binnenland 17 CDA wil CDA'er houdt afstand van PW en open koers WD en PW willen al in januari Buurtgenoten krijgen snelheid verhogen naar 130 km bloemetje van Lucassen OPROEP HILLEN CONGRES Leden teleurgesteld dat top zwijgt over perikelen rond Kamerleden gedoogpartner Eerste rondjes op natuurijs maandag 29 november 2010 CDA trekt lering uit rapport over verkiezingsnederlaag. Leden moeten een kritischere rol gaan spelen. Leider mag maximaal acht jaar blijven zitten. Partijvoorzitter niet meer auto matisch deel van kabinet. UTRECHT - Het CDA wil de komen de jaren flink vernieuwen, bleek gisteren tijdens het congres in Utrecht. De commissie-Frissen, die de grote verkiezingsnederlaag van het CDA onderzocht, conclu deerde dat de partij te onzichtbaar was geweest, de partijtop zich te veel omringde met jaknikkers en er door interne strubbelingen nau welijks vooruit werd gedacht. De leden moeten een kritischere rol gaan spelen, en oudgediende prominenten moeten vaker wor den geconsulteerd. Waarnemend partijvoorzitter Lies- beth Spies wil discussies meer in de openheid voeren. „Meer stel ling innemen, meer eigen stand punten innemen, meer reflecte ren. Niet langer grijs zijn. Het is niet erg als we het soms niet met elkaar eens zijn." Ook moet er een maximumter mijn van acht jaar komen op het leiderschap. Daarmee kan worden voorkomen dat de opvolging een gevoelig onderwerp is, zoals bij Balkenende het geval was. Ook besloot het congres dat de par tijvoorzitter niet meer automa tisch het kabinet in mag, zoals ge beurde met waarnemend voorzit ter Henk Bleker. CDA-minister Hillen oogstte geen bijval met zijn oproep om het CDA een meer conservatieve koers te laten varen. Zijn partijge noten vinden dat het CDA een middenpartij is waar ook progres sieve elementen hun plaats moe ten behouden. De CDA-top maakt het liefst zo min mogelijk woor den vuil over de perikelen bij gedoogpartner PW. Maar CDA-leden voelen zich bekocht. door Sandra Donker De beerput is openge gaan hè? Mitra Ramba- ran, gemeenteraadslid voor het CDA in Den Haag, was er al bang voor. Haar partij is in zee gegaan met een fractie waar een bedreiger, dronken bestuurders, een ontucht- pleger, een fraudeur en andere ver oordeelden deel van uitmaken. „Wij kunnen ons niet laten bezoe delen met dit soort negatieve za ken", zegt ze tijdens het najaars congres van haar partij in Utrecht. „Het straalt toch ook op ons af, omdat wij met de PW samenwer ken." Spraken CDA-leden bijna twee maanden geleden tijdens het vori ge congres nog in ruime meerder heid hun voorkeur uit voor samen werking met Geert Wilders, nu is de stemming over de gedoogpart ner een stuk minder enthousiast. De onthullingen over het verleden van enkele PW-Kamerleden val len niet in goede aarde. We zitten met hen in het bootje, is het oordeel van Corrie Heijkoop uit Dordrecht, dertig jaar lid van het CDA. „Ik begrijp dat we met hen moeten samenwerken, alleen al om te voorkomen dat de PW nog groter wordt, maar het is wel een dubieuze groep mensen." Kreeg coalitiepartner WD van de CDA-top tijdens het congres veel lof toegezwaaid, over de PW bleef het stil. Vice-premier Maxime Ver hagen hield het bij een kwinkslag ('CDA-Vrienden! Wat hebben wij het als CDA toch goed voor elkaar. Wij zijn een partij waar je lid van kunt worden.'), fractievoorzitter Sybrand van Haersma Buma en in terim-partijvoorzitter Liesbeth Spies lieten de partij van Wilders onbesproken. „Zeer teleurstellend dat ze er het zwijgen toededen", vindt CDA-lid en beleidsambtenaar Pieter Stallin- ga uit Renkum. „De partijtop had de mogelijkheid om de leden gerust te stellen." Fractieleider Van Haersma Buma zegt de bezorgdheid van de leden wel te begrijpen. „Ik wist van tevo ren ook niet met wie we in zee gin gen. Dat was voor mij een zwart gat. Ik hield er wel rekening mee dat er misschien gedoe zou ont staan. Dat zag je destijds ook bij de LPF." Maar, zegt