Handen ineen slaan Bezoekers 261 zeeland Provincie praat bewoners bij over Thermphos Belangstelling voor WCT vertaalt zich nog niet in een handtekening hristmas fair 9t/m12 December Kunnen culturele festivals als Film by the Sea en Zeeland Nazomerfestival overeind blijven ondanks bezuiniging? Geen rechtsbijstand voor herstel vloer landgoed wouwse plantage woensdag 1 december 2010 middelburg - De bevolking van de dorpen om het Sloegebied krijgt over twee weken te horen hoe het er voor staat met het gezondheids onderzoek naar de gevolgen van de uitstoot van gevaarlijke stoffen door Thermphos. De provincie houdt woensdag 15 december een informatiebijeen komst over de problematiek rond de fosforfabriek. In een brief aan de bewoners maakt het dagelijks provinciebe stuur duidelijk dat in samenspraak met de gemeenten Borsele, Vlissin- gen en Middelburg en met het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieu en de GGD wordt overlegd over een goed en uitvoer baar onderzoeksprogramma naar de mogelijke gevolgen die de uit stoot van giftige stoffen op de ge zondheid heeft. Het dagelijks provinciebestuur toont in de brief veel begrip voor de ongerustheid en boosheid over alle berichten rondom Therm phos. „In de afgelopen weken is het beeld ontstaan dat u woont in een gebied waar al jarenlang gifti ge stoffen worden uitgestoten en dat uw gezondheid in gevaar is. Veel mensen hebben het gevoel dat de provincie niets heeft gedaan tegen Thermphos. Wij vinden het heel erg dat deze indruk is ont staan. Thermphos heeft inderdaad problemen. Wij weten daarvan en zenen al onze instrumenten in om het bedrijf te dwingen die pro blemen op te lossen." Voor de informatiebijeenkomst op 15 december zijn nog geen plaats en aanvangtijdstip vastgesteld. Die maakt de provincie binnenkort be kend. den haag - Rechtsbijstandverzeke- raar Aegon hoeft een echtpaar uit Wolphaartsdijk niet de kosten van een advocaat te vergoeden in een rechtszaak tegen de vorige eige naar van hun woning. Dit heeft de Haagse kortgedingrechter gisteren bepaald. Het stel kocht in februari vorig jaar een honderd jaar oud huis in de Frederikstraat. Bij het opknappen van de woning ontdek- 'ZONDVLOEO OVER CULTUUR?' door Ali Pankow ten zij dat de vloer en steunbalken totaal waren verrot. De herstelkos- ten worden geschat op 50.000 eu ro. Zij stelden de verkoper aanspra kelijk en schakelden hun rechtsbij- standverzekeraar in. Deze liet een technisch rapport maken en kwam daarna tot de conclusie dat de verkoper geen blaam trof. Hij kon niet weten dat de vloer en de balken zo slecht waren. Breed uitdragen van de in houd en de handen in een slaan zijn van belang voor het'behoud van de twee grote provinciale festivals, Zeeland Nazomerfestival (ZNF) en Film by the Sea (FbtS) en enke le kleinere evenementen. Die con clusie werd gistermiddag getrok ken aan het einde van het sympo sium 'Zondvloed over Cultuur?' in CineCity in Vlissingen. De bezuinigingen in de cultuursec tor komen ook in Zeeland hard aan. Zorg over het behoud van de culturele voorzieningen in deze provincie was aanleiding voor dit symposium. Tijdens de druk be zochte bijeenkomst onder voorzit terschap Marjet van Zuijlen, lid van de raad van toezicht van FbtS, benadrukten sprekers de maat schappelijke, toeristische en econo mische belangen van de twee gro te festivals. Herman Pleij, cultuurhistoricus en emeritus hoogleraar aan de Univer siteit van Amsterdam, schetste in een bevlogen betoog de behoefte aan rituelen, ontmoeting en het houvast van de eigen geschiedenis. „Kunst en cultuur zijn harder dan ooit noodzaak in deze tijd van in dividualisering, verhuftering en ei gengereidheid", aldus Pleij. De op rukkende houding van 'Ik zoek het zelf wel uit' sluit volgens de spreker overigens aan op de histo risch gegroeide Nederlandse men taliteit van voor jezelf opkomen. Wat Pleij betreft is de behoefte aan dat 'jezelf manifesteren' wel erg ver doorgeschoten en kan cultuur met rituelen en met collectieve be leving, c.q. ontmoeting daar tegen wicht aan bieden. „Cultuur is de aanmaakplaats voor ideeënrijk dom en leert ons te relativeren. En relativeren is bovendien het enige antwoord op extremisme", aldus Pleij. Volgens hem draagt juist de ideeënrijkdom in dit land ertoe bij dat Nederland op veel terreinen in de wereld