181 alan Nieuwe leervorm is pioniers PZC Bed opmaken terwijl er iemand in ligt m Vrees voor doodsteek musea Klassieke Top 100 aller tijden Vijf Bevelandse meiden zijn de pioniers in een nieuwe opleidingsvorm waarin ze werken, leren, verdienen, en over drie jaar een diploma hebben - en niet enkel een certificaat. www.pzc.nl/webwinkel Matchcare krijgt order Goes en Noord-Beveland dinsdag 30 november 2010 msmmm w ss® door Raymond de Frel en Claudia Sondervan HEINKENSZAND - D66-raadsIid Ro nald van de Vijver wil voorkomen dat Borsele het Historisch Mu seum De Bevelanden in Goes en het Fruitteeltmuseum in Kapelle, ofwel de gemeenschappelijke rege ling Museum Zuid- en Noord-Be veland, donderdag tijdens de raads vergadering de doodsteek geeft. Van de Vijver verwacht dat de mu sea een vermindering van de subsi die met 55.000 euro niet meer te boven komen. Het college van B en W wil vanaf volgend jaar nog 25.000 euro in plaats van 80.000 euro geven aan de nieuwe be- stuursstichting. Een voorstel van het vorige college om helemaal uit de gemeenschap pelijke regeling te stappen, werd eind 2009 door de gemeenteraad gedwarsboomd. De raad gaf het museumbestuur een jaar respijt om orde op zaken te stellen, onder meer om de bestuursvorm om te zetten naar een stichting. Daar zijn volgens de eenmansfrac tie van D66 al aardige stappen voor gezet. „Als wij de subsidie drastisch verminderen, zullen an dere gemeenten dit voorbeeld makkelijk volgen", schrijft Van de Vijver in een motie. Hij wil daar om de te vormen museumstich ting volgend jaar 62.500 euro ge ven, een jaar later nog 50.000 eu ro. Eind 2012 moet de subsidiëring dan opnieuw worden bekeken. Noord-Beveland stelt paal en perk aan haar financiële aandeel in het museum, als één van de overige drie deelnemende gemeenten hun geldsteun helemaal of gedeeltelijk intrekt na 2013. Noord-Beveland zal niet meer dan 22.500 euro bij dragen. Dat bedrag wordt in de ja ren daarna enkel opgehoogd naar de jaarlijkse inflatie. Dat is de stel ling die het college van B en W heeft betrokken. De raad van Noord-Beveland heeft steeds gesteld alles in het re delijke te wiUen doen om het mu seum op een waardige manier overeind te houden. Daarbij heeft burgemeester Henny van Kooten aangetekend dat Noord-Beveland te klein is om om wegvallende steun van andere gemeenten te kunnen compenseren. Het alternatieve bezuinigingsplan van de Vrienden van het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland wordt bij de raadsvergadering van donderdag 2 december voorgelegd aan de gemeenteraad. Wf.. MEEST GELEZEN 1. Goese vrouw aangehouden voor... 2. Mogelijk pinautomaat Street One 3. Thomas gepakt in Kamperland TIPS NAAR bevelanden@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto B TALENTA door Claudia Sondervan Als ze er een dag niet zijn, wordt er naar hen gevraagd: de vijf nieuwe zorgonder- steuners die sinds september werken in verzorgings huis De Randhof in Goes. Maar de vijf meiden zijn ook degenen die er een belangrijke factor in de zorg brengen: tijd. Zij nemen de verzorging en verple ging in het huis eenvoudige taken uit handen. Prullenbakken legen, met een bewoner naar de winkel of de kapper, ontbijt verzorgen; zo blijft er meer tijd over voor een praatje, een spelletje, wat aan dacht. En dat vinden Esther, Daniëlle, Janet, Christi-Anne en Marieta zelf ook het leukste: con tact met de bewoners van Rand hof De vijf zijn de eersten die een spe ciaal leertraject afleggen dat hen, al werkend, opleidt tot verzorgen de niveau II. Het traject is ontwik keld in samenwerking tussen Hoornbeeck College, Zorggroep ter Weel en Talenta, een reïntegra- tiebedrijf voor jongeren met leer moeilijkheden. Jongeren die van het praktijkonderwijs of