hij, ondanks de bezorgd heid is het toch niet verstandig om je met interne problemen van een andere partij te bemoeien. „Voor je het weet is er bij jezelf iets mis. En voor je het weet staat de rest van de partijen dan weer bij jou op de stoep." zie onze website:binnenland Speeches en beelden van het najaarscongres van het CDA. NOORDLAREN - Een moeder fotografeert haar ba by op de schaatsbaan van ijsclub De Hondsrug in het Groningse Noordlaren. Schaatsliefhebbers konden daar weer hun eerste rondjes op na tuurijs maken. De Hondsrug is voor zover bekend de eerste ijsbaan in Nederland die deze winter opent. IJsvereniging De Hondsrug is twee dagen geleden begonnen met het spuiten van water op de asfaltbaan. Volgens een woordvoerder zijn er twee nachten goede vorst nodig om een ijsvloer te krijgen met een dikte van anderhalf centime ter. Daarop kan worden geschaatst. De vereni ging wil dat vandaag of morgen de eerste mara thon op natuurijs bij hen wordt geschaatst. foto Dennis Beek/ANP DEN HAAG - Regeringspartij WD en gedoogpartner PW willen dat het regeringsplan om op sommige snelwegen de snelheid te verho gen naar 130 kilometer per uur al per januari wordt ingevoerd. Dat gaan zij deze week tijdens de be grotingsbehandeling van het minis terie van Infrastructuur 8c Milieu (morgen en woensdag) vragen aan minister Melanie Schultz van Hae- gen. De WD-minister' heeft eerder ge zegd dat ze eerst wil inventarise ren op welke wegen de snelheid kan worden verhoogd. „Afgespro ken is dat ze komend voorjaar met een voorstel komt", schetst Sander de Rouwe van coalitiepartner CDA. Hij heeft tot die tijd geduld en voelt nu dus nog niets voor het idee van WD en PW. Hij wil dat de bewindsvrouw eerst kijkt naar aspecten van verkeersveiligheid en milieugevolgen. WD-Kamerlid Charlie Aptroot vindt het niet nodig om zo lang te wachten. „Op sommige wegen kunnen we begin 2011 al naar 130 kilometer", oordeelt hij. „Dat kan volgens mij op de A16 Dor- drecht-Breda, op de A6 voorbij Al- mere en ook op alle delen van de A2 die zijn verbreed. Wé moeten niet een jaar wachten tot de laatste autoweg is bekeken. We moeten een beetje nuchter zijn. Auto's zijn schoner geworden dus de uitstoot wordt minder. En waarom rijden veel mensen te hard op sommige wegen? Omdat de snelheidsbeper king er belachelijk is." PW-collega Richard de Mos geeft Aptroot gelijk. „Het is gemakkelijk te doen, want je haalt gewoon het huidige bordje weg en je zet er een bord met 130 kilometer neer. We moeten dat doen, dan ervaren we later wel hoe het is." Tijdens de begrotingsbehandeling komen de partijen met een was lijst aan wensen. Zo wil Arie Slob (CU) dat de overheid meer greep krijgt op het spoorbeheer. HAARLEM - Het leek zaterdagmid dag wel het televisieprogramma Het spijt me in de Badelochstraat in Haarlem. Een jaar geleden schold het PW-Tweede Kamerlid Eric Lucassen hondenbezitters nog uit in de grofste bewoordin gen, zaterdag kwam hij onver wachts langs om zijn excuses aan te bieden. Gerda Spaansen werd door Lucassen uitgescholden voor 'dikke zeug'. Ook het woord 'kan ker' was bij de PW'er erg populair als scheldwoord. Lucassen had het aan de stok met meer hondenbe zitters uit de buurt. Het echtpaar Spaansen heeft de bos bloemen en cadeaubon aan vaard. „Iedereen verdient een twee de kans", vinden ze. Het Kamerlid ontkende in eerste instantie in de media dat hij iets fout had gedaan. „Daardoor twijfel ik nu wel aan zijn oprechtheid", zegt Piet Spaan sen. Toch zegt Gerda: „Ik waardeer het zeer dat hij de stoute schoenen heeft aangetrokken. Hij had al die dingen natuurlijk nooit mogen zeggen. Nou ja, zand erover." De PW'er had zaterdag nóg een bloemetje en cadeaubon bij zich, zegt Gerda. Waarschijnlijk waren die voor Johan Veldmeijer die door Lucassen werd mishandeld. Veldmeijer was afgelopen weekein de niet bereikbaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 7