voor behoud festivals zeeland 127 besteden samen half miljoen Bedrijfsleven wil nu voorrang geven aan Verbrugge Container Terminal Energiezuinige bewaarschuur voor toekomst brieven woensdag 1 december 2010 'Kunst en cultuur zijn harder dan ooit noodzaak in deze tijd van verhuftering' Herman Pleij, cultuurhistoricus SNEEUWFOTO'S Kijk in het album Sneeuw2010/2011 voor de mooiste lezersfoto's. En zet u foto erbij: www.pzc.nl/foto FLESSENPOST De mooiste verhalen van Zeeuwen over flessenpost. Lees ze allemaal en stuur uw eigen verhaal in. Kijk op: www.pzc.nl/flessenpost COLIJNSPLAAT - Op proefboerderij de Rusthoeve in Colijnsplaat komt een bewaarschuur voor de toe komst. Daarvoor zijn plannen in de maak. Het moet een innovatief, energieneutraal gebouw worden dat opgaat in het Zeeuwse land schap. De landbouworganisatie ZLTO werkt in opdracht van de Rusthoeve een haalbaarheidson derzoek uit dat gericht is op ener giebesparing in de opslag van pro ducten. De Rusthoeve is een agra risch innovatie en kenniscentrum. In Zeeland worden 750.000 ton aardappelen en 350.000 ton uien opgeslagen. Dat kost veel energie en daar is veel winst te boeken. tivalgangers 100.000 a 200.000 eu ro aan overnachtingen opleveren en samen nog eens drie ton spen deren, bijvoorbeeld in de horeca. Daarnaast komen de eigen uitga ven van het festival ook ten goede aan de Zeeuwse economie. „Zeeland mag in zijn handjes knij pen met zo'n festival", zei Idema over Film by the Sea. Hij noemde het een 'breed toegankelijk, popu lair festival, dat goed past bij de lo catie'. Het aantal bezoeken - ruim 42.000 per jaar - is relatief hoog. Idema ziet niettemin mogelijkhe den voor het festival om het be lang verder te vergroten, bijvoor beeld door meer marketing en het benutten van cultuurfondsen Opvallend is verder dat LAgroup Film by the Sea vooral een groot regionaal belang toedicht en de landelijke betekenis beperkt acht. De bijdrage van het bedrijfsleven is groot, maar een belangrijk deel komt van één sponsor (energiebe drijf Delta), wat het festival met een ook kwetsbaar maakt. De subsidie van de provincie (1,2 ton per jaar) noemde de onderzoe ker 'minimaal'. Andere provincies zijn voor vergelijkbare evenemen ten ruimhartiger. Directeur Henk Schoute van Thea terproductiehuis Zeelandia (onder meer Zeeland Nazomerfestival) zette het belang van zijn organisa tie uiteen. Zeelandia krijgt jaarlijks een half miljoen van de provincie en weet die bijdrage zelf te vervier voudigen met andere subsidie-in komsten, kaartverkoop en spon sors. Het budget wordt in Zeeland besteed. „Het geld stroomt dus di rect terug in de provincie." MIDDELBURG - Het andere contai nerinitiatief in Vlissingen-Oost, de Verbrugge Container Terminal (VCT), moet voorrang krijgen nu het er niet naar uitziet dat op kor te termijn een uitbater voor de WCT valt te strikken. Dat is nodig om de containerontwikkeling snel van de grond te krijgen. Voorzitter Wim Vrijland van de Port Promotion Council Zeeland, spreekbuis van het bedrijfsleven in de havengebieden, is ervan over tuigd dat beide containerprojecten nodig zijn: WCT én VCT. „Het is naar ons oordeel nooit een kwes tie van het ene of het andere plan geweest. Je zult alleen de volgorde moeten veranderen. Op de VCT kunnen de eerste containers in 2012 worden overgeslagen; op de WCT niet vóór 2016. Nou, ga dan voor de VCT zonder de WCT te vergeten." Vrijland wil af van de suggestie dat het ene containerproject het andere in de wielen zou rijden. „Als je mee wilt doen in de contai- nermarkt - en dat willen we - moet je 5 miljoen containers kun nen overslaan. Om aan dat aantal te komen heb je de WCT en de VCT nodig." Martin Verbrugge, de initiatiefne mer van de VCT, is blij met de po sitieve opvattingen in de container- markt over de kansen in Vlissin gen-Oost. „Want dat geldt dan ook voor de VCT." Hij deelt de opvat ting van Vrijland dat om te begin nen op die terminal moet worden ingezet nu blijkt dat voor de WCT op dit moment nog geen harde af spraken zijn te maken. In de Staten leek zich eerder dit jaar een meerderheid af te tekenen die met de WCT wil stoppen. Die meerderheid ontstond nadat het CDA zich bij de sceptici voegde. Jan Bergen, fractievoorzitter van de christendemocraten, kon nog niet aangeven hoe zijn fractie er nu in staat. „We gaan het daar de ze week intern over hebben." Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Ziekenhuizen Zakkenvullen helpt de ziekenhui zen niet. Een tekort maakt een ein de aan luchtfietserij. Geen nieuw bouw, maar doorgaan met de fu sie, met uitholling van zorg, waar door het voortbestaan van het zie kenhuis in Vlissingen steeds min der kans heeft. Laat het ADRZ fail liet gaan, draag het over aan capa bele mensen, die bijvoorbeeld het Slotervaart- en IJsselmeerzieken- huis weer op de rails gezet hebben. Zet de stuntelende directie aan de kant. Met een goede, betrouwbare samenwerking tussen Terneuzen, Goes en Vlissingen is er voor alle drie plaats in de Zeeuwse zorg. Geef elk ziekenhuis zijn specialis men, waarop ze zich concentreren. Kwaliteit van de zorg gaat naar een hoger niveau en de patiënt kan in eigen provincie voor hulp terecht. Tijd om hulp in te roepen van mensen met inzicht en motivatie, want het gaat hier om het voortbe staan van zorg voor 150.000 inwo ners en zeker 100.000 toeristen. P.L. Brounts Kenau Hasselaarstraat 153, Vlissingen Cultuurplein vlogen tijden en op de begane grond een horecaonderneming. jan Boer Aardebolleweg 5, Wolphaartsdijk Kunst en cultuur 2 Hoe kan mevrouw Akkermans in de krant schrijven 'Wie gaat er luis teren naar dit Orkest' als het gaat om 'Het Zeeuws Orkest'? Als dit or kest er niet meer was, zou ik voor een Symfonie van Mahler naar de Randstad moeten, de kosten zijn dan twee keer zo hoog. De nieuw jaarsconcerten zijn een waar feest voor jong en oud. Het is een orkest voor de burgers van Zeeland. Ik wens dit orkest een lang leven toe. Irene Vijfvinkel President Wilsonlaan 84, Middelburg Kunst en cultuur 3 Al een aantal jaren ben ik vrijwillig ster bij het Zeeuws Orkest. Uit er varing weet ik hoe goed de concer ten bezocht worden. Ook door mensen van buiten Zeeland. Door de subsidie is dat ook mogelijk voor mensen met een kleine beurs. Uiteraard ben ik lid van de bibliotheek en ik zou willen dat 90 procent van de Zeeuwse bevolking dat ook was. Maar we moeten niet de bezuinigingen bij andere voor zieningen leggen. Ik houd niet van sport, afschaffen dus? Nee, een land zonder cultuur en sport is een echt arm land. Martha Blom Heemisseweg 43, Goes Kunstuitleen de Bevelanden kan mogelijk onderdak vinden in het Historisch Museum De Bevelan den aan de Singelstraat in Goes. Dat genereert huurinkomsten voor het museum. Dit lijkt mij een goed idee. De Singelstraat inrichten als 'Cultuurplein'. De komst van ande re cultuuruitingen kan nog meer huurinkomsten genereren voor het museum. Het gebouw heeft vele mogelijkheden. De Maria Magdale- nakerk 'met de open deuren' als ex positieruimte voor wisselende ten toonstellingen. De merklappen-ex*- positie was een groot succes. Het oude stadskantoor aan de Grote Markt beschikt over een mooie raadszaal. Hier kunnen de Schut tersstukken weer in hun vertrouw de omgeving bewonderd worden. De andere ruimte is geschikt voor cultureel erfgoed. Er is een prachti ge trouwzaal. Een verdieping ho ger is nog een gevangenis uit ver- Walvisjacht Als aanvulling op het artikel over het afslachten van walvissen door Japan wil ik onder de aandacht brengen dat ook in Europa dergelij ke praktijken nog voorkomen! Op de Faroër-eilanden in Denemarken worden jaarlijks honderden grien den (dolfijnachtigen) een baai inge dreven en vervolgens afgeslacht. Deze 'traditie' is al eeuwenoud en stamt uit een tijd dat de eilandbe woners voor hun overleving afhan kelijk waren van de vangst van de ze dieren. Inmiddels is een dergelij ke slachtpartij niet meer van deze tijd! Ondanks dat er door de over heid wordt afgeraden te veel vlees van deze walvisachtigen te nutti gen gezien de aanwezige hoge con centraties van giftige afvalstoffen en pcb'szijn er dit jaar weer meer dan 1100 grienden vermoord. Marianne Golsteijn Eduard Vetermanstraat 3, Middelburg Bezoekers in de rij voor de openingsavond van Film by the Sea 2010. archieffoto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 59