rat is er nu in allerlei kleurvariaties Ongenode gasten in en onder het bed 25 tamme ratten kruisen met bruine soortgenoten Coedereede wijst garantie bouw kerk af Meer keuzevrijheid trouwlocaties Coeree Discussie herindeling vraagt extra personeel Rijkswaterstaat begint met nulmeting huizen Goose City Singers in Ambachtscentrum Provincie ruimt loden kogels op woensdag 1 december 2010 vjl i %-M rat zich verder gaat verspreiden over de rest van Walcheren. Die 'bonte' rat heeft volgens de Vlissin- ger ook wat eigenschappen van de tamme rat overgenomen. „Ze zijn duidelijk minder schuw, minder bang. Ze zoeken makkelij ker mensen op. Ze lopen overdag zonder vrees over terrassen. Dat zie ik een echte bruine rat nog niet doen, want die houdt toch wat meer afstand." De ongediertebestrijder stelt dat veel mensen vaak onbe doeld ratten naar hun huis lokken door slordig om te springen met voedsel. Als voorbeeld noemt hij het strooien van voer voor vogels. „Niet over de bodem strooien, daar komt het ongedierte op af." Hij raadt aan om vogelvoer in een bakje of op een schaaltje te doen en op een tafel te zetten. „En haal dat bakje of schoteltje 's avonds binnen. Want vogels slapen 's nachts. Ratten daarentegen zijn dan actief." Marinisse komt niet alleen 'bonte' ratten tegen. Onlangs ving hij ook twee kale dieren. „Naakt met een hele lichte donsachtige beharing," aldus de ongediertebestrijder. De Vlissinger denkt dat die ratten net als de 'bonte' ratten ook uit een kruising tussen een bruine en een tamme rat zijn voortgekomen. De ongediertebestrijder heeft geen idee of die 'kale rat' sterk genoeg is om zich ook voort te planten. i Bekijk de video over de ratten -2Ï& op: www.pzc.nl/video De bedwants vormt een groeiend probleem, zegt de Vlissingse ongedierte bestrijder Rudy Marinisse. Hij komt het diertje, ook bekend on der de naam wandluis, de laatste tijd veel vaker tegen dan een aan tal jaren terug. Volgens hem komt dat omdat er veel internationaal verkeer is. „De wants reist mee in een koffer." De bedwants is een klein insect, wordt vijf tot zes milli meter lang en is roodbruin tot bruin. Net vervelde exemplaren zijn lichter, maar kleuren bij. De bedwants leeft van bloed van on der andere de mens en dankt de naam aan de plek waar zich door gaans de meeste bedwantsen be vinden; in en rond het bed. De wants is, zodra hij volwassen is, een goede overlever die maan den zonder voedsel kan. Door het afgeplatte lichaam kunnen de smalste spleten worden betreden, zoals de vele plooien in het bed dengoed. De bedwants kan in prin cipe overal prikken, maar de be nen lijken favoriet. De steekwond- jes hebben veel weg'van muggen bulten: kleine, rode bultjes. Soms zijn rijen bultjes aanwezig. Deze zijn veroorzaakt door een bed wants die gestoord werd tijdens het voeden en meerdere malen kort na elkaar geprikt heeft Volgens Marinisse is het dier al leen te bestrijden door specialisten en moeten ook alle kleren worden behandeld. OUDDORP De Hersteld Hervormde Gemeente kan niet rekenen op garantstelling van de gemeente Goedereede om de financiering rond te krijgen voor de bouw van de nieuwe kerk. De kerk, ontstaan door een scheu ring, wil voor 3,3 miljoen nieuw bouw plegen. Omdat het kerkge bouw op zich geen publieke taak dient, heeft het gemeentebestuur besloten geen garantie te verlenen. GOEDEREEDE Het moet voor aanstaande bruids paren makkelijker worden om een trouwlocatie kiezen. Die mogelijk heid wil het college van B en W van de gemeente Goedereede creëeren. Nu moet er, als een stel el kaar op een boot of een andere niet-ofïiciële locatie het ja-woord wil geven, eerst een raadsbesluit worden genomen. GOEDEREEDE Vanwege het voornemen van de provincie Zuid-Holland om tot een herindeling op Goeree-Overflak- kee te komen, wil het dagelijks be stuur van gemeente Goedereede 55.000 euro uittrekken voor een tij delijke communicatiemedewerker. De naderende herindeling trekt vol gens het college van b en w een zware wissel op de huidige com municatiemedewerker. SCHORE Rijkswaterstaat voert uit voorzorg bij 77 woningen in Schore en Vlake een nulmeting uit. In verband met het verlagen van de grondwater stand (nodig voor een inspectie die duidelijk moet maken waarom het wegdek bij de Vlaketunnel om hoog is gekomen) vrezen omwo nenden schade aan hun huizen door verzakking. GOES Het barbershop- en close harmony- koor Goose City Singers verzorgt zaterdag 11 december vanaf 14.00 uur een aantal optredens in het Ambachtscentrum in Goes. Het koor bestaat uit twintig vrou wen, die onder leiding van Francis de Jonge vierstemmig en a capella zingen. Het Ambachtscentrum is in het Hollandsche Hoevegebied aan de Kattendijksedijk 27. LEWEDORP Aan de Goese kant van de A58, ter hoogte van parkeerplaats Selnisse, is de provincie begonnen met een grondsanering. Het gaat om de lo catie waar vroeger een schietsport centrum zat. Loden kogels hebben de grond ver ontreinigd. Eerst wordt de akker schoongemaakt, daarna het wei land ernaast. fiets fitness Jeremiasse ervaar de beste keuze VLISSINGEN Troelstraweg 364, 10118-477230 FIETSPLEZIER.NL GOES Van der Spiegelstraat 54, 10113-216063 FITNESSPLEZIER.NL Rudy Marinisse met enkele 'bonte' bruine ratten. foto's Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 37