21 zeeland Helemaal klaar voor Duikteam beveiligt havens http:/wikileaks.orgj zeeland PZC woensdag De snowboots en winterhanden zijn niet aan te slepen. Fietsers glibberen over de weg, automobilisten krabben het ijs van hun ramen. Vandaag: tips voor het koude seizoen. MS lil De krant 5 weken voor 15 euro! woensdag 1 december 2010 door Ernst Jan Rozendaal WINTERWEER De publicatie van dui zenden diplomatieke documenten op de website WikiLeaks heeft flink wat opschudding ver oorzaakt. Ik vond de inhoud van veel van de gelekte mails niet zo opzienbarend, maar heb wel geno ten van de formuleringen die de Amerikaanse ambtenaren gebrui ken. Dat de Italiaanse premier Ber lusconi 'ijdel' is en 'zich vermaakt op wilde feestjes' weet iedereen die het nieuws een beetje volgt. Echt leuk wordt het als dat leidt tot observaties als: 'Berlusconi maakt een zwakke indruk, geen wonder na al die lange nachten.' Het zal de Duitse bondskanselier worst zijn dat de Amerikanen vin den dat ze risico's mijdt en zelden creatiefis, maar de typering Ange la 'Teflon' Merkel is natuurlijk do delijk. En wat te denken van de beschrijving van de Franse presi dent Sarkozy als 'een keizer zon der kleren'? Ik zag de Russische president Medvedev ook meteen voor me als Robin, het ijverige hulpje van Batman Poetin, die als premier eigenlijk zijn onderge- COLOFON schikte zou moeten zijn. De kwali ficaties van Nederlandse politici zijn een stuk neutraler. Maar ja, je hoeft Maxime Verhagen geen en ge glibber meer te noemen als je hem omschrijft als 'een betrouw bare en effectieve vriend van Amerika'. Wat ik me afvraag is hoe een Zeeuwse WikiLeaks eruit zou zien. Zoals Amerikaanse ambtena ren hun superieuren informeren over degenen met wie ze zaken doen, doen ambtenaren in Den Haag en Middelburg dat natuur lijk ook. Beschrijven ze Karla Pe- ijs bij het ministerie wellicht als de Zeeuwse babbelaar? Dan is ge deputeerde Marten 'Thermphos' Wiersma vast en zeker de Zeeuw se stotteraar. En zou u ook niet willen weten hoe in het provinciehuis echt wordt gedacht over Johan 'Akker- distel' Robesin? Of over Pieter Vierhout, admiraal op een zink end hospitaalschip? Voor mij is dat het opzienbarend ste nieuws van WikiLeaks: dat sommige ambtenaren net colum nisten zijn. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen 1:0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs, Educatie, Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur 08.00- 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging- Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (nam» CU een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (nam) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (p5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met pctsoons; gegevens. In het colofon trelt u nadere informatie 3an. door Ondine van der Vleuten Het wordt de komende dag bar en boos, ver wacht Annelies Tiche laar van de ANWB. De temperaturen duiken naar bene den en lang niet alle auto's zijn winterklaar. Op de site van de ANWB staan tips voor winterweer. Aan slot- spray heeft u weinig, als die in het dashboardkastje ligt. Draag hem bij u. Een bevroren slot is ook snel ontdooid met een boterhamzakje warm water. Of met lichaams warmte. Vastgevroren portieren zijn soms met een simpel duwtje weer los te krijgen. Gaat de be stuurderskant niet open, probeer dan de andere - vaak kan die nog wel open. De wintertip van Kees Joossen van Auto Vermeulen in Goes is: vaseline op de portierrub bers, of spuit ze in met siliconen- spray. „En laat de accu testen vóór u startproblemen krijgt." Dek de ramen af met iets van kunststof en zet ze vast met de rui tenwissers. Hoe maak je vastgevro ren wissers los? Joossen weet het: „Door ze met de ruitenkrabber ge lijkelijk aan te drukken over de he le lengte. Vul de ruitenvloeistof aan met pure antivries en doe wat antivries in een lege