'Het gaat hier wel om Commissie vraagt om garanties over cruisekade 22 zeeland Jarige roeivereniging heeft nieuwe loods Minder inkomsten en meer uitgaven Verzet in Serooskerke SOCIALE DIENST Het kabinet geeft minder geld voor uitkeringen, maar het aantal werklozen neemt toe. De gemeenten en Sociale Dienst Walcheren moeten uit eigen zak bijbetalen. Kinderen leveren bijna vierduizend schoenendozen in tegen plSfl dorpsliSn €35,- woensdag! december2010 door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Alleen woorden zijn niet genoeg. De Vlissingse volks vertegenwoordiging wil geen crui seschip door haar vingers laten glippen en eist daarom harde toe zeggingen van het college over aan leg van een cruisekade. Bij de presentatie aan Vlissingse commissieleden van de plannen om de Buitenhaven nieuw leven in te blazen benadrukte wethou der Piet Polderman gisteravond weer eens dat aanleg van de cruise kade als eerste gebeurt. Maar die belofte voor rederijen op schrift stellen, dat achtte hij niet nodig. „We moeten ons niet van de wijs laten brengen", zei hij over het ver langen van onder meer Holland America Line naar zo'n papiertje, voordat die Vlissingen opneemt in het reisschema. Toch drongen raadsleden, zoals Mark Weug van de LPV, aan op een intentieverklaring. „Nu weten zij officieel van niks." De wethou der eindigde met de toezegging 'best iets algemeen bekend' te wil len maken. Is het eigenlijk wel zo zeker dat de overheid miljoenen vrijmaakt voor onze Buitenhaven, wilde POV'er Henk de Haas weten. „Dat besluit is gemaakt door het vorige kabinet en als ik zie hoe nu wordt omgegaan met het Nationaal Mu seum..." Polderman gaf toe best in de rats te hebben gezeten over de gelden. „Maar het is écht vastge legd in de laatste kabinetsvergade ring. Het is zeker. Alleen weten we nog niet in welke termijnen het geld wordt uitgekeerd." En ook al duurt het nog een paar jaar eer de Vlissingse Buitenhaven is voorzien van een cruisekade, sprak de wethouder, schepen moe ten er toch al kunnen aanleggen. Daarom is de gemeente in gesprek met houthandel Finsa, die haar hal onlangs ook ter beschikking stelde voor ontvangst van de MS Prinsendam. „Daar denken wij bin nenkort over uit te zijn." door Maurits Sep Ed de Graaf snapt het ge woon niet. Als de ge meenten constateren dat er alleen maar meer mensen zijn die een uit kering nodig hebben, waarom luis tert het kabinet daar dan niet naar? Waarom geeft het kabinet dan toch veel minder geld aan de gemeenten voor het betalen van die uitkeringen? „Dat is gewoon niet met elkaar te rijmen." Het kabinet lijkt naast de werkelijk heid te staan, zegt de Middelburg se wethouder van sociale zaken. Hij moet het plotseling - het be sluit van het kabinet viel in okto ber - met ruim een miljoen euro minder doen. De Graaf zit in een dubbele klem. Als het Rijk minder geld geeft, moet hij het met minder doen. Maar minder uitgeven kan niet, want het aantal uitkeringen stijgt en die moeten wel gewoon be taald worden. „En het gaat over mensen. We staan als overheid ook voor de kwaliteit van leven van die mensen. Als die in het ge ding komt, hebben we pas echt een probleem!", waarschuwt de wethouder. De Graaf kan in zijn eentje niet veel uitrichten; zelfs samen met zijn Walcherse collega's is het tij niet te keren. Dat moet de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten zien te bereiken, namens alle ge meenten samen. „Zo staan we het sterkst. Daar hebben we dus onze kaarten op gezet en meer kunnen we niet doen." Zijn Vlissingse collega Marin de Zwarte - tevens voorzitter van de Sociale Dienst Walcheren - wordt nog harder gekort, zo'n 1,8 miljoen euro. Toch reageert die aanzienlijk milder. „De afgelopen zes jaar zijn er na melijk ook vette jaren geweest: ja ren waarin wij geld overhielden omdat er minder uitkeringen wer den aangevraagd dan waarvoor we geld kregen. Dat geld mochten we toen houden. Met de overschotten van toen kun je, als je dat geld hebt gespaard, nu je tekorten dek ken." Niet dat Vlissingen dat geld nog heeft - het is al uitge geven aan andere nuttige dingen voor de stad - maar De Zwarte vindt het om die reden ook niet helemaal onredelijk dat de gemeenten nu zelf moeten bij- leggen. „Als we gemiddeld maar ongeveer op nul uitkomen. Ik kies er nu lie ver voor de opdracht op te pakken en sterk te gaan sturen op de uit stroom en meer mensen met een uitkering aan een baan te helpen. Soms is een financiële prikkel ook nodig om extra gemotiveerd aan de slag te gaan", zegt hij. Wel pleit De Zwarte ervoor om re kening te houden met regionale verschillen. „Landelijk kan het mis schien wel kloppen dat er minder uitkeringen worden aangevraagd, maar dat kan in sommige gebie den anders zijn. Zoals bij ons. Daar moet je op kunnen inspe len." Veere moet ruim een ton in leveren. Omdat die ge meente inderdaad geld heeft gespaard uit de 'vette' jaren, is er geen probleem. „Voorlopig is de kou uit de lucht, maar als het kabinet nog meer gaat bezuinigen op uitkeringen