4\ KuipplMVtWl dinsdag 30 november 2010 De winter heeft zich afgelopen week met vorst en sneeuwbuien aangekondigd. Voor tuinliefhebbers met kuipplanten in hun tuin zijn het drukke dagen. Want wil je een mediterrane kuipplant goed de winter door krijgen, dan moet je die goed inpakken. Een palm of olijfboom die onbeschermd de vrieskou moet trotseren, legt hoogstwaarschijnlijk het loodje. Een stuk of vijftien potten heeft hij in zijn tuin staan. David Joziasse uit Koude- kerke houdt de weersvoor spelling dan ook nauwlet tend in de gaten. En, ook heel belangrijk, hij heeft op voorhand al een paar rollen nopjesplastic ingeslagen. „Je moet niet wachten tot het daadwerkelijk vriest en denken: 'Ach ik ga morgen wel naar het tuin centrum. Want ook al die andere mensen met potten in de tuin denken precies hetzelfde. En dan is alles uitverkocht en wordt het een paar dagen later. Dan is alles al kapotgevroren." Joziasse geeft het toe, het is een heel gedoe om kuipplanten de winter door te krijgen. „Veel mensen knikkeren hun planten aan het eind van het seizoen liever in de kliko en kopen in het voorjaar weer nieuwe planten." Toch staan in heel wat tuinen vorstgevoelige planten. Vaak dure exemplaren die je niet zo snel bij het groenafval kiept. Palmen en olijfbomen bijvoorbeeld zijn razendpopulair én prijzig. Met jarenlang zachte winters blijven die Zuid- Europese planten het ook in het Nederlandse klimaat goed doen. Maar ja, gaat het eens een beetje goed vriezen... „De afgelopen jaren was het zo zacht dat ik zelfs geraniums in potten hebben kunnen laten overwinteren", zegt Joziasse. „Maar als het een paar dagen een graad of vijftien gaat vriezen, vrees ik voor die palmen." Hoe kun je nu voorkomen dat je dure olijf boom of palm een koude dood sterft? Inpak ken is het devies. In de meeste tuincentra kun je bijvoorbeeld rieten matjes kopen. Die zijn vooral bedoeld om palmen mee in te pakken. Voor mensen die naar warmere streken rond de Middellandse Zee op vakantie gaan een niet onbekend gezicht. „In zulke landen pakken ze de stam met rieten matten in tegen uitdro ging", weet Joziasse te vertellen. „Vorstschade bestaat voor vijftig procent ook uit uitdroging." Een andere manier om kuipplanten in te pak ken is ze te omwikkelen met nopjesplastic. Er zijn ook speciale inpakhoezen met ritsen te koop, in allerlei maten. Welke inpakmiddelen je óok gebruikt, Joziasse geeft als tip om de gehele plant inclusief pot in te pakken. „Veel mensen laten de pot onbedekt. Er zijn echter heel wat planten die door de kou wortelschade kunnen oplopen. Ik zou zeggen, als je toch bezig bent, pak dan de hele plant in." Zelf gebruikt Joziasse plastic om zijn planten in te pakken. „Ik heb een hoek in de tuin met aan de ene kant een muur en aan de andere kant een schutting. Daar zet ik de potten met kleine planten bij elkaar. Die bedek ik dan in één keer met een groot stuk plastic. Om te voorkomen dat het plastic gaat wapperen en klapperen kun je er een oude jas of deken op leggen", geeft Joziasse als tip. „Die moet je dan eerst in een emmer dompelen en nat op het plastic leggen. De planten hebben dan extra bescher ming en het plastic waait niet weg. Blijkt na één of twee dagen dat de boel weer droog is, dan maak je het textiel weer vochtig." Boompjes of hogere planten kun je het best omwikkelen met nopjesplastic en wat touw, vindt Joziasse. „Ik heb bijvoorbeeld een solanum, ook wel aardappelplant genoemd. Die schiet altijd enorm uit. Dan heb je een grote bos met blauwe bloempjes. Voordat je de inpakt, moet je hem eerst goed terugsnoeien. Ander verrot het blad in het plastic waar je bij staat." En dan is er nog een grote fout die gemakzuch tige tuinierders nogal eens maken. Die hebben geen zin in al dat gerommel met plastic en touw. Die zetten hun kuipplanten binnen, bijvoorbeeld in de garage. „Een nacht is niet erg", zegt Joziasse. Maar je plant binnen laten overwinteren, is geen goed idee. „Binnen is het te warm. Ook in sommige garages. Een plant is dan niet te houden en gaat dan uitlopen. Dat wil je niet. Ja, je plant overleeft dan wel de winter, maar mooi is ie dan niet meer." Dennis Rijsbergen Colofon Buiten Binnen: verschijnt elke dinsdag als bijlage bij de PZC en BN/DeStem Buiten Binnen is een bijlage over leven en bewegen in Zeeland U kunt ons informeren: e-mail: buitengebied@pzc.nl website: www.pzc.nl postadres: PZC onder vermelding van Buiten j Postbus 91 4330 AB Middelburg telefoon: 0118 434010 Coördinatie: Jan van Damme telefoon: 0118 434014 mobiel: 06 542 671 57 e-mail: J.vandamme@pzc.nl Advertenties: j Verkoopteam Zeeland telefoon: 0118 434070 teamzeeland@bndestem-pzc.nl Binnenopslagvan kwetsbare potplanten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 60