op Gelders succes AED-alert Strijd om kerncentrale is nog niet gestreden berco Overvallen aangepakt door een politieteam 23 vijf gemeenten die investeren in snelle eerste hulpverlening alles een stuk voordeliger dinsdag 30 november 2010 Is jouw leraar/lerares de leukste en liefste? Meld hem/haar nu aan op www.pzc.nl/besteleraar dinsdag 30 november 2010 ligers nodig. Geen enkel probleem om dat aantal bij elkaar te krijgen, verwacht Bosmans. „In de Gelder se Achterhoek, een gebied verge lijkbaar met Zeeland, hebben we 1750 vrijwilligers. Per dag krijgen we via onze site hartveiligwo- nen.nl drie tot vijf nieuwe aanmel dingen voor het systeem." Het Gelderse project heeft z'n suc ces al bewezen, zegt Bosmans. „Ik ben de laatste tijd in verschillende Zeeuwse gemeenten geweest. Ik merk dat er best veel geld is gesto ken in de aanschaf van AED's. Maar als je ziet hoe vaak die wor den ingezet... Dat komt omdat de aanwezigheid van die apparaten, de locatie en de beschikbaarheid van mensen die kunnen reanime ren niet aan elkaar zijn gekoppeld. Doe je dat wel, dan kun je met veel minder geld een veel effectie vere inzet krijgen. In Gelderland hebben we zo in één kwartaal 139 reanimaties gehad." Bosmans waagt zich niet aan een schatting van het aantal AED's dat in Zeeland beschikbaar is bij sport verenigingen, bedrijven en in openbare gebouwen. In heel Ne derland zijn dat er tussen de veer tig- en vijftigduizend. Overzichten op diverse websites zijn onvolledig en derhalve niet altijd even goed bruikbaar. Bosmans zou het toejui chen indien bestaande AED's ook bij het hartveilignetwerk worden aangemeld en zo in het aanbod kunnen worden meegenomen. De kasten waarin de wijkappara- ten komen te hangen, zijn met elektronische sloten beveiligd te gen vandalisme. De sloten ontgren delen automatisch, zodra de meld kamer een AED-allert rondstuurt naar de aangemelde vrijwilligers in de buurt van het slachtoffer. Hartveilig wonen Jaarlijks worden 15.000 mensen in Nederland getroffen door een hart stilstand en daarmee het stoppen van de bloedsomloop. Bij het project hartveilig wonen zet ten vrijwilligers zich in de vorm van een georganiseerde burenhulp in om het leven van mensen te red den. Bij acute hartstilstand alarmeert de meldkamer opgeleide en geregis treerde vrijwilligers. Zij ontvangen een sms-bericht op hun mobiele telefoon met de locatie van het slachtoffer en de dichtstbijzijnde AED. Deze vrijwilligers gaan naar het slachtoffer om hulp te bieden tot de ambulance aanwezig is en professionals de zorg overnemen. Hartveilig wonen wordt uitgevoerd in nauwe samenwerking met de participerende gemeenten en vrij willigers binnen een veiligheidsre gio. Het systeem is gebouwd op overleg en afstemming tussen de verschillende disciplines. De opzet beperkt zich tot dusver tot Noord-Oost-Gelderland. Vanaf januari wordt het systeem ook in Zeeland ontvouwen. Initiatiefne mers zijn Connexxion Ambulance zorg en de veiligheidsregio. Bedrijfshulpverleners en EHBO'ers kunnen zich aanmelden en laten registreren bij www.hartveiligwo- nen.nl VLISSINGEN - De Zeeuwse politie wil vanaf januari met een provin- ciebreed team werken om overval len op te lossen. Een dergelijk team is sinds de zo mer van 2008 actief op Walcheren en laat zien dat zo'n werkwijze succesvol is. Van de 37 overvallen die sinds medio 2008 op Walche ren plaatsvonden zijn er twintig opgelost, aldus teamchef regionale recherche André de Bree. Daar naast verwacht hij dat de vermoe delijke daders van nog twee over vallen binnenkort aangehouden kunnen worden. Buiten Walche ren schommelt het oplossingsper centage van overvallen, net als in de rest van het land, rond