IO Nederlanders vinden het milieu midden in de huidige crisis even wat minder belangrijk dan de eigen porte monnee. En ook voor de klimaatconferentie in Cancün loopt nie mand warm. woensdag 1 december 2010 door Joep Trommelen Eerst komt het vreten en dan de moraal', schreef Bertolt Brecht in 1928 in een van de liedteksten voor de bekende Driestuiveropera. Het is in één zin de uitkomst van het maandag verschenen onderzoek 'De prioriteiten van de Nederlandse burger', waarvoor Bureau Veldkamp 1500 men sen vroeg een rangorde aan te brengen in 64 maatschappelijke thema's. In 2006 en 2007 scoorden niet-materiële thema's als het milieu en de armoede in de wereld nog beduidend hoger dan nu. Door de economische crisis kiest Neder land vooral voor de eigen portemonnee. Zorg voor het milieu komt er veel bek aaider vanaf dan drie jaar terug. Het mi lieu lijkt 'uit'. Ook op de klimaatconfe rentie die deze week in het Mexicaanse Cancün begon, overheerst pessimisme. Na de 'flop' van de klimaattop in Kopen hagen precies een jaar geleden, zijn de verwachtingen nu niet hoog. De pogin gen vorig jaar om de uitstoot van CO, drastisch te beperken, waren tot misluk ken gedoemd. Het rijke Westen kampt met een crisis en stopt liever geld in de economie dan in schone lucht. Opko mende economieën als China, India Zuid-Afrika en Brazilië zijn blij dat ze nog groeien en willen dat niet in gevaar brengen door milieumaatregelen. Bovendien achten zij zich niet schuldig aan de milieuproblemen en de opwar ming van de aarde die daarvan wellicht het gevolg is; dat waren in hun ogen de geïndustrialiseerde landen. Ontwikke lingslanden kunnen weinig meer doen dan wachten op hulp, menen zij. Terug naar het onderzoek van Bureau Veldkamp. Daaruit blijkt dat de Neder landse bevolking zelf ook even pas op de plaats wenst te maken. De oudedagsvoorzieningen (op num mer 1 in de lijst van prioriteiten) en de gezondheidszorg (2) moeten op peil blij ven, vinden de Nederlanders van nu. De economie moet groeien (6) en de overheidsfinanciën (8) moeten beter op orde zijn. Minder watervervuiling (9) is het hoogst scorende milieu-onderwerp. De meeste andere zakken aanzienlijk in de lijst van 64 onderwerpen. Gisteren nam trendwatcher Hilde Root hart van Trendslator een voorschot op het trendboek Mood 11, dat in januari verschijnt. Zij ziet de tweedeling in Ne derland als opvallendste trend voor 2011. Een tweedeling tussen laag- en hoogop geleiden, digibeten en 'digikundigen', platteland en stad, mensen die bang zijn voor veranderingen en zij die vertrou wen in de toekomst hebben. Er zijn volgens haar 'twee wegen naar de toekomst'; wie donkere wolken ziet, wil veiligheid, vertrouwdheid en herken baarheid; wie minder somber is kiest voor 'bewust, eerlijk, duurzaam en zin vol'. „Degenen die met vertrouwen voor op willen lopen op het gebied van maat schappelijke vernieuwing, moeten niet vergeten de angstige achterblijvers mee te nemen", stelt Roothart. „Het middengebied is een beetje wegge vallen. Of mensen willen, met uitzicht op de korte termijn, behouden wat ze hebben. Dat vind ik zelf een beetje kort zichtig. Of ze denken: het is nu crisis, dus is het tijd om te kijken wat we fout gedaan hebben en hoe we het beter kun nen doen. Daar is durf voor nodig, maar zo los je wel problemen op." Het bedrijfsleven is de crisis al voorbij, ziet Roothart. „Unilever, DSM, AkzoNo- bel; ze investeren allemaal in duurzaam heid. Zij durven hun eigen markten te creëren omdat ze inzien dat dat de toe komst is. Zij zijn voortrekkers, onder- 'Unilever, DSM, AkzoNobel; ze investeren allemaal in duurzaamheid' scheiden zich. Maar het slechte nieuws over de crisis staat op de voorpagina's van kranten, terwijl de mooie initiatie ven op de economische pagina's staan en die leest niemand!" Aan de andere kant is de overheid nu pas aan het bezuinigen om de reparatie van de crisis te kunnen betalen. „Dat maakt veel mensen angstig." Er is volgens haar een groot onder scheid tussen hoog- en laagopgeleiden. „Hoogopgeleiden hebben meer vertrou wen in zichzelf en anderen, zijn flexibe ler, zien kansen en kiezen eerder voor duurzaamheid. Dat lijkt een generalisa tie, maar toch klopt die wel. Die scheids lijn loopt ook dwars door politieke par tijen heen. Er zijn WD'ers die voor duurzame ontwikkeling zijn en 'link se' mensen die toch conservatief zijn." Het Europees milieu-agentschap EEA stelt in een gisteren gepubliceerd rap port dat een beter milieu economische groei niet in de weg hoeft te staan. Als Europa op de juiste manier om vormt tot een duurzame, groene eco nomie, kan dat de welvaart zelfs bevor deren. Ook Ad van Wijk, 'ondernemer in duurzame energie', is optimistisch. Hij was een van de oprichters van Ecofys, dat later Econcern werd, uitgroeide tot een bedrijf met 1200 werknemers en vorig jaar failliet ging. Maar de Econ- cern-missie - iedereen aan de duurza me energie - zet Van Wijk nu voort met zijn vergelijkingswebsite Gree- nem. Volgens Van Wijk sluiten duurzame energie en aandacht voor de eigen por temonnee elkaar niet uit, integendeel. „Bedrijven maken op grote schaal een enorme slag qua energie-efficiency. Met led-lampen en -tv's, wasmachi nes, drogers en nog veel meer. Dat kost de burger geen geld, dat levert juist geld op. En er zijn in Nederland al meer dan duizend initiatieven van burgers die zelf energie opwekken. Niet alleen met zonnepanelen, maar ook met biogas en warmte-koude op slag in woningen en wijken. Die initia tieven schieten als paddenstoelen uit de grond. Zonder subsidie, gewoon omdat de systemen die er nu zijn, goedkoper zijn dan de oude. Dit wordt gewoon de norm." Als 'Cancün' opnieuw mislukt, krijgt de wereld over een jaar nog één kans, in Zuid-Afrika. Want in 2012 loopt het Kyoto-protocol af, de afspraak uit 1997 van een aantal geïndustrialiseerde lan den om de uitstoot van broeikasgas CO, fors terug te dringen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10