'Over sommige dingen kun je i8l Woonstichting Hulst mag overgaan tot ontruiming huurwoning in Hulst Studeren naast de deur straks geen probleem Koud Baron van Monnickhuijzen: „Wat voor een streek is dit, dat zulke vreselijke weerzinwekkende wezens er vrij spel hebben!?' Groei Bloei houdt kerstmarkt almanak T- /v ff?/" i;\ 5-- dinsdag 30 november 2010 WITTE WIEVEN EN WEERWOLVEN door Wout Bareman TERNEUZEN - Meer dan twintig jaar werd in de grensstreek gepraat over grensoverschrijdend onder wijs. En uiteindelijk werd het in nauwelijks een jaar tijd geregeld. Gistermiddag tekenden vertegen woordigers van het onderwijs, de gemeenten en het bedrijfsleven in Terneuzen een samenwerkings overeenkomst. Dat gebeurde in het Sclieldethea- ter. De belangrijkste mede-onder- tekenaar was de Universiteit Gent, die inzet op de komst van tiental len Zeeuws-Vlaamse studenten. Rector professor Paul Van Cou- wenberghe: „En dan niet omdat studeren in Nederland steeds duur der wordt, maar omdat ze inzien dat ze eigenlijk op een steenworp afstand van hun huis en haard een zelfde universitaire opleiding kun nen volgen als in Nederland, maar dus wel dichter bij huis." Tot nu toe gebeurt dat nog maar mondjesmaat. Volgens Van Cou- wenberghe heeft dat vooral te ma ken met de verschillen in regelge ving en onderwijssystemen tussen de twee landen. „Gezamenlijk moeten we ernaar streven die gren zen te doorbreken." Het belangrijkste doel van de grensoverschrijdende Samenwer king is het voorkomen dat kennis en kunde, vooral bij jongeren uit de regio verdwijnt, terwijl het be drijfsleven om jonge hoger opgelei den staat te springen. Recent on derzoek onder zeshonderd school verlaters in Oost-Zeeuws-Vlaande- ren (vooral van het Reynaertcolle- ge in Hulst) wijst uit dat 90 pro cent van hen voor vervolgonder wijs naar Brabant (50 procent) en de Randstad (15 procent) vertrekt en maar 4 procent naar België. De meesten blijven daar na hun stu die wonen en vinden er ook werk. Oorzaak: beter carrièrekansen en betere voorzieningen. Wie uitein delijk toch terugkeert (eenderde), vindt gegarandeerd werk. De krachtenbundeling, die nu op de rails wordt gezet, moet de leer lingen van het voortgezet onder wijs ervan doordringen dat ze het helemaal niet zo ver van huis hoe ven te zoeken. En studeren ze af, dan vinden ze probleemloos een baan dichtbij huis. door Wout Bareman De journalist en de we tenschapper spraken over het spookhuis in Nieuwvliet. Het stond ooit in een bocht, aan de weg net buiten het dorp. Op de eerste ver dieping woonde een boeren knecht, maar die hield het na ver loop van tijd - en vooral vele door waakte nachten - voor gezien. Lo gisch, elke nacht rond de klok van drie uur werd hij gewekt door ie mand die heel snel de trappen op en afliep, stampend met zijn stok. De ouders van de journalist wil den er niet of nauwelijks over pra ten. De journalist: „Ik kom uit de streek en ben er opgegroeid. Mijn ouders en grootouders maakten wel eens enkele toespelingen, zo als 'vreemde verschijnselen' en 'ra re fenomenen', maar lieten nooit veel los. 'Over sommige dingen kun je beter zwijgen. Dat wekt al leen maar kwalijke nieuwsgierig heid', zeiden ze. Eenzelfde hou ding heb ik, toen ik nog jong was, gemerkt bij de bewoners van Nieuwvliet. En nog steeds krijg ik niets los." De professor herkende het. „Die houding komt voort uit vrees en angst. Dat wat vreemd en onver klaarbaar is, is eng en gevaarlijk en moet dus worden onderdrukt. Het mag niet bestaan. In dit land wil len mensen volstrekte zekerheid. Risico's en gevaren worden niet ge tolereerd. Vroeger, toen bijna ieder een nog geloofde in een opperwe zen en een 'andere, hogere we reld', werden verschijnselen eerder geaccepteerd of liever: men hield er meer rekening mee. Of nog lie ver; men keek er minder van op, hoewel men er net zo bang voor was." Een plausibele uitleg over volks verhalen, maar het is ook een fragment uit één van de verhalen in het pas verschenen boek Wilde Weerwolven, Vliegende Aardappelen en Dronkenlappen, een bundel met bewerkingen van veertien volks verhalen uit Zeeuws-Vlaanderen. Decennia geleden trok wijlen ama teur-historicus Johan de Vries uit Terneuzen op zijn brommer door de streek om er verhalen op te te kenen. Ze werden verteld door oude Zeeuws-Vlamingen en gin gen over Witte Wieven, vliegende aardappelen en andere mysterieu ze gebeurtenissen. De Vries zei ooit: „Je moet veel verhalen natuurlijk met een korrel zout nemen. Stel je de oude tijd voor. 