Vogelvoer kleurvariaties voor Veere moet bemiddelen OPEN HUIS A Gala Van Do'burg naar Jo'burg levert 54 mille op talamini 19 Actie gevraagd tegen hordes wielrenners keukens Cheque Dorcas voor Pakistan 'Schade huizen bouwput nog niet afgehandeld' HUREN IN STIJL, DAT IS HOOGLICHT! No? 4 da?en... öe 1© dinsdag 30 november 2010 Ai |pi 1jSjj jp*jj -^p -X-' ÏISaiK m-v Vï' x Rudy Marinisse, ine rat. Inmiddels zijn vallen. Vogels slapen als het donker is, dus heeft het geen zin om een bakje met vogelvoer 's nachts buiten te laten staan, aldus Rudy Marinisse. „Dan komen de ratten erop af." door Emile Calon Rudy Marinisse schrok flink toen hij een tijdje terug langs de Walcherse kust een zwarte rat ving. Zwarte ratten kunnen namelijk een aantal ziektes bij zich dragen en verspreiden, weet de Walcherse ongediertebestrijder als geen an der. „Daar komt nog eens bij dat zwarte ratten heel moeilijk te be strijden zijn." Toen Marinisse het dier wat beter bekeek, ontdekte hij echter dat het geen zwarte rat was, maar een bruine rat. „Een bruine met een zwarte vacht", verduidelijkt de on gediertebestrijder. De Vlissingse ondernemer vangt de laatste tijd wel meer bruine ratten met een opvallend afwijkende vachtkleur. Witte, grijze, zwarte met witte vlekken en allerlei combinaties van die kleuren. De oorzaak voor al die kleuren combinaties is dat er in het verle den bij het Nollebos bij Vlissingen wat tamme ratten zijn losgelaten, legt hij uit. Die bruine ratten en die tamme soortgenoten hebben elkaar gevonden en planten zich voort met als gevolg tal van afwij kende vachtkleuren. Vorig jaar zag Marinisse de eerste 'bonte' bruine rat vlak bij het Nol lebos bij Vlissingen. De versprei ding van deze 'soort' gaat vrij rap, want hij heeft onlangs bij Dom burg ook al een dergelijke rat aan getroffen. „Noordelijker nog niet. De meeste zitten in het gebied tus sen Vlissingen en Domburg." Hij verwacht dat het een kwestie van tijd is voor die 'bonte' rat zich ver der gaat verspreiden over de rest van Walcheren. Die 'bonte' rat heeft volgens de Vlissinger ook wat eigenschappen van de tamme rat overgenomen. „Ze zijn duidelijk minder schuw, minder bang. Ze zoeken makkelij ker mensen op. Ze lopen overdag zonder vrees over terrassen. Dat zie ik een echte bruine rat nog niet doen, want die houdt toch wat meer afstand." De ongediertebestrijder stelt dat veel mensen vaak onbedoeld rat ten naar hun huis lokken door slordig om te springen met voed sel. Als voorbeeld noemt hij het strooien van voer voor vogels. „Niet over de bodem strooien, daar komt het ongedierte op af." Hij raadt aan om vogelvoer in een bakje of op een schaaltje te doen en op een tafel te zetten. „En haal dat bakje of schoteltje 's avonds binnen. Want vogels slapen 's nachts. Ratten daarentegen zijn dan actief." Marinisse komt niet alleen 'bonte' ratten tegen. Onlangs ving hij ook twee kale dieren. „Naakt met een hele lichte donsachtige beharing." De Vlissinger denkt dat die ratten ook uit een kruising tussen een bruine en een tamme rat zijn voortgekomen. De ongediertebe strijder heeft geen idee of die 'kale rat' sterk genoeg is om zich ook voort te planten. video over de ratten op www.pzc.nl/video Wit, grijs en zwart, maar eigenlijk zijn dit allemaal bruine ratten. TERNEUZEN - De gemeente Terneu- zen moet samen met andere wegbe- heerders een oplossing zoeken voor de problemen met grote groe pen vooral Belgische wielrenners die met name in het weekend de (polder)wegen onveilig maken. Daarvoor pleit raadslid Rien de Regt (PvdA). Omdat de trimmers in grote groepen over de wegen ra cen, maken ze volgens het raadslid de situatie voor andere fietsers en wandelaars onveilig. De Regt reikt burgemeester en wethouders een oplossing aan. Volgens hem stelt Noord-Brabant in een verordening een maximum aan het aantal fiet sers dat in een groep rijdt. RAPPORT Geen nadelige gevolgen windmolens door Miriam van den Broek DOMBURG - De gemeente Veere moet als mediator optreden tus sen de ondernemers op Neeltje Jans en de initiatiefnemers van het geplande windmolenpark daar. De Veerse commissie Ruimtelijke Ont wikkeling heeft daar gisteravond op aangedrongen. De exploitanten van het Deltapark