelen. Dat is aanzienlijk meer dan in 2008 toen nog twintig scholen vol gens het zogenoemde Internatio nal Primary Curriculum (IPC) werkten. Dit concept wordt als in ternationaal systeem wereldwijd op ongeveer achthonderd scholen gebruikt, sinds 2006 ook in Neder land. Veel Nederlandse scholen in het buitenland werken ook vol gens dit curriculum. Aan de hand van wisselende the ma's krijgen leerlingen les in on der meer biologie en geschiedenis. Het idee is dat zij daarbij veel ge bruik maken van internet en na slagwerken, zodat ze hun eigen leefwereld bij de stof kunnen be trekken. Ook zouden ze beter op hun eigen niveau lessen kunnen volgen en leren ze beter verban den leggen tussen wat ze hebben geleerd, meent IPC Nederland. Die organisatie helpt scholen vbij de invoering van het programma. Informatie uit boeken spreekt vol gens de bedenkers leerlingen lang niet altijd aan en lesstof blijft daar door niet bij iedereen hangen. Critici stellen echter dat IPC-kinde- ren weinig feitenkennis hebben. Bovendien is in Nederland nog niet bewezen dat leerlingen die volgens dat systeem les krijgen, daadwerkelijk beter presteren dan leerlingen die vooral uit leerboe ken leren. Volgens Gert Rijlaars dam, hoogleraar onderwijsvernieu wingen aan de Universiteit van Amsterdam, is in ieder geval wel duidelijk dat de leerlingen meer in zicht krijgen in 'hoe en waarom ze bepaalde dingen doen, in plaats van dat zij zich door een serie oefe ningen worstelen'. De Inspectie van het Onderwijs stelt dat leerlingen op scholen met 'doelgericht onderwijs', waarbij leerlingen aan het eind van een jaar bepaalde vastgelegde vaardig heden onder de knie moeten heb ben, beter presteren. IPC is een vorm van doelgericht onderwijs. zie on2e websiteibinnenland Een basisschool in Zwolle pio niert met hoekloze lessen AMSTERDAM - Een veilingmeester van Christie's zichtbaar is, heeft gisteren 409.000 euro opge- De koper van het schilderij is de Triton Founda- in Amsterdam leidt het bieden op het roze por- bracht. Popartkunstenaar Warhol maakte het por- tion, een Nederlandse stichting die topstukken tret dat Andy Warhol maakte van koningin Bea- tret in 1985 in de serie Reigning Queens, van verzamelt van belangrijke kunstenaars, trix. Het portret, dat rechts op de achtergrond vier op dat moment nog levende koninginnen. foto Toussaint Kluiters/ANP ALMELO - Ex-directeur Rudi Bak ker van SE Fireworks heeft giste ren aangifte gedaan tegen vier le den van het Tolteam, dat destijds de vuurwerkramp in Enschede on derzocht. Naar aanleiding van be richtgeving van EenVandaag heb ben Bakkers advocaat John Peters en het Openbaar Ministerie in Al melo dat gezegd. De aangifte gaat om valsheid in ge schrifte en het achterhouden van bewijs door onder anderen toen malig officier van justitie Herman Stam. Hij en drie rechercheurs heb ben volgens advocaat Peters een belangrijk proces-verbaal expres niet toegevoegd aan het procesdos sier. In het document wordt mel ding gemaakt van drie mogelijke verdachten van brandstichting, on der wie voormalig mede-directeur Willie Pater van SE Fireworks, al dus Peters. door Koos van Wees AMSTERDAM - Volgens Bram Mosz kowicz is er maar één reden waar om hij de verdediging van Sander V. op zich neemt. „Omdat hij me gevraagd heeft en het mijn werk is." AI het andere, de juridische complexiteit, de publiciteit die het oplevert, zijn slechts bijzaak. „Die publiciteit heb ik toch niet nodig", zegt Moszkowicz. Sander V., die vorige week in Dor drecht werd veroordeeld tot acht tien jaar cel en tbs voor de moord op de 12-jarige Milly Boele, gaat in hoger beroep en heeft Moszko wicz als nieuwe advocaat. Eerder had hij Wim Anker en Tjalling van der Goot als advocaten. Hoewel topadvocaat Moszkowicz stelselmatig weigert uit privacy- overwegingen inzicht te geven in de financiële situatie van zijn cliën ten, mag worden aangenomen dat de politieagent V. zijn honorarium onmogelijk kan betalen. Dat