WikiLeaks slaat opnieuw toe het laatst naar Yeonpyeong Zwitsers voor uitzetten criminele buitenlander Brand verwoest deel station Istanbul 'Buitenlandse troepen in Afghanistan falen' Doden door lawines in Italiaanse Alpen Kandidaten in Haïti: verkiezingsfraude Vrouw gedood bij explosie in Georgië Rond Fiji-eilanden ronddobberende tieners waren op meidenjacht maandag 29 november 2010 ISTANBUL Het monumentale Haydarpasja treinstation in de Turkse stad Istan bul is gisteren zwaar beschadigd door brand. Lokale tv-zenders toon den beelden van het brandende ge bouw aan de Aziatische kant van de rivier de Bosporus. Het gebouw werd ontruimd en er werden trein diensten stilgelegd. Uiteindelijk kreeg de brandweer het vuur on der controle. KABUL De internationale denktank Inter national Crisis Group heeft een ver nietigend oordeel gegeven over de oorlog die onder leiding van de Verenigde Staten wordt gevoerd in Afghanistan. „Er is weinig bewijs dat de operaties het momentum van de opstandelingen hebben ver stoord. De Taliban zijn actiever dan ooit en ze krijgen nog steeds onderdak en steun in Pakistan." PARMA Lawines hebben dit weekeinde de levens geëist van zeker vijf mensen in het Italiaanse deel van de Alpen. Dat hebben de lokale autoriteiten gisteren bekendgemaakt. Op zater dag werden drie wandelaars in de bergen in de omgeving van Brescia bedolven onder een sneeuwmassa. Op een berg in Reggio Emilia, een regio in het noordoosten van Italië, kwamen twee skiërs om. PORT-AU-PRINCE Twaalf van de achttien presidents kandidaten in Haïti hebben giste ren opgeroepen tot annulering van de verkiezingsresultaten. Zij zeg gen dat er sprake is van grootschali ge stembusfraude. De gezamenlijke oproep volgde op chaotische tafere len bij kieslokalen in de hoofdstad Port-au-Prince. Kiezers die hun stem niet konden uitbrengen, kwa men in opstand. TBILISI Bij een explosie in de Georgische hoofdstad Tbilisi is een 58-jarige vrouw omgekomen, meldde de po litie gisteren. De ontploffing deed zich voor vlakbij het kantoor van de kleine oppositiebeweging Ar- beidspartij. De leider van de partij legde de schuld direct bij de pro-Westerse regering: „De autori teiten plegen terroristische aanval len op leiders van de oppositie." pyeong zijn dinsdagmiddag geëva cueerd, toen Noord-Korea 180 pro jectielen op het eiland afvuurde. Van een afstand is te zien hoe ma riniers in speedboten rond het ei land scheuren. Iets verderop varen marineschepen langs de maritie me grens die de VN in 1953 teken de tussen Noord- en Zuid-Korea, maar die het Noorden niet erkent. Af en toe klinkt de doffe klap van een nieuw schot vanuit de heuvels aan de horizon: een boodschap van het Noorden dat het dit keer menens is. Na twintig minuten krijgt de veer boot toch toestemming om aan te leggen bij Yeonpyeong. Het alarm is weer ingetrokken en de voorra den aan boord moeten worden af geleverd. Yeonpyeong is doods. Het puin van de huizen die zijn ingestort door de aanval van dinsdag ligt er onaangetast bij. Vissersboten en netten liggen ongebruikt op het droge. Op elke punt van het eiland turen militairen de zee over. Veel tijd is er niet. De veerboot moet zo snel mogelijk weg hier. De spanning is te merken aan het zenuwachtige schreeuwen van de militairen die de dozen de kant op sjouwen en het gebulder van de ka pitein door zijn megafoon: hij wil overal zijn, behalve hier. Alles moet sneller. Het is pas de tweede keer sinds dinsdag dat de veerboot mocht va ren. Bij aankomst terug op het vas teland blijkt het voorlopig ook de laatste. De autoriteiten hebben Yeonpyeong zondagavond verbo den gebied verklaard voor niet-mi- litairen. Het is er nu te gevaarlijk. LONDEN - WikiLeaks heeft op nieuw toegeslagen. De onthullings website heeft: 250.000 berichten ge publiceerd die vanuit Washington werden verstuurd naar Amerikaan se ambassades. De Britse krant The Guardian, die net als andere kwaliteitskranten eerder over de documenten beschikte, stelde gis teravond dat de berichten een we reldwijde diplomatieke crisis kun nen veroorzaken. De berichten bevatten veel gevoeli ge informatie over het contact tus sen de Verenigde Staten en andere landen. De meeste boodschappen dateren volgens de Amerikaanse krant The New York Times van de afgelopen drie jaar. Uit de documenten die via Wiki Leaks naar buiten kwamen, blijkt onder meer dat Al Qaeda nog al tijd financiële steun ontvangt van uit Saudi-Arabië. Het streng soen nitische koninkrijk zou meerdere keren bij Washington hebben aan gedrongen op militaire actie tegen het nucleaire installaties van de sjii- tische aartsrivaal Iran. Ook zou de Russische regering banden hebben met de georgani seerde misdaad, bestaat er in Was hington en Londen grote angst voor het Pakistaanse nucleaire pro gramma en zou volgens de berich ten een lid van de Britse koninklij ke familie zich hebben misdragen. Het Amerikaanse ministerie van Defensie veroordeelde de publica tie van de documenten. Het minis terie kondigde aan dat het maatre gelen gaat nemen om geheime in formatie beter te beschermen. Zo zei een woordvoerster dat het min der eenvoudig wordt gevoelige do cumenten over te schrijven van computers naar bijvoorbeeld usb-sticks. WikiLeaks stelt zelf overigens het slachtoffer te zijn van een cyber- aanval. Dat meldde de klokkenlui- derssite gisteren via een bericht op Twitter, enkele uren voor de ver wachte publicatie van de vele ge heime documenten. WikiLeaks be nadrukte dat de publicatie van ver trouwelijke Amerikaanse docu menten niet in gevaar is. Naast de berichten vanuit Was hington stond WikiLeaks gister avond op het punt honderdduizen den berichten te publiceren over corruptiebeschuldigingen tegen po litici in Rusland, Afghanistan en andere Centraal-Aziatische lan den. De beschuldigingen zouden zo zwaar zijn, dat regeringen in verlegenheid kunnen worden ge bracht. In juli werden al 77.000 stukken over de oorlog in Afghanistan naar buiten gebracht. WikiLeaks meldde verder dat Spaanse, Franse, Duitse, Britse en Amerikaanse kranten die de infor matie gisteren publiceerden, daar mee doorgaan, ondanks flinke te genstand van de Verenigde Staten. WELLINGTON - De drie tieners die woensdag zijn gered nadat ze vijf tig dagen op zee hadden gedob berd rond de Fiji-eilanden, waren op zoek naar twee meisjes. De twee jongens hadden twee meisjes ontmoet bij een rugbytoernooi op hun eiland Atafu, onderdeel van de Tokelau eilanden van Nieuw-Zee- land. Na het toernooi waren de meisjes teruggegaan naar hun ei gen eiland. De twee oudsten dronken wat alco hol en besloten de meisjes achter na te gaan. De 14-jarige Etueni Na- sau was nuchter, maar vond het wel spannend. „Ik dacht dat ze het toch niet echt gingen doen", zei hij tegen CNN over zijn neven, de 15-ja- rige broers Iele Filo en Samu Pele- sa. De jongens stapten in een boot, met genoeg kokosnoten om twee dagen te overleven. Ze verdwaal den en de brandstof raakte op. Ze overleefden door een zeemeeuw rauw te eten. Door toeval vond een vissersboot de jongens. BERN - Een meerderheid van de Zwitsers heeft gisteren in een refe rendum voor een omstreden voor stel gestemd om n iet-Zwitsers voortaan automatisch het land uit te zetten bij een veroordeling. 52,9 procent steunde het voorstel van de grootste politieke partij, de rechtse Zwitserse Volkspartij (SVP). Iedere niet-Zwitser die in het Al penland schuldig wordt bevonden aan bepaalde strafbare feiten, ver liest voortaan vanzelf zijn verblijfs vergunning. Nu zetten rechters on geveer drie- tot vierhonderd men sen per jaar uit bij een veroorde ling. Bij automatische verbanning zou dat verviervoudigen naar circa 1500 per jaar. De Zwitsers hebben zich gisteren ook uitgesproken tegen een plan om een minimumtarief voor de in komstenbelasting in te voeren. Door het plan zouden de grootver dieners in enkele kantons fors meer belasting moeten gaan beta len. Nu behoren de tarieven in en kele Zwitserse kantons tot de laag ste in Europa. Het plan van de Sociaaldemocrati sche Partij (SP) stuitte echter op veel verzet van het bedrijfsleven. Enkele rijken hadden gedreigd Zwitserland te verlaten. Volgens een prognose van onder zoeksbureau GFS Bern stemde een minderheid van 42 procent van de Zwitsers voor het plan, meldde nieuwssite swissinfo.ch gisteren. Gele zee Stemmers in Port-au-Prince.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9