een woordje mee spreekt. Ten aanzien van K&C in Zeeland greep hij terug op" de in middels achterhaalde reclameslo gan 'Geen cent tevêê'. Voor cul tuur is het nooit een cent tevêê vindt Pleij en wilde de Hollandse wapenspreuk ]e Maintiendrai in dit verband ook meteen wijzigen in 'Moet Kunnen'. Wim Dijkstra, voor de laatste dag burgemeester van Vlissingen en voor de eerste dag lid van de raad van toezicht van FbtS, betoogde ook voor ruimhartig ondersteu nen van de Zeeuwse festivals. „Waarom bezuinigt het Rijk 200 miljoen op K8cC? Om toe te geven aan die vermaledijde tijdgeest, waarin 'Henk en Ingrid', symboli sche PW-stemmers de pest heb ben aan elitaire cultuur", aldus Dijkstra. Volgens hem moeten daar geen rationele argumenten over het belang van K&.C tegen over worden gesteld, maar moet de schoonheid in veel bredere kring worden uitgedragen. Als voorbeeld noemde hij carnavals vierders, wier muziek gebaseerd is op composities van Verdi. „Laat de mensen dat ervaren", aldus Dijks tra. Verder benadrukte hij het be lang van samenwerking tussen cul tuurorganisaties in Zeeland en wees hij op de beperkte schaal hier, waardoor niet voor elke eve nement massa's publiek te ver wachten zijn. „Denk mee en help ons. Wij moe ten 20 miljoen bezuinigen op een bedrag van 100 miljoen. Wij zul len keuzes moeten maken luid de de hartenkreet van commissa ris van de koningin Karla Peijs. Directeur Henk Schoute van het ZNF hield haar voor dat een subsi die van 500.000 euro in drievoud in de provincie terugvloeit. „Maar niet in de kas van de provincie", pareerde Peijs. Zij benadrukte het belang van het voortbestaan van ZNF en FbtS, maar hoopte dat ook het bedrijfsleven daar extra aan bij wil dragen. Zeker in deze tijd, waarin specifiek de overheid nog te kampen heeft met de na weeën van de economische crisis. door Rolf Bosboom vlissingen - Bezoekers van Film by the Sea geven jaarlijks samen ongeveer een half miljoen euro uit in de stad of de regio. Dat blijkt uit de nog voorlopige resultaten van het onderzoek dat adviesbureau LAgroup heeft uitgevoerd naar het culturele, maatschappelijke, toeris tische en economische belang van het Vlissingse filmfestival. Op het symposium Zondvloed over cultuur rekende onderzoeker Jo- han Idema gisteren voor dat de fes- fïïTlDeStem middelburg - Europese en Aziati sche containerterminalexploitan- ten zijn vol lof over de mogelijkhe den die de Westerschelde Contai ner Terminal (WCT) biedt. 'Uniek', 'zeer waardevol' en 'kans rijk' zijn de kwalificaties die de ha venschap Zeeland Seaports in zijn marktconsultatie te horen heeft ge kregen. Maar een handtekening wil niemand zetten. En om zo'n handtekening draaide het toen de Staten van Zeeland ha venschap Zeeland Seaports eind mei nog een halfjaar respijt gaven om een uitbater voor de WCT te vinden. PvdA, CDA, SP, GL, CU en Sociaal Zeeland vonden het bijna welletjes nadat de beoogde exploitant PSA na lang talmen ein delijk uitsluitsel had gegeven en af zag van deelname aan het WCT-project. Een half jaar kreeg het havenschap de tijd om een an dere gegadigde te vinden. Anders... Dat anders moeten de Staten deze maand invullen. Wat het ha venschap betreft verandert er niets. De 'kansrijke' WCT moet worden verzilverd. Het wachten is alleen tot het herstel van de econo mie en de containermarkt zo ver is dat een van de mogelijk geïnte resseerden in de exploitatie van de terminal die belangstelling met een handtekening wil bekrachti gen. „Dat is de verantwoordelijk heid van Zeeland Seaports", zegt havengedeputeerde Kees van Beve- ren. „Zij zeggen: we zien de vissen wel zwemmen; het wachten is al leen tot ze in ons netje komen. Er zijn contacten. Dan is het zonde om er mee te stoppen." Van Beveren wijst erop dat de con tainermarkt weer flink begint aan te trekken en dat duidelijk is dat Maasvlakte 2 onvoldoende capaci teit biedt om de aanzwellende stroom stalen laadkisten op te van gen. „Dan komt een plek als waar we de WCT hebben gedacht weer in beeld. Op welke termijn? Tja, dat is nou net het lastige." DeStem in samenwerking met de Harvest Fair ticfuiai&Haan, Jshcivó, demonóllali&i, wotnt-, qfoowv 8£ IterófdecoMilieA, an licit cu'li&ia, (foicve acceóócired cadeau - m<lilielende Icndnian e>w twy heel veel tneeï...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 58