en sociale werk voorziening, zullen wij dat ook voelen", zegt wethouder Chris Maas. Tegelijkertijd is Maas het eens met zijn collega's De Graaf en De Zwar te. „Het kabinet moet regionale trends volgen." De principiële zorgen van De Graaf deelt hij ook. „We hebben het hier inderdaad wel over men sen." Links de nieuwe materiaalloods op de Punt in Middelburg, foto Ruben Oreel De werkloosheid daalt. En als er méér men sen met een baan zijn, zijn er dus ook minder mensen met een uitkering. En dan hoeft het Rijk dus ook minder geld te geven aan de gemeenten om uitkeringen te betalen. Er is geen speld tussen te krijgen, tussen de redene ring van het kabinet. Ware het niet dat het aantal mensen met een uitke ring op Walcheren niet zo snel is gedaald als het kabi net - gevoed door voorspellingen van het Centraal Planbureau (CPB) - had voorzien. Gevolg: de gemeenten komen geld te kort voor de fi nanciering van de uitkeringen. Zij moeten dat gat zelf dichten. Middelburg zou voor 2010 ruim dertien miljoen euro krijgen. Dat is in oktober verlaagd met ruim een mil joen euro. Vlissingen krijgt 1,8 miljoen minder, Veere 121.000 euro. Deze lagere vergoedingen vormen één van de twee fi nanciële problemen voor de gemeenten op het ge bied van uitkeringen en de Sociale Dienst Walcheren. Tegelijkertijd heeft de SDW namelijk Ook een tekort omdat er meer mensen met een uitkering zijn dan verwacht. Oorzaak: de economische crisis, waardoor minder mensen een baan kunnen vinden. Dat leidt tot hogere kosten. De SDW komt dit jaar 1.114.000 euro te kort. De dienst kan zelf nog 124.000 euro bijdragen. Middel burg staat voor bijna 450.000 euro aan de lat, Vlissin gen voor 523.000 euro, Veere voor 17.000 euro. Deze bedragen komen bovenop de tekorten die ontstaan omdat het Rijk minder geld geeft aan de gemeenten. MIDDELBURG - De Middelburgse roeivereniging Honte heeft op haar terrein aan de Havendijk een nieuwe materiaalloods. Gistera vond is de loods officieel geopend door wethouder Frank Streng. Mét deze opening is ook het lus trumjaar van de vijftigjarige roeive reniging officieel begonnen. De toegang tot de roeivereniging is eveneens verbeterd. Dat heeft Hon te te danken aan de gemeente Mid delburg, die tegelijk met de aanpas singen aan de Havendijk (nodig door de aanleg van de nieuwe N57) de infrastructurele voorzie ningen voor de roeiclub aanpakte. Eén van die verbeteringen is een keerlus in de bocht van de Haven dijk. Deze kan gebruikt worden voor het laden en lossen van bo ten. Met dank aan de gemeente en daarom was wethouder Streng (verkeer) uitgenodigd voor de ope ning. Het was gisteren precies vijftig jaar geleden dat de Middelburgse roeivereniging Honte werd opge richt. Dat werd gisteravond ge vierd met een receptie voor leden in het clubgebouw, dat al vanaf het begin haar plek heeft aan de Havendijk. Ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan heeft Honte-lid Mariëtte Takkenberg in de nieuwe materi aalloods een expositie ingericht met foto's van vijftig jaar Honte: vanaf de oprichting op 30 novem ber i960 tot nu. VLISSINGEN - De actie Schoenmaat jes is een groot succes geworden. Tijdens de twee inleverdagen in Vlissingen zijn 3960 schoenendo zen ingeleverd. Die waren allemaal gevuld met schoolspullen, toiletar tikelen en speelgoed. Op de eerste dag waren maandag al 2450 dozen ingeleverd. Gisteren kwamen daar nog eens 1510 dozen bij. De actie Schoenmaatjes is een ini tiatief van stichting Edukans. Die zamelt landelijk dozen met spulle tjes in. Die worden gestuurd naar kinderen in Kenia, Malawi, Oegan da, Moldavië, Albanië en Irak. www.edukans.nl/schoenmaatjes door Henk Postma SEROOSKERKE - Bewoners langs de Wilgenhoekweg in Serooskerke zijn er niet gerust op. Hun straat, nu nog een drukke doorgaande ver binding, wordt autoluw. De ge meente belooft er een lommerrijke dorpslaan van te maken. Maar of woongenot en veiligheid daarmee zijn gediend? Ze vrezen het ergste. Om de 'dorpse sfeer' te verhogen, wil de gemeente asfalt vervangen door klinkers. „Dan rammelen we straks uit ons bed", voorspellen omwonenden. Die maken zich ook zorgen over de versmalling van de weg, en de vervanging van fietspaden door wandelpaden. „Het wordt er niet veiliger op wan neer vrachtverkeer, auto's, tracto ren en fietsers allemaal over dat weggetje moeten." Gemeenteraads commissies kregen deze week dan ook het dringende verzoek het plan te veranderen. Het CDA had daar wel oren naar. Maar wethou der Jaap Melse benadrukte dat het dorp zelf om het plan had ge vraagd, met instemming van het CDA. Hij benadrukte dat straks een snelheidslimiet geldt van 30 ki lometer per uur. In hoeverre het plan nog verandert, hangt af van studies naar veiligheid en hinder door klinkers. IEDERE DONDERDAG IS HET BIJ INDOOR KARTING MIDDELBURG 'SPECIAL GO -KART DAY' KARTEN EN ETEN: KEUZEMENU: 2X12 MINUTEN KARTEN SPARE-RIBS/SATÉ/ 2 CONSUMPTIES halve kip T 0118-G17475 (reserveren gewenst]

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 54