's Avonds zaten hele fa milies bij kaarslicht bij elkaar. Bui ten was het guur en binnen smeul de het vuur in de kachel. En dan vertelde vader een sterk verhaal. Die verhalen waren gebaseerd op overlevering, van vader op zoon, van moeder op dochter. En ze wer den natuurlijk iedere keer wat aan gedikt." Hij noemde z'n boek Het Spookte in Zeeuws-Vlaanderen. Uitgever Ronny Rammeloo uit Oostburg, initiatiefnemer van Wil de Weer vol ven..., ruim veertig jaar na De Vries: „Zeeuws-Vlaande ren barst van de verhalen. Dit nieu we boek bevat veertien verhalen die geïnspireerd zijn op Zeeuws-Vlaamse volksverhalen. Het zijn geen herhalingen van wat al eerder werd verteld en neerge schreven, maar vrije bewerkingen: eigentijds, pakkend en zowel her kenbaar als verrassend. Sommige verhalen zijn griezelig, andere ver makelijk en weer andere gevoelig. We beogen op deze manier een bijdrage te leveren aan het bewa ren én het levend houden van het rijke Zeeuws-Vlaamse verhaal- en vertelerfgoed." Wilde Weerwolven, Vliegende Aard appelen en Dronkenlappen Auteurs: Aukje-Tjitske Dieleman en Arco Willeboordse Illustraties: Christiaan Iken Prijs: €9,50 ISBN 978-94-91095-01-6 Uitgever: La Vida Oostburg B.V. www.zeeuwsvlaamsvenster.nl Tekening van Christiaan Iken bij het verhaal over het spookhuis bij Nieuw vliet. Iedere nacht rond drie uur waarde er een geest rond, stampend met zijn wandelstok op de traptreden. Niemand wilde er daarna nog wonen. Het vervallen pand werd vijfentwintig jaar geleden afgebroken. Nu rest op die plek nog slechts 'een groot, verwaarloosd erf, vol onkruid'. Baron Karei Hendrik van Monnickhuijzen arriveerde in de avondschemering met de boot van Hansweert in Walsoorden. Hij stapte er in de postkoets naar Hulst. Onderweg keek hij misprijzend uit het raam van de koets. Zo'n kille, kale vlakte. Daar hoorden fabrieken, vond hij. Tot afschuw van zijn me dereizigers. Maar toen kwamen de witte wieven... afbeeldingen uit boek TERNEUZEN - De afdeling Zeeuws- Vlaanderen van Groei Bloei houdt vrijdag 10 december een kerstbrocante op het binnenplein van de Prins Willem van Oranje- school aan de Leeuwenlaan in Ter neuzen. Entree en versnaperingen zijn gratis. De markt duurt van 19.00 tot 21.30 uur. Tip? redactie@pzc.nl „In de zomer is het nooit een pro bleem om ze te vinden. Maar nu, als je ze nodig hebt, kun je ze nooit vin den", mopperde de fietsende Middel burger toen hij gisterochtend hevig handenwrijvend op zijn werk arri veerde. Handschoenen, bedoelde hij. En war me sokken. Geen overbodige luxe in deze dagen en een zoektocht meer dan waard. Een collega die toch al even binnen was, zat nog steeds te rillen achter haar toetsenbord. „Ik krijg het maar niet warm", bibberde ze. De Middelburger, die inmiddels wel weer op temperatuur was gekomen, sprak haar wat hartverwarmende woorden toe. „Ach, de dag is nog jong." door Harmen van der Werf HULST - Zelden of nooit gaat woon stichting Hulst over tot de ontrui ming van een woning, maar van daag zet de sociale verhuurder dan toch deze stap door een huis aan de Moerschansstraat leeg te laten halen. De laatste bewoner, één van vier volwassen broers, probeerde de uithuiszetting gisteren bij de rechtbank in Middelburg nog met een kort geding te voorkomen. Te vergeefs. Een noodsituatie dreigt, stelde de advocaat van de bewoner, zeker ge zien de weersverwachtingen. „Met vorst zet je toch niet iemand bui ten?" Zo ver zal het ook niet ko men, bleek vervolgens al snel op de rechtszitting. De bewoner kan bij zijn broer terecht met wie hij tot voor kort aan de Moerschans straat samenwoonde. Door bemid deling van hulpinstantie MEE Zee land heeft die broer een particulie re huurwoning gekregen in Clinge. Hij mag daar tijdelijk iemand an ders toelaten. Het is de laatste bewoner niet op tijd gelukt een alternatieve woon ruimte te krijgen, omdat hij in te genstelling tot zijn broer geen hulp wilde van MEE Zeeland of andere instantie. Hij zou dan ook onder begeleiding komen. „Inmid dels is hij hiermee bezig", zei zijn advocaat. De Middelburgse rechter oordeel de na enige bedenktijd dat er geen sprake is van een dreigende nood situatie, omdat de bewoner bij zijn broer terecht kan. De ontruiming mag dus plaatsvinden, allereerst op basis van een huurachterstand van ruim 2000 euro. Of de woon stichting dit geld ooit terugkrijgt, is de vraag. Daar ging het de direc tie ook niet alleen om. De ontrui- ming was ook bedoeld als breek ijzer om de broers naar hulpinstan ties te krijgen. De bewoner was na afloop teneergeslagen. „Ik woon er zeventien jaar."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 46