221 zeeland Nummer 2 brengt cliënten Helft van parking Scheldedijk blijft intact Moskee in Zelzate voor hele Kanaalzone Informatiedag afasiecentrum Cadeauwinkel 'Nummer 2' in de Roerstraat is een initiatief van Emergis. Het is bedoeld om cliënten te leren omgaan met zaken die ze in het 'gewone leven' ook tegenkomen. almanak File woensdag 1 december 2010 door Frank van Cooten terneuzen - Zestig parkeerplaat sen van de parking aan de Wester- scheldedijk blijven behouden. De gemeente Terneuzen komt hier mee deels tegemoet aan de wen sen van Horeca Nieuwstraat en omgeving. De horeca vindt dat er te weinig parkeerplaatsen zijn in dat deel van de stad. Het college van burgemeester en wethouders besloot gisteren zestig parkeerplaatsen aan de dijk te handhaven. Terneuzen huurt het terrein van Rijkswaterstaat. Om de volledige parking (120 plaatsen) te behouden, is een half miljoen kost ende damwandconstructie nodig. Dat vindt de' gemeente te duur. Het college heeft daarom een tus senoplossing bedacht. Voor het instandhouden van zes tig plaatsen is geen damwand no dig. „Behoud van zestig plaatsen kost ons een ton. Deze investering verdienen we terug door het be taald parkeren", zegt wethouder Co van Schaik. Parkeren kost 1,20 euro per uur. Ah leen op het parkeerterrein West- kolk gaat een tarief gelden van 1,90 euro per uur. Hierdoor blijven vol doende plaatsen beschikbaar voor die bezoekers van coffeeshop Miami, die dicht bij de deur willen parkeren. terneuzen - Het Afasiecentrum Zeeland peilt of in Zeeuws-Vlaan- deren behoefte is aan een plek voor afasieslachtoffers en hun naas ten. Mensen die worden getroffen door een beroerte of hersenbloe ding kunnen problemen krijgen met praten, begrijpen, lezen en/of schrijven; een afasiecentrum 'slaat een brug tussen therapie en dage lijks leven'. Tussen 14.00 en 16.00 uur is er vandaag een informatie bijeenkomst in het Activiteitencen trum, Edisonstraat 2 in Terneuzen. BIJ NADER jfHHH Frans van Kollem, verkozen als lijst trekker van Water Natuurlijk in het nieuwe bestuur van water schap Scheldestromen, woont niet zoals zaterdag gemeld in Zuidzan- de, maar in Zuiddorpe. WERK- EN LEERBEDRIJF door Monique den Hamer Het is wel mooi gewor den, hè?" Riet Elder- son (52) kijkt rond in de nieuwe, ietwat kleine ruimte van 't Trefpunt aan de Roerstraat in Ter neuzen. Ze staat achter de kassa van 'haar' cadeaushop Nummer 2, waar onder meer kussens, vlinder huisjes en poppenmeubels te koop zijn 'tegen een schappelijke prijs'. De winkel is een werk -en leerbe drijf dat cliënten van Emergis in contact laat komen met de maat schappij. „Als cliënt van Emergis weet ik als geen ander hoe lastig het kan zijn om weer te moeten functioneren in een tijd vol stress", vertelt Elderson. Zij en Ro land Vonck, mede-initiatiefnemer, zijn bij Emergis terechtgekomen na een heftig ongeluk, waarvan ze langzaam herstellen. De twee voe len zich nuttig nu ze de winkel hebben gerealiseerd. Na ongeveer een jaar verbouwen is de winkel af gelopen vrijdag geopend met een mooi feest met hapjes en drankjes, verzorgd door kok Daniel Nonhe- bel. Naast winkel Nummer 2 gebeurt er veel meer in het bedrijf. „We hebben hier een houtzagerij en we bewerken het hout ook. We ma ken hier streekproducten als jam, chutney en een pittige saus voor bijvoorbeeld biefstuk. Ook hebben we chauffeurs. Mensen die zich niet makkelijk kunnen voortbewe gen of geen zin hebben in een lan ge busreis, worden opgehaald en naar 't Trefpunt gebracht. Alles wordt verzorgd door de cliënten", legt Vergouwe, teamleider van Emergis, uit. „Cliënten drijven ook 'De Galerie' in de Terneuzen- se Noordstraat." Emergis behandelt mensen met