41 binnenland Inflatiespook kan weer de kast in Drukste avondspits aller tijden EUROCRtSJS Minister Jan Kees de Jager van Financiën roept op tot waakzaamheid over onze euro. Ten onrechte, vinden deskundigen. De groeicijfers geven hen vooralsnog gelijk. Beurzen in 2010 dinsdag 30 november 2010 'De dollar verkeert in veel grotere problemen en die wordt ook niet opgeheven' Rienk H. Kramer, beleggingsgoeroe Minister Jan Kees de Jager is zeer bezorgd over de euro en maakt een vergelijking met hyperinflatie. Tot grote verwondering van finan cieel deskundigen. door Gerard den Elt en Sal Stam Minister Jan Kees de Ja ger (Financiën) riep het schrikbeeld van de wankele euro afge lopen zaterdag zelf op in het Tros-programma Kamerbreed. Van de crisis in Duitsland in de jaren twintig en zijn gierende inflatie, als waarschuwing dat de euro mis schien eenzelfde weg te gaan heeft als destijds,de Duitse mark. Een kwakkelende economie, een jojoënde beurs, achttien miljard euro aan overheidsbezuinigingen en noodlijdende pensioenfond sen, het zijn tumultueuze tijden. En dan staat ook nog eens een be windspersoon op die oproept tot waakzaamheid over onze euro. Over de ondergang van de munt durft hij in het openbaar niet te speculeren, zei hij. 'Ik maak mij grote zorgen', beklemtoonde de be windsman, kort voordat Ierland met een noodkrediet voorlopig uit de brand werd geholpen. Daags nadien wil zijn woordvoer der de woorden van De Jager na drukkelijk voorzien van 'context'. „Het was een voorbeeld om aan te geven dat het nodig is in te grij pen", aldus Karin Donk. Het doemscenario voor de euro is volgens financieel deskundigen nauwelijks aan de orde. De eco noom Sweder van Wijnbergen, voormalig secretaris-generaal van het ministerie van Economische Op de beurzen wordt altijd vooruit gelopen op economische ontwikke lingen. Als de verwachtingen goed zijn, dan gaan de koersen omhoog en omgekeerd. Op dit moment lopen de verwach tingen binnen de eurozone sterk uiteen, en dat is te zien op de beurs- vloeren. De zwakke broeders zoals Ierland en Griekenland doen het het hele jaar al slecht: de index van Dublin heeft dit jaar 10 procent ver loren, die in Athene zelfs 40 pro cent. Een stuk beter gaat het in Duits land, waar de belangrijkste graad meter dit jaar 13 procent heeft ge wonnen. Engeland komt met 3 pro cent winst aardig weg. In Neder land (dat zijn economie in het der de kwartaal weer zag krimpen) heeft de AEX dit jaar tot nu toe 1 procent verloren. Zaken, noemt de woorden van De Jager 'zwaar overdreven'. „De mi- nister gebruikt dat soort beelden kennelijk om uit te leggen waarom hij akkoord gaat met de miljarden- steun aan Ierland." Ook als het gaat om de euro zit de minister er volgens Van Wijnber gen naast. „Ik maak me over de euro weinig zorgen, die is sterk. Er zijn wel zwakke banken, bijvoorbeeld in Spanje waar de kleine spaarban ken in moeilijkheden zitten. De grote systeembanken zijn daar in prima vorm, dus in Spanje schuilt betrekkelijk weinig gevaar." Beleg gingsgoeroe Rienk H. Kamer zegt wel een idee te hebben waar de woorden van De Jager vandaan ko men. Hij verwijst naar het anti-in- flatiebeleid dat Duitsland sinds de Tweede Wereldoorlog voert. „Duitsland is het rijkste EU-land en zeer gevoelig voor geldontwaar- ding." Toch bestaat volgens de adviseur nauwelijks gevaar voor inflatie, eer der voor deflatie. Dat gebeurt bij een stagnerende economie, waarin de overheid zijn uitgaven beperkt en de prijzen dalen. De leningen aan Griekenland en Ierland vormen volgens Kamer am per een risico. „De dollar verkeert in veel grotere problemen en die wordt toch ook niet opgeheven? Californië is failliet en heeft een veel grotere economie dan Ierland. Er is trouwens bijna geen land dat ooit in staat zal zijn zijn staats schuld af te lossen." De hoogleraren Sylvester Eijffinger (econoom aan de Universiteit van Tilburg) en Caspar de Vries (Eras mus Universiteit Rotterdam) noe men het gevaar van inflatie ook 'overdreven'. De afgelopen tijd stonden de kran ten bol over inflatie, maar daarbij ging het vooral om geldontwaar ding in de VS. De Amerikaanse centrale banken besloten in sep tember 600 miljard dollar bij te drukken, om de economie aan te jagen. In Europa kan dat niet, zeg gen Eijffinger en De Vries. De Eu ropese Centrale Bank (ECB) mag de geldpers niet aanzetten. „De ECB sprong eerder dit jaar in voor zwakkere eurolanden, maar toen ging het om het opkopen van schuldpapier voor 100 miljard eu ro", zegt De Vries. Eijffinger wijst er bovendien op dat de hulp een tijdelijk karakter heeft. De problemen in de eurolan den, moeten door hen zelf wor den opgelost. Pas wanneer de regeringen de afge sproken maatregelen niet wensen uit te voeren, komt het doemscena rio van De Jager weer op tafel. TO©S PAUL KUSTERS UTRECHT - De avondspits van giste ren staat op de derde plaats in het lijstje met drukste files ooit. Dat heeft de Verkeersinformatie van de ANWB gemeld. De twee koplo pers (in 1999 en 2008) waren alle bei ochtendspitsen. TomTom heeft op de Nederlandse snelwegen zelfs 2633 kilometer aan file en vertragingen gemeten. In clusief provinciale wegen en aan- voerroutes vanuit grote steden zou er in totaal 5250 kilometer file staan. Bij een vertraging gaat het om 'een substantiële vertraging'. Dit opmerkelijke verschil is vol gens TomTom te verklaren door het grotere bereik van hun meting. „Rijkswaterstaat meet alleen via lussen in en camera's boven de weg." De fabrikant van navigatie systemen krijgt ook rechtstreekse informatie van in totaal 250.000 reizigers die hun gps-systeem of iPhone-applicatie gebruiken. Na half zeven begonnen de files snel af te nemen. Tegen zeven uur waren de files op de Nederlandse wegen al gehalveerd. De langste fi les stonden rond half zes op de A27. In beide richtingen stond daar toen meer dan 50 kilometer file. Ook op de A12 stond om half zes in beide richtingen meer dan 40 kilometer file. Normaal telt Ne derland op maandag rond half ze ven, op het hoogtepunt van de spits, zo'n 200 kilometer file. Door sneeuwval regende het gister middag vooral meldingen over aan rijdingen in Limburg. Het gaat vooral om glijpartijen met blik schade; rond halfvijf was er één aanrijding met letsel gemeld. Rijkswaterstaat had snelwegen en provinciale wegen gisterochtend preventief tweemaal met zout be strooid. De Spoorwegen en Schiphol heb ben weinig hinder ondervonden van de sneeuwval. Wel zijn tien vluchten geannuleerd omdat vlieg velden elders in Europa met over vloedige sneeuwval hadden te kampen, onder meer in München, Edinburgh en Glasgow. Ook vandaag valt er sneeuw in Ne derland. Vooral op de Wadden en in de zuidelijke provincies wordt lichte sneeuw verwacht. Het schrikbeeld voor minister De Jager. Net als in de jaren twintig wisselden de de keer hun munt in.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4