'Opwarming aarde geen zwart-witverhaal' II vandaag uitgelicht t Wonen in afval Ca s s 27 39 Energiezuinig en milieuvriendelijk wonen. Het kan in een aardhuis, ofwel earth- ship. De woning is gebouwd van afvalmateriaal zoals versleten autobanden. In Zwolle doet een aardhuis dienst als theehuis, zie: Uitgelicht op onze website woensdag 1 december 2010 Milieu minder belangrijk Nederlanders vinden hun portemonnee anno 2010 belangrijker dan drie jaar terug, blijkt uit onderzoek. 6* 8 12 S S M 11 10 25 (M co r *- rJ T~ v- 0 0 0 -10 17 23 36 47 28 46 Plaats in rangorde van 64 maatschappelijke thema's in 2010 en stijging of daling ten opzichte van soortgelijk onderzoek uit 2007. In het onderzoek gaven 1.500 mensen aan hoe belangrijk zij deze thema's vinden. infographic: AA bron: Veldkamp Staatssecretaris Joop Atsma (Milieu) vertrekt volgende week naar de klimaattop in Cancün. Zijn ambities zijn een stuk bescheidener dan die van zijn voorganger. door Sandra Donker Hij noemt zichzelf een realist. Verwacht van loop Atsma, de nieuwe CDA-staatssecre- taris van Infrastructuur en Milieu, geen bevlogen verhalen over smeltende ijskappen en de noodzaak om er hier en nu alles aan te doen om het tij te keren. „Hoge ambities zijn mooi voor de bühne. Ik kijk liever met realisme naar de plannen, het geld en het draagvlak." Zijn favoriete stelling luidt: je kan niet in een keer van de vloer naar de zolder springen. Atsma vertegenwoordigt Nederland vol gende week op de klimaattop in het Mexicaanse Cancün. Milieuorganisaties en oppositiepartijen verwijten hem er 'met lege handen' naartoe te gaan. Niet langer streeft Nederland ernaar om de CO, -uitstoot in 2020 met 30 procent te verminderen. Atsma houdt het op 20 procent, gelijk aan de Europese streefcijfers. „Komen we daar in de buurt, dan kan het per centage verder omhoog", zegt hij. „Ik denk dat je zo misschien beter kunt ko men waar je wilt zijn." Ook weerspreekt Atsma de kritiek dat de Nederlandse bijdrage aan klimaatpro blemen in ontwikkelingslanden, be taald wordt uit het budget voor ontwik kelingssamenwerking - en dus eigenlijk een sigaar uit eigen doos is. „De 300 mil joen die Nederland voor de komende drie jaar heeft toegezegd, komt boven op de 0,7 procent die is uitgetrokken voor ontwikkelingsgeld." Naast een bevestiging van de financiële afspraken, is het van belang dat China en de Verenigde Staten, de twee groot ste vervuilers, in Cancün opnieuw in ge sprek raken over broeikasgassen. Tot nog toe liep dat steeds stuk op te ver uit eenlopende economische en politieke belangen. Nederland kan zich onder scheiden door te focussen op de vraag of de miljarden wel efficiënt besteed worden, denkt Atsma. De staatssecretaris staat met enige reser ves in de klimaatdiscussie. Een echte 'klimaatscepticus' is hij niet: „Ik zal niet ontkennen dat menselijk handelen bij draagt aan de opwarming van de aar de." Maar een blinde volger van weten schappers die stellen dat uitsluitend de mens daarvoor verantwoordelijk is, nee. „Het is niet zwart-wit", zegt hij. „De vraag is in hoeverre de opwarming van de aarde een natuurlijk proces is, of het gevolg van invloed van de mens. Ik ben politicus, ik moet beleid en dus keu zes maken. Dat doe ik op basis van alle argumenten." Anders dan zijn voorganger Jacqueline Cramer (PvdA) wil Atsma niet alleen ge vestigde wetenschappers, zoals die van het KNMI, bevragen. Hij gaat ook te ra de bij sceptici als Marcel Crok, die de rol van CO,-uitstoot bij opwarming van de aarde in twijfel trekt en kritische stukken over het klimaatpanel van de Verenigde Naties IPCC publiceert. „Het is belangrijk de groepen bij elkaar te brengen. Ontkennen van de opwar ming heeft geen zin, maar er zijn bewe gingen die dat wel doen. De PVV ont kent het in hoge mate. Het is mijn taak om met hen de discussie aan te gaan. Dan wil ik de argumenten van de scepti ci ook begrijpen." Dat neemt niet weg dat actie sowieso geboden is. „Ook al zou de mens maar voor één procent medeverantwoorde lijk zijn voor de opwarming van de aar de, dan nog moet je er wat aan doen. Als je kijkt naar de zeespiegelstijging, dan is het mondiaal investeren in kli maatbeleid vele malen rendabeler en aantrekkelijker dan zelf miljarden inves teren in het ophogen van dijken. Wij hebben er meer dan wie ook belang bij. Onze kleinkinderen moeten hier ook nog veilig kunnen wonen. Dat valt zelfs de sceptici wel duidelijk te maken." foto Bert Spiertz/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11