Het feestje van de FIfa is al verpest sport 131 Gemeente Terneuzen denkt serieus na over accommodatie Hoek Brands acht PSV in staat Europa League te winnen woensdag 1 december 2010 WtÊBHMn&mssmBWs&simssssss. 'We zijn nog steeds de underdog. Maar het zegt genoeg dat Engeland, Rusland en Spanje samen met Portugal serieus rekening met ons zijn gaan houden.' Ruud Gullit, president van het bidcomité Nederland/België door Hans Leber zürich - Welbeschouwd gaat het slechts om de toewijzing van de or ganisatie van het WK voetbal in 2018 en 2022. Maar de wereldvoet balbond Fifa maakt er een soort feest van. De mediashow is zó groot, dat de Fifa het gigantische Messezentrum Zürich afhuurt om de komst van meer dan duizend journalisten en live-uitzendingen van een kleine honderd tv-sta- tions mogelijk te maken. Alleen: het feestje is al verpest. Waar of niet waar, oud of tóch een beetje nieuw? Corruptiebeschuldi gingen in het Britse BBC-onder- zoeksprogramma Panorama be heersen de gesprekken rond het Messezentrum in Zürich. Terwijl de Fifa weer eens met een korte, weinig omvattende verklaring komt ('oude zaak, de rechter heeft er al naar gekeken, niemand van de Fifa is veroordeeld') is in Enge land zelf alvast een drijfjacht op de makers van de documentaire be gonnen. Die schaden de belangen van de Engelse WK-kandidatuur, vindt men. 'Slechte timing', 'weinig patriottis tisch' en 'beschamend voor de BBC' luiden daar de reacties op het programma dat een inderdaad oude zaak toch echt nieuw leven inblies: de BBC zegt bewijzen (do cumenten) te hebben. Daaruit zou blijken dat drie leden van Fifa's huidige uitvoerend comité tussen 1989 en 2000 geld aannamen van ISL, het inmiddels failliete marke tingbureau dat de commerciële rechten op de WK's bezat. Op een lijst van 175 betalingen ko men de namen van Nicolas Leoz (Paraguay), Issa Hayatou (Kame roen) en Ricardo Teixeira (Brazi lië) voor. In totaal zou voor ruim 76 miljoen aan betalingen zijn gedaan. En la ten nu juist deze drie betrokken le den van het uitvoerend comité ook morgen nog meestemmen als de Fifa bepaalt waar in 2018 en 2022 de WK's worden gehouden. Het Engelse bid-comité, dat de in houd van de Panorama-uitzen ding nog harder veroordeelt dan de Fifa zelf, is als de dood dat de drie Engeland hun stem onthou den vanwege de uitzending. Nog ongemakkelijker voelen ze zich in Engeland over de aantijgin gen richting Jack Warner, Fifa's vi ce-president uit Trinidad 8c Toba go die in 2006 rond het WK in Duitsland ook al werd beticht van handel in tickets. Hij zou het in Zuid-Afrika weer hebben gepro beerd volgens Panorama, maar die deal mislukte. Met Warner, voor zitter van de voetbalbond voor Noord- en Centraal-Amerika en het Caribisch gebied (Concacaf), zouden ook Fifa-representanten van de VS en Guatemala hun steun aan Engeland kunnen ont houden. Hun voorzitter is immers in het geding. In Engeland zijn ze dus niet blij. Waar de Nederlandse premier Mark Rutte recent belde met Fi- fa-baas Sepp Blatter om de steun van de regering voor het WK-bid te onderstrepen, pakt zijn Engelse collega James Cameron het iets voortvarender aan. Die gunde Blat ter hét fotootje voor thuis in Zwit serland op het dressoir, namelijk van een gezamenlijke ontmoeting op Downingstreet 10. Daar kan een kiekje met Mark in het Toren tje in Den Haag natuurlijk niet te genop. Maar Cameron gaat verder. Om Warner gunstig te stemmen en hem op het hart te drukken toch vooral niet al te Engeland-vijandig te worden na de BBC-documentai- re, zal Cameron (die gisteren al in Zürich aankwam) Warner uitnodi gen voor een diner. En Blatter? Die kondigde kort gele den al aan dat hervormingen bin nen de Fifa nodig zijn. Het zal de huidige 'verdachten' niet meer ra ken. De eerstvolgende keer dat een WK aan een land wordt toegewe zen, zal ongeveer in 2018 zijn, als voor 2026 een kandidaat moet wor den gevonden. Corrupt of niet, het is niet aannemelijk dat de drie dan nog hun posities bekleden. Ook Blatter niet. Maar tot hun ver trek zal, wat er ook gebeurt, altijd de pregnante geur van corruptie blijven hangen. Bookmakers Als je de bookmakers mag gelo ven, voetballen de beste landen ploegen in de zomer van 2018 in Engeland om de wereldtitel. Er mag zelfs al weken niet meer op gegokt worden. Behalve het WK 2018 wordt mor gen ook het WK van 2022 toege wezen. Daarvoor zijn nog vijf lan den in de race: de Verenigde Sta ten, Australië, Qatar, Japan en Zuid-Korea. Nederland en België hebben mor gen voor het WK van 2018 concur rentie van Engeland, Rusland en de duo-organisatie van Spanje en Portugal. door Barry van