bijvoorbeeld een trauma, een ver slaving of schizofrenie. Op sociaal vlak zijn deze mensen vaak onder ontwikkeld en daarom is 't Tref punt er. Het 'buurthuis' is bekend onder de buurtwoners, die ook wel eens binnenwandelen. „Het is voor de cliënten goed om met an deren in contact te komen. Op die manier ontplooien ze zichzelf" In de woonkamer van 't Trefpunt is een koffiebar, waar cliënten en buurtbewoners een kop koffie of thee met elkaar kunnen drinken. „Daar komen de cliënten ook weer vanzelf onder de mensen. Ze krijgen dan de kans om hun socia le vaardigheden bij te schaven." De contacten in de winkel sluiten daar mooi bij aan. Bij het openingsfeest kwam het werk van de Haagse kok Nonhebei mooi van pas. „De Emergis-cliënten komen vaak in het cafeetje bij de winkel eten. Vorige week was ik een paar dagen ziek en dan is het gelijk paniek. Ze missen me dan in de keuken en dat is leuk." Voor Nonhebei is niks te moeilijk: de Marokkaanse, Itali aanse en Indonesische keuken zijn een eitje voor hem. Toch blijft de Hollandse pot, die hij van zijn oma leerde koken, favoriet. Net als bij de eters. nnrmniiii.1'. ij', m Diefstal parkeersensoren sas van cent - Aan de Wilhelmi- nalaan in Sas van Gent zijn zon dagnacht parkeersensoren van een auto gestolen. Ze zijn uit de bum pers losgetrokken. De schade be draagt een paar duizend euro. door Wout Bareman Tip? redactie@pzc.nl Veel automobilisten zijn de verkeers opstoppingen als gevolg van het werk aan de Westwal in Goes nu wel beu. Tijdens de spitsuren is er, ondanks de inzet van verkeersregelaars, geen doorkomen aan. De vijfjarige Sverre kijkt heel anders naar die aaneenschakeling van kop lampen. Hij is bijzonder onder de in druk van de verkeersellende, die Goes al weken teistert. Lange tijd ge noot hij stilzwijgend, maar op weg naar school besloot hij achterin de auto plots zijn gedachten kenbaar te maken. Hij sprak een wens uit die de bestuur der van de auto volledig kon bea men: „Ik zou eigenlijk wel eens voor in de file willen staan." zelzate - De voormalige Konink rijkzaal van Jehova in de Knikker- straat in Zelzate gaat dienstdoen als moskee. De Jehova's getuigen zijn verhuisd naar een nieuwe zaal, aan de Assenedesteenweg. De accommodatie in de Knikker- straat is gekocht door de vzw El-Mohsinine, die de loods met verdieping de komende weken gaat verbouwen tot een moskee met twee gebedsruimten, één voor mannen en één voor vrou wen. Naast nieuw sanitair worden ook een nieuwe keuken en een les lokaal ingericht. Kok Daniel Nonhebei kon van zijn hobby zijn werk maken bij Emergis. Bijna iedere avond zorgt hij voor het eten in 't Trefpunt. Hij hoopt dat hij binnenkort weer terug naar Frankrijk kan, waar hij ruim zeven jaar werkte. Als dat niet zo mag zijn, blijft Daniel de andere cliënten verwennen met zijn kookkunsten. foto Peter Nicolai Teamleider van Emergis, Rini Vergouwe, Het is de bedoeling dat de moskee begin volgend jaar in gebruik wordt genomen. Hij gaat niet al leen dienstdoen voor de ruim vijf tig moslims uit Zelzate, maar ook uit Wachtebeke, Assenede en Ert- velde en uit Sas van Gent en Ter neuzen. De gemeenschap beschikt niet over een imam; enkele leden gaan zelf voor in gebed. Omwonenden vrezen overigens voor vormen van overlast. De Knikkerstraat is smal en biedt on voldoende parkeergelegenheid voor bezoekers en bewoners. Iets verderop, aan het kanaal, is echter plek zat. MEEST GELEZEN 1. Actie tegen groepen trimmers 2. Ondernemers boos op Van Schaik 3. Wintersporten in Zeeuwse polder STELLING Geef uw mening over de stelling 'Winkels Hulst lang genoeg open' op www.pzc.nl/zeeuws-vlaanderen STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 24