de twin tig procent. Gedurende de zomer van 2008 had de Walcherse horeca te ma ken met een golf aan overvallen. Om daar iets aan te doen is beslo ten een tijdelijk team te formeren van Walcherse en algemene recher cheurs die zich uitsluitend met die zaken moest bezighouden. Het team, binnen de politie aange duid als overvallenteam, is nog steeds actief en boekt flink wat suc cessen. Omdat ook andere Zeeuw se regio's steeds meer te maken krijgen met overvallen en er maar weinig worden opgelost komt er een provinciebrede aanpak. De Bree benadrukt dat het plan voor dat Zeeuwse team al bestond voordat begin vorige week de Til- burgse professor Cyrille Fijnaut met zijn vernietigend oordeel kwam over de aanpak door de poli tie van overvallen. Landelijk wordt nog geen kwart van het aantal overvallen opgelost. Geef RWE geen belang in de kerncentrale, luidt het ad vies van de advocaat-gene raal van de Hoge Raad. Del ta ziet het als winst, al is de strijd nog niet gestreden. Het Duitse RWE nam vo rig jaar energiebedrijf Essent over. Sindsdien is het bonje. Essent had de helft van de aande len van EPZ, de exploitant van de kerncentrale. Delta bezit de andere helft. De aandeelhouders van Es sent (zes provincies en 140 ge ANALYSE door Jeffrey Kutterink meenten) wilden ook het belang in de kerncentrale verkopen. Maar daar stak Delta een stokje voor. De statuten van EPZ schrijven voor dat de aandelen in overheidshan den moeten zijn. RWE is een aan de beurs genoteerde onderne ming. Sindsdien zijn Delta en Energy Re sources Holding (ERH, de voorma lige aandeelhouders van Essent) verwikkeld in een juridische strijd. De rechter heeft Delta tot dusver in het gelijk gesteld. ERH is daarte- gep in beroep gegaan. Nu stelt de adviseur van de Hoge Raad - het hoogste rechtscollege binnen de gewone rechterlijke macht - dat RWE geen belang mag krijgen in de kerncentrale. Het is een zwaarwegend advies, waarvan de Hoge Raad zelden afwijkt. Als de Hoge Raad Delta gelijk geeft, dan wordt de oud-aandeel- houders van Essent vrijwel zeker bijna een miljard euro door de neus geboord. Vrijwel zeker, om dat de uitspraak van de Hoge Raad nog niet het einde is van de juridi sche strijd. Want er is ook nog een bodemprocedure over de kwestie, waarin een definitief oordeel wordt geveld. Maar Delta lijkt dan wel het gelijk aan haar zijde te krij gen. Als dat zo is, lijken drie oplos singen mogelijk. Alles blijft zoals het nu is. ERH houdt de helft van de aandelen EPZ en strijkt jaarlijks een winstuitkering op. Vorig jaar was die 17 miljoen euro; de helft van het dividend. Het is een schijn tje van het bedrag dat de aandeel houders dachten te kunnen van gen bij verkoop. Een tweede optie is om de aande len te verkopen aan Delta. Daar over wil Delta praten. Maar die op lossing ligt om twee redenen moei lijk. Delta is de partij die het de oud-Essent aandeelhouders onmo gelijk heeft gemaakt om de aande len voor een flink bedrag te verko pen. Dat maakt onderhandelen met ERH niet gemakkelijk. Boven dien zal Delta zeker geen miljard willen betalen voor de aandelen; het energiebedrijf stelt dat de waar de veel lager is. Een derde mogelijkheid is dat ERH (lees RWE) en Delta het op een akkoordje gooien. Delta houdt een meerderheidsbelang in de hui dige kerncentrale (borging publiek belang) en RWE neemt deel in de exploitatie van de geplande twee de kerncentrale. Het zijn twee vlie gen in één klap: RWE wil ook een kerncentrale bouwen en de Es- sent-aandeelhouders zien geld. Leerlingen van De Rieburch in Tholen leren omgaan met een automatische externe defibrillator (AED). archieffoto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 29