der Hooft terneuzen - De kans is groot dat topklasser Hoek op korte termijn duidelijkheid krijgt over de eigen accommodatie. Volgens Pim Broek- huysen, wethouder in Terneuzen, worden alle opties serieus bekeken en moet geprobeerd worden tot een oplossing te komen: „er moet iets gebeuren, dat is duidelijk", zegt Broekhuysen. „Hoek is de hoogst spelende voetbalclub van Zeeland, maar de huidige accom modatie is geen visitekaartje." De wethouder reageert desge vraagd op het interview met Ben nie Langeraert, dat zaterdag in de ze krant stond. De voorzitter van Hoek zei onder meer: „We hebben al meerdere keren met de gemeen te Terneuzen overlegd en plannen neergelegd. Maar er komt tot op heden nul respons." En: „We wil len dat de gemeente en provincie meedenken. Als dat gebeurt, gaan in hun kielzog ook grote bedrijven meedenken. We willen iets neer zetten op sportgebied, voor Zeeuws-Vlaanderen en Zeeland. Maar daar moeten gemeente en provincie dan wel een rol in spe len." Pim Broekhuysen: „We hebben re gelmatig contact met de mensen van Hoek. We hebben afgespro ken dat er verschillende business cases zouden worden bekeken." Volgens de wethouder was daarbij sprake van drie opties. „Eén ervan was de kennis- en sportcampus in de Koegorspolder, het plan van Henk Siersema." De CDA'er lan ceerde drie jaar geleden het plan om daar een stadion neer te zet ten, waar Hoek en zondag-tweede klasser Terneuzen zouden kunnen spelen. Broekhuysen: „Het ROC zou er ook geconcentreerd wor den, een kennis- en sportcampus dus. De kans is echter groot dat we op korte termijn te horen krij gen dat we dat kunnen vergeten." Optie twee was een verhuizing, door middel van grondruil. Op het huidige complex van Hoek zou nieuwbouw komen; de topklasser Pim Broekhuysen zou aan de andere kant van het dorp een nieuw complex kunnen bouwen. „We hebben er over ge sproken", legt de wethouder uit. „Maar dit zijn financieel geen bes te tijden. Mede daardoor wordt dat een moeilijke zaak. Het upgra den van de huidige accommodatie lijkt nu de beste optie." Dat de gemeente en eventueel ook provincie daarbij een rol moeten spelen, zoals Langeraert zei, snapt de wethouder wel. „Hoek is de hoogst spelende Zeeuwse club. Dan moeten we het ook Zeeuws bekijken", aldus Broekhuysen. „Er kan dan ook een economische im puls om de hoek komen kijken. Daar hebben we ook advies over ingewonnen. We kijken dus op Zeeuws niveau naar wat we kun nen betekenen." De gemeente Terneuzen houdt daarbij echter wel rekening met an dere verenigingen. „We hebben dertien voetbalclubs binnen onze gemeente. Nogmaals, in financieel opzicht is dit een moeilijke tijd. We moeten alles heel zorgvuldig bekijken en creatief te werk gaan. Hoek is bijvoorbeeld niet de enige club die graag een kunstgrasveld zou willen, daar hebben we al meer verzoeken voor ontvangen. We proberen wel tot een oplos sing te komen, op korte termijn." Terwijl Sergio Ramos zijn tiende rode kaart in het shirt van Real Madrid krijgt (een record dat hij deelt met Fernan do Hierro), geeft hij Carles Puyol nog even een duw in het gezicht. foto Manu Fernandez/AP door Frans van den Nieuwenhof eindhoven - Nog maar twee jaar geleden bezette PSV de tiende plaats op de Uefa-ranglijst. Het was het seizoen, waarin de club voor de twaalfde achtereenvolgen de keer deelnam aan de Cham pions League. De trainer was Huub Stevens en de sportieve cri sis moest nog beginnen in Eindho ven. Nu is alles anders. Raad van Commissarissen, directie, techni sche staf en spelersgroep ondergin gen een metamorfose. Het bed waarin Marcel Brands als technisch manager belandde, was niet gespreid. „Toch heeft PSV aan uitstraling niets ingeboet. De club heeft twee jaar niet op het hoogste niveau geacteerd, maar als je in het buitenland bent, merk je dat er wordt opgekeken naar PSV." Vanavond staat tegen Sampdoria een plek in de tweede ronde van de Europa League op het spel. Een gelijkspel volstaat. Brands: „Zowel financieel als voor de uitstraling van PSV is overwinteren van groot belang. De Europa League is de laatste twee seizoenen enorm op gewaardeerd, veel poules zijn spor tief gezien Champions-League- waardig. Ik denk ook dat PSV een club is die de potentie en de ambi tie moet hebben om de Europa League te winnen. Waarom niet? Het is Atlético Madrid ook gelukt. HSV was er vorig seizoen heel dichtbij en die werden in Eindho ven weggespeeld." Programma Nederlandse club: Samp- doria-PSV (vanavond, 19.00 uur), FC Utrecht-Napoli (morgen, 19.00 uur), Sheriff Tiraspol-AZ (morgen, 21.05 uur).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 49