Neeltje Jans en de klimpijler bleken lijnrecht te genover de uitvoerders van het windmolenpark te staan. Begin deze maand drongen B. van der Hoef van het Deltapark en P. de Haas van de klimpijler aan op een extra onderzoek naar de ge luidsoverlast en de slagschaduw die de negen geplande windturbi nes kunnen opleveren. De resulta ten daarvan werden gisteravond gepresenteerd. Daaruit blijkt dat het geluid binnen de normen valt en dat de slagschaduw van de wie ken geen nadelige gevolgen heeft voor de gezondheid van zowel de werknemers als de bezoekers van Neeltje Jans. De ondernemers op het park waren nog niet gerustge steld. Van der Hoef zei te vrezen dat bezoekers wegblijven als er zo'n groot windmolenpark komt. Hij pleitte daarom voor vier hele grote windmolens, in plaats van negen 'kleinere'. De Haas gaf aan moeite te hebben met de vier windmolens die precies om zijn klimpijler heen staan. De SGP/ChristenUnie en het CDA trokken de conclusie dat er op zoek moet worden gegaan naar al ternatieve plaatsen voor twee van de negen windmolens. Ook moet gekeken worden of, onder leiding van een onafhankelijke tussenper soon in het gemeentehuis, de par tijen nader tot elkaar gebracht kun nen worden. Want de sfeer tussen Van der Hoef en de initiatiefne mers van het windmolenpark is momenteel zo bekoeld dat over een financiële tegemoetkoming voor het attractiepark alleen nog maar gesproken wordt in termen als chantage. DOMBURG - Een gesigneerde Oran je-wedstrijdbal, twee entreebewij zen voor de finale van de Cham pions League 2011 op Wembley en een reis naar Zuid-Afrika zijn zater dag geveild tijdens het Gala 'Van Do'burg naar jo'burg' in het Dom- burgse Badpaviljoen. De in totaal 140 gasten tastten flink in de bui del: de opbrengst van benefietdi ner en veiling bedroeg maar liefst 54.000 euro. NOS-directeur Jan de Jong presenteerde het gala. Eigenaar Ferdie Dolk van het Bad paviljoen: „Afgelopen zomer was ik met twee vrienden in Zuid-Afri- ka voor het WK voetbal. Toen we even buiten Johannesburg in het township Ivory Park reden, zagen we hartverscheurende dingen. Daar zijn we op het idee gekomen om iets te organiseren voor het echtpaar Trees en Henny Stege dat daar al jaren werkt. Zij hebben pro jecten opgezet, zoals een soepkeu ken, een oogkliniek en een opvang huis voor weeskinderen. Wij wil den geld inzamelen voor de aanleg van een voetbalveld met kleedac commodatie. De criminaliteit is daar heel hoog. Als je jongeren van de straat kunt halen om ze te laten sporten, vergeten ze hun el lende ook even. Mensen reageer den zo spontaan op ons idee. We zaten heel snel vol, het was een groot succes." De dinergasten kon den tussen de gangen door bieden op de zaken die ter veiling werden aangeboden. Talamini Keukens, als kwaliteit een naam mag hebben! MIDDELBURG - De belangenvereni ging Van A tot Z vraagt de gemeen teraad te zorgen dat acht omwo nenden van de bouwput aan de Zuidsingel schadeloos gesteld wor den. Volgens de vereniging is de schade aan acht woningen vijfjaar na dato nog altijd niet afgehan deld. Tussen de gemeente en de omwonenden is een conflict over de hoogte van het schadebedrag. Van A tot Z meent dat de gemeen te ten onrechte voor beide partijen bindende bedragen uit schaderap- porten naar beneden heeft bijge steld. Dat is reden voor de vereni ging om nu een beroep op de raad te doen. VLISSINGEN - De rommelmarkt die stichting Dorcas zaterdag 13 no vember hield voor Pakistan, heeft 2500 euro opgebracht. Dit bedrag wordt op het Valentijnsgala, dat op zaterdag 5 februari 2011 in de Sint Jacobskerk te Vlissingen plaatsvindt, aan de Pakistaanse am bassadeur in Nederland overhan digd, in de vorm van een cheque. Stichting GALA organiseert dit Va lentijnsgala eveneens om geld in te zamelen voor het door overstro mingen geteisterde Pakistan. 2i bijzonder stijlvolle es complete huurappartementen w'-* 'Hccliiit. «£r^e k Sh-Jk w •rictS~ CU .312- Wij ontvangen u in het raodelappartement op zaterdag l december, van u-14 uur. aan de Rubensiaan in Vlissingen! f Meer informatie Kindt en Biesbreeck telefoon 0115-6z 27 31 www.kmdtenbiesbroeck.Bl f— «JJUJI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 21