het Voort gezet Speciaal Onderwijs komen, staan te ver van de arbeidsmarkt om kans te maken op een baan, zegt Hans van Belle, projectleider van de vijf LeerWerkCentra van Talenta. De vijf Zeeuwse meiden die nu in Randhof werken, vor men de pioniersgroep van Talenta in Zeeland. Zij komen van het Cal- vijn College en van De Vliedberg in Middelburg. Via het nieuwe tra ject dat zij nu volgen, Ieren ze al werkend; wat ze opdoen aan ken nis tijdens hun enige schooldag in de week bij het Hoornbeeck Colle ge, kunnen ze de overige dagen bij Randhof meteen in de praktijk zien en toepassen. „Dat werkt", constateert Van Belle. „Je ziet dat deze manier van leren hen wél boeit. Deze methode brengt hen veel meer bij." Tijdens hun wer ken krijgen de meiden veel begelei ding vanuit Talenta, het Hoorn beeck en bij Randhof Die begelei ding wordt in de loop der tijd steeds minder, naarmate de mei den zelfstandiger leren optreden in hun taken. Het leer-werktraject duurt maximaal drie jaar. De eer ste vijf meiden draaien mee in een proeftijd die een jaar duurt. In die tijd wordt de methode bekeken op waarde en toepasbaarheid bij zorg instellingen en onderwijsinstellin gen in Zeeland en daarbuiten. Aan het einde van hun opleiding krij gen de meiden een diploma. Ze zijn dan op het mbo-niveau verzor gende niveau II. Talenta begeleidt hen vervolgens naar een vaste aan stelling. „Dat geeft geen proble men", weet Van Belle. „De zorg kan alle handen aan bed gebrui ken." 5 cd-box Genieten van de mooiste klassieke muziek op maar liefst 5 cd's! 100 nummers van de beste componisten, met stukken van o.a. Handel, Strauss, Ravel, Vivaldi en vele anderen. Totale speelduur ruim 6 uur! Adviesprijs €23,99 Lezersprijs 15,95* •Excl. 1,95 verzendkosten Esther van der Wees, Janet Sinkè en Daniëlle Vlaming (vlnr). Christi-Anne de Bart (links) en Marieta Meeuwsen. foto's Willem Mieras GOES - Matchcare HR Services BV zal voor de gemeenten Goes en Noord-Beveland mensen met een uitkering begeleiden naar werk. Het bedrijf verzorgt sollicitatietrai ningen voor bijstandsgerechtig den, begeleidt ze bij detacherin gen, kijkt of beroepskeuzetests en psychologische onderzoeken nood zakelijk zijn en zorgt ervoor dat mensen uiteindelijk een (vaste) baan vinden. Het landelijk opere rende reïntegratiebedrijf sleepte de order onlangs in de wacht. Match care werkt al voor de Sociale Dienst Walcheren en de sociale diensten van de gemeenten Borse le en Reimerswaal. Het opent bin nenkort een Goese vestiging. categorie/CD's Zestien en zeventien jaar zijn ze, en van hun vrien dinnen heeft nog niemand anders al een baan voor 32 uur in de week. Danielle Vlaming uit Yerseke, Es ther van der Wees uit Kapelle, Ja- net Sinke uit Oostdijk, Marieta Meeuwsen uit Kruiningen en Christi-Anne de Bart uit 's-Graven- polder wél. Vier dagen werken ze in verzorgingshuis Randhof. De dinsdagen brengen ze door op het Hoornbeeck College. Daar leren ze de vaardigheden en kennis die een verzorgende niveau II moet heb ben. „Een bed opmaken terwijl ie mand er nog in ligt, mensen was- wmm m ms m - mm w®. w& mm& sen", somt Marieta op. De oplei ding bevalt hen erg goed. „Vooral het contact met de bewoners. Even een praatje maken. Als we het ontbijt klaar hebben, bijvoor beeld", zegt Christi-Anne. „Het is niet zo dat we daar de hele dag tijd voor krijgen", vult Esther aan. „Dat doen we als we klaar zijn met de taken die op de lijst van die dag staan. Als je de prullenbak geleegd hebt, en je hebt nog even tijd, dan neem je die ook voor de bewoner." Enkelen van de vijf za gen hun beroep aanvankelijk meer in kinderverzorging. Misschien komt dat nog: over twee jaar, met dit diploma alvast op zak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 34