spuitfles, om de ruiten te ontdooien. Wees snel met winterhanden, ze zijn alleen in Duitsland nog goed te krijgen. Ritselen er bladeren in de blower, of bromt de ventilator, laat die dan schoonmaken voor er brand ont staat." Bij K2 Buitensport in Terneuzen heeft Toon Dekker gisteren de eer ste sneeuwkettingen voor schoe nen weer verkocht. Wat kunnen we verder doen? Kleedt u met laag jes, adviseert de specialist in arctic survival, liefst van thermo-kleding. Katoen houdt geen warmte vast. Bedenk dat de combinatie kou en harde wind ook in Nederland voor bevriezing kan zorgen. Draag een muts; veel warmte verdwijnt via het hoofd. Met alcohol is het oppassen. Het verwijdt de poriën en de bloedva ten. Wie met een flinke slok op naar buiten gaat, voelt de kou min der, maar raakt wel eerder onder koeld. Aan de andere kant is een onderkoeld iemand sneller weer op temperatuur als hij of zij in een warme kamer een drankje neemt. T an van den Driest van de gelijk- namige fietsenzaak in Middel burg weet te vertellen dat er win terhanden voor de fiets zijn, voor mountainbikes bijvoorbeeld. Hij heeft een goedkopere tip: laat uw fietsbanden een beetje leeglopen, want een zachtere band heeft meer grip op de weg. Remmen be vriezen als een fiets buiten staat. „Zet de fiets 's nachts binnen. Of zet, ter voorkoming van leed, de binnenkabel goed in de vaseline", tipt hij. Zout en pekel zijn slecht voor uw fiets: spuit hem daarom in met siliconenspray of WD40. Tot slot: rij in een hogere versnel ling tegen het glippen, rem voor de bocht, zet het zadel iets lager om sneller bij de grond te kunnen, mocht u onderuit gaan. Ook de dieren hebben het koud, weet dierenarts Bram Flokker van Dierenkliniek Terneuzen/De Ark in Middelburg. Koude start winterseizoen Verwachte temperatuur in Celsius Gevoelstemperatuur Wind (Bft) Temperatuur 5 0 -5 4 -2 -7 3 -3 -9 2 -4 -11 1 -5/-6 -12 -10 -15 -13 -15 -17 -19 -21 -23 wo do vr za zo 01 dec. 02 dec. 03 dec. 04 dec. 05 dec. maximumtemperatuur minimumtemperatuur Draagkracht natuurijs in centimeters 5 0 -6/-7 -13/-14 -20 -26/-27 6 -1 -7/-8 -T4/-15 -21 -277-28 7 -1/-2 -8/-9 -15/-16 -22/-23 -29/-30 8 -2 -9 -16 -23 -30 9 -3 -10 -17 -24 -31 |wo do vr Verwachte windsnelheden (Gevoels-)temperaturen waarbij koudeletsel kan optreden 45 cm Gemiddeld kan er bij een ijsdikte van 7 cm geschaatst worden NB: waterdiepte, stromingssnelheid, wind, temperatuur, luchtvochtigheid en neerslag zijn van belang bij ijsvormiïn onderkant van de ijslaag minder snel. Gemiddeld betekent elke nacht met 5 graden vorst 1 cm ijsgroei. Felix Binicewicz ANP bron: knmi, gevoelstemperatuur volgens jag/ti methode door Marcel Modde VLISSINGEN - De Koninklijke Mari ne houdt vanaf 1 januari constant twee duikpelotons paraat voor be veiliging van de Nederlandse ha vens. De teams worden in het licht van terreurbestrijding ingezet voor de inspectie van scheepsrompen, ha venbodems en kademuren. Daar bij gaat het niet alleen om militai re belangen, aldus luitenant-ter zee Wiebe Wester. De specialisten van de Duik- en Demonteergroep (DDG) komen op verzoek ook in actie voor het aanmeren van (Ame rikaanse) passagiers- en vracht schepen, die een potentieel econo misch doelwit vormen. Dit in het kader van de intensivering van de civiel-militaire samenwerking. Die uitte zich al in het opsporen van personen en wapens onder water in opdracht van politie en brand weer. De duikpelotons worden aangestuurd door het Defensie Operatie Centrum. Wester gaat er vanuit dat het leeuwendeel van de inzet in de havens van Rotterdam en Amsterdam zal zijn, maar ook 'klanten' in Vlissingen en Terneu zen kunnen een beroep doen op de specialisten wanneer ze zeker willen zijn van een veilige haven. De duikteams zijn uitgerust met de modernste middelen, waaron der een onderwaterrobot voor een eerste verkenning.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2