bete kent dat Moszkowicz genoegen moet nemen met de zogenoemde 'toevoeging', de van overheidswe ge vergoede juridische bijstand voor minvermogenden. Voor een strafzaak als moord mag een door de overheid toegevoegde advocaat in ieder geval een basista rief van acht uur rechtsbijstand in rekening brengen, tegen een nor maal tarief van 111,82 euro per uur. Zodra hij drie keer zoveel uren maakt, mag hij de uren boven die 24 uur ook declareren. Voor getui genverhoren en aanvullende on derzoeken mag hij extra uren clai men. Het zijn geen bedragen waar top advocaten warm voor lopen. Toch duiken hun namen geregeld op in strafzaken waar minder-bemiddel- den bij betrokken zijn. „Ik doe het een enkele keer", zegt Moszkowicz op de vraag of hij vaak 'toevoegin gen' op zich neemt. „Als ik iets schrijnend vind. Ik heb bijvoor beeld eens ouders bijgestaan van een hersendood kindje. Het zieken huis wilde het kraantje dicht draaien, de ouders niet." Het is zijn beroep, zegt Moszkowicz. „Ik ben blij dat we in een beschaafde maatschappij leven waarin het mo gelijk is een beroep te doen op rechtsbijstand. En stel je eens voor wat er gebeurt als iedereen nee zou zeggen op zo'n verzoek." Wie een rechtsbijstandsverzeke- ring heeft, doet daar overigens ver geefs een beroep op zodra er spra ke is van verwijtbare strafbare za ken. Dit betekent dat alleen tot ver goeding van juridische kosten wordt overgegaan als de rechter heeft besloten tot vrijspraak. DEN HAAG - De PW krijgt geen jongerenafdeling, wel een jonge rendag. Met deze geste van de frac tie heeft Kamerlid Hero Brinkman toch nog iets in de wacht gesleept met zijn pleidooi voor een demo cratischer en opener PW. Al zijn andere voorstellen zijn afgewezen. De jongerendag vindt plaats in mei en wordt georganiseerd door een commissie. Daarin zitten naast Brinkman ook de Kamerle den Willie Dille en Marcial Her nandez. Hoe de dag er uit komt te zien, wordt later bekend. Wel staat vast dat PW-leider Geert Wilders de jongeren toespreekt, net als Brinkman zelf De voormalig politieman stelde gisteren opgelucht te zijn door het besluit. „Dit is een grote overwin ning. Ik was bang dat ik met niks thuis zou komen", zei Brinkman. Het was hem na vorige week, toen de fractie zijn voorstel voor een le denpartij afschoot, duidelijk ge worden dat een officiële jongeren organisatie een brug te ver zou zijn. „Nu is er toch een kleine ope ning", stelde hij vast. Binnen de fractie toonde vooral Martin Bosma, de rechterhand van Geert Wilders, zich een fel te genstander van Brinkman. In een eerder uitgelekte notitie schreef hij beducht te zijn voor jongeren die uit naam van de PW dingen zou den roepen waar de partij geen en kele invloed op heeft. Brinkman bleek gevoelig voor dit argument. „Het grootste bezwaar is dat je leden binnen kunt krijgen die de boel verstieren met rare ra cistische praat. De media willen ons toch al dat predicaat opplak ken. Het is heel moeilijk om 16- en 17-jarigen te screenen." Brinkman zegt dat er op vrienden netwerk Hyves al 1500 jongeren lid zijn van de Jongeren PW-hyve. Ook beschikt de partij over een be stand van zo'n duizend namen en adressen van jongeren. DEN HAAG - De Nederlandse poli tie maakt zich zorgen over het aan tal zelfmoorden onder politiemen sen. In de jongste uitgave van het poli tievakblad Blauw zegt Berthold Gersons van de landelijke werk groep Mentale Weerbaarheid: „Het aantal zelfmoorden onder po litiemensen is een punt van zorg. We kennen de getallen niet pre cies, maar zorgelijk is het wel." Jan Struijs, voorzitter van de werk groep, beaamt dat. „We zullen de zelfmoorden onder politiemensen dan ook nauwkeu rig onderzoeken op getal en oor zaak. We proberen uit te vinden of er een relatie is tussen enerzijds weerbaarheid en professionalise ring binnen de politie en ander zijds de aard en omvang van de zelfmoorden onder politiemen sen", aldus Struijs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 6