cultuur 115 Profeten als inspiratie tijdens vlucht Anouk slotact op vrijdag tijdens Concert at Sea agenda Grote veiling kunst en antiek woensdag 1 december 2010 mmmmmmmmsmssam Meer agendanieuws en de complete filmladder is te vinden op de website van deze krant. OP PAD Vlissingen Spelmiddag met sjoelen, mens-er- ger-je-niet, triominos en diverse andere spelen. Atrium Ter Reede, 14.30 uur. inloopspreekuur nieuwe media, gratis spreekuur waar bezoekers terecht kun nen met eenvoudige en praktische vra gen over nieuwe media. Bibliotheek Spuistraat, 16.30 uur. informatieavond: gamen en jongeren door Herm Kisjes en Erno Mijland, schrij vers van het boek It's all in the games. Meer info: www.bibliotheekvlissingen.nl Scheldemond College, 19.30 uur. Nieuwerkerk Evangeliebijeenkomst met zendeling José Stoutjesdijk. Ons Dorpshuis, 19.30-20.30 uur. PODIUM Goes Het grote feest van Sinterklaas, theater show voor het hele gezin. De Mythe, 13.30 uur en 16.00 uur. Oostburg Theaterhuis Zeelandia presenteert Mooie Anna, een Zeeuwse fado. Ledeltheater, 20.15 uur. Terneuzen Scapino brengt Holland van Ed Wubbe in één voorstelling met twee nieuwe dan sen, van Marco Coecke en van danser/choreograaf Loïc Perela. Scheldetheater, 20.00 uur. POP AAN HUIS Zeeuwse popgroepen geven verras singsconcerten bij mensen thuis. Kijk op www.pzc.nl/popaanhuis. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Weblog over cultuur in Zeeland kijk op www.pzc.nl/blogs RENESSE - Wie de lijst overziet met artiesten die de afgelopen jaren op Concert at Sea hebben opgetre den, merkt dat eigenlijk nog maar één grote naam ontbreekt. Of be ter gezegd: ontbrak, want volgend jaar is rockdiva Anouk de afsluiten de act op de vrijdag, tijdens de openingsavond. „Het is echt geweldig dat Anouk op ons festival komt spelen", zegt Paskal Jakobsen van Blof „We pro beren haar al een paar jaar te pro grammeren, maar pas dit jaar valt alles op zijn plek. Ik kijk er heel erg naar uit om haar te zien spe len." Gastheer Blof zal zelf op nieuw de zaterdag afsluiten. De zesde editie van het grootschali ge popfestival op de Brouwersdam wordt gehouden op vrijdag 17 en door Ali Pankow Uit je geboorteland vluch ten voor de gevolgen van vijandigheid, ge weld, oorlog en extre misme gaat gepaard met pijn. Tij dens hun vlucht naar een beter le ven vinden mensen vaak inspira tie bij hun profeten Abraham, Mo- zes, Mohammed en Jezus. Theater maker Bright O. Richards baseerde hierop de voorstelling As I left my father's house die zaterdag 18 de cember te zien is in de Grote Kerk in Goes. Dat gebeurt op uitnodi ging van de stichting Variant. Drie religieuze leiders - Mozes die de joden uit Egypte leidde, Jezus die de Kruisweg aflegde en Mo hammed die vanuit Mekka naar Medina migreerde - spelen een be langrijke rol in het toneelstuk. „Hun tochten lopen parallel met de reis die veel vluchtelingen moe ten afleggen. De profeten vinden zaterdag 18 juni, een week eerder dan afgelopen jaren. De organisa tie verwacht in februari met meer namen naar buiten te komen. In navolging van andere festivals, zoals Lowlands, begint Concert at Sea al dit jaar met de voorverkoop. Bezoekers kunnen daardoor de aangekondigde verhoging van het btw-tarief, van 6 naar 19 procent, ontlopen. Vanaf morgen zijn kaar ten verkrijgbaar via de website van het festival (www.concertatsea.nl) en bij de Primera-winkels. Voorlopig gaat het alleen om week endkaarten. Vanaf februari komt ook een beperkt aantal dagkaarten beschikbaar. Weekendkaarten kos ten tot 1 januari, net als afgelopen editie, 50 euro. Na de jaarwisseling is dat 56,50 euro. de klacht in hun geloof, zij voelen verbondenheid met God. Zo die nen zij talrijke vluchtelingen tot troost", zegt O. Richards (40). Hij spreekt uit eigen ervaring. Op 23-ja- rige leeftijd vluchtte hij uit zijn ge boorteland Liberia toen daar de Eerste Liberiaanse Burgeroorlog woedde. Hij genoot daar toen als podiumkunstenaar al een zekere bekendheid en had er onder de ti tel Johnny just comes een eigen co medy op televisie. „Ik heb heel veel geluk gehad, dat ik hier in Nederland vrij snel al mijn vak kon gaan uitoefenen. Toen ik nog in het asielzoekerscen trum zat kreeg ik bijvoorbeeld van het COA het verzoek de presenta tie te doen tijdens Nijmegen Co- lourfiil. Daarna op de Theater school had ik een goede inburge ring door de kennismaking met klassieke stukken als De Gijsbrecht van Aemstel en Op Hoop van Ze gen", vertelt O. Richards. Hij studeerde in 2000 af en vond Anouk al snel emplooi. „Het was heel dub bel, want met mezelf ging het goed, maar om me heen zag ik veel ellende onder vluchtelingen. Vrienden die aan de drugs raakten of zelfmoord pleegden." O. Richards werkt met regelmaat mee aan voorstellingen van het RO-Theater en maakt daarnaast presentaties voor zijn eigen stich ting New Dutch Connections (NDC). Belangrijkste doelstelling van deze stichting is het samen brengen van verschillende pu blieksgroepen. Met culturele activi teiten wil de NDC bruggen bou wen in de Nederlandse samenle ving, die meer dan één miljoen mi granten telt. O. Richards spreekt liever over een 'multi-religieuze' dan over een 'multi-culturele' samenleving. Hij zoekt de overeenkomsten tussen de verschillende godsdiensten. In As I left my father's house verweeft hij verhalen van vluchtelingen met passages uit Bijbel, Koran en foto Mare de Groot Tenach met als doel te laten besef fen dat ze troost en inspiratie kun nen bieden onafhankelijk welke re ligie je aanhangt. De keus dit stuk juist niet in theaters, maar liever in kerken, synagogen of moskeeën te spelen komt uiteraard ook voort uit die doelstelling. „Dit is een prachtige locatie", roept O. Richards enthousiast uit tijdens zijn bezoek aan de Grote Kerk in Goes. Hij klimt op een stoel, spreidt zijn armen uit en laat de ruimte op zich inwerken. „Hier zit het publiek", bakent hij met zijn handen een carré in het schip van de kerk af „De toeschou wers zitten als het ware middenin de voorstelling met spelers en mu zikanten rondom en er tussenin. Dit wordt heel mooi", constateert de enthousiaste theatermaker. Zaterdag 18 december, Grote Kerk, Goes, 20.00 uur; toegang is gratis, wel vooraf aanmelden via: info@newdutchconnections.nl. MIDDELBURG - Het Zeeuws Veiling huis houdt van dinsdag 7 tot en met donderdag 9 december zijn grootste veiling tot nu toe. Er ko men circa 2200 kavels onder de ha mer, waaronder rond de 400 schil derijen. Bijzonder is een groot werk, voorstellende een zeeslag, van Pieter van de Velde. De richt prijs is 15.000 a 25.000 euro. Naast uiteenlopende schilderijen bestaat het aanbod uit onder meer veel zilver, een grote collectie Art-Deco, antiquarische boeken en prenten en Chinees porselein. Bij de sieraden wordt een grote na tuurlijke smaragd geveild. De kijk dagen zijn vrijdag 3, zaterdag 4, rpaandag 6 en dinsdag 7 december. Q www.zeeuwsveilinghuis.nl Bright O. Richards in de Grote Kerk in Goes: „Dit is een prachtige locatie voor